ŠTAJERSKA VINA USPEŠNO PREDSTAVLJAJO V TUJINI

Štirje vinogradniki so se odločili za zanimiv in koristen projekt
Že pred časom se je skupina štajerskih vinogradnikov, v katero so združeni Alojz Valdhuber iz Svečine, Danilo Steyer iz Plitvice pri Gornji Radgoni,
Jože Protner iz Vodol in Alojz Gaube iz Špičnika, odločila za zanimiv in koristen skupni projekt, predstavitve vina štajerskega konca v Sloveniji in tujini. Po nedavni predstavitvi v Berlinu, pa so se, kot edini vinogradniki iz tujine, predstavili tudi na Dunaju, in sicer v okviru prireditev Weintage 2002/2003, v Radisson SAS Palais hotelu.

Fotografija Oste Bakal: Vino Dunaj -Valdhuber, Gaube, Steyer, Protner.

In tistega dne, ko je zraven bila slovenska četverka, je potekala predstavitev vin Pinojev & Chardonnayev . Poleg štirih Štajercev pa je bilo zraven še 40 vinogradnikov iz Avstrije, vsi skupaj pa so predstavili 170 vzorcev teh žlahtnih vin. Okoli 500 obiskovalcev – poznavalcev vin, je tako lahko več kot uživalo ob pokušanju teh, v glavnem suhih vin. Zanimanje za vina je bilo veliko in vsi, ki so bili prepričani, da so suha vina v Sloveniji doma le na Primorskem, so bili prijetno presenečeni ob pokušanju dvanajstih vzorcev, s katerimi so se naši vinogradniki tam predstavili.

Štirje kralji iz Slovenije so tako odločni, da gredo korak naprej, saj trdijo, da če v življenju nič ne tvegaš, nič ne dosežeš. Odločili so namreč, in so v okviru istih prireditev minuli ponedeljek, 14. aprila, na Dunaju, na predstavitvi kraljevih Renskih rizlingov, ponovno zastopali Slovenijo in svojo Štajersko. Zavedajo se namreč, da so takšne priložnosti za predstavitev redke, in zato jih je treba primerno izkoristiti in se ustrezno predstaviti, hkrati pa so tudi prepričani, da s tem skrbijo za še večjo prepoznavnost naše dežele in predvsem naših vin – ali kot radi rečejo: Dolgo naj živi, kdor z vinom življenje si bogati. Sicer, že sedaj je njihovo delo in poslanstvo obrodilo sadove, kajti o štajerskih vinih lahko preberemo obsežen prispevek tudi v aprilski izdaji svetovno znane revije Der Feinschmecker.

Slovenija je vinogradniška dežela, vino pa nacionalna pijača in Štajerska vsekakor sodi med najimenitnejša vinogradniška področja v tej naši prelepi deželi.Vinska trta je del naše dediščine, bogati našo domovino z vini izjemnih kakovosti, kar je moralo priznati veliko naših gostov, poznavalcev svetovne vinske zbirke.To kar opazijo svetovno znani ocenjevalci vin, moramo tudi sami ugotoviti in ustrezno ceniti. Čimveč nas bo takih, ki se bomo zavedali, da so vina lahko uspešen ambasador naše dežele Štajerske in naših sposobnosti, večji ugled bomo imeli v očeh naših gostov iz Slovenije in iz tujine. Da bi nam to uspevalo, moramo spoznati naša vina, njihove posebnosti, jih znati predstaviti in ponuditi. Pri tem plemenitem poslu smo lahko samozavestni, saj imamo čudovito zbirko vin za sleherno priložnost, pravi o projektu četverice uspešnih štajerskih vinogradnikov Alojz Gaube.

Na ponedeljkovi predstavitvi je bilo znova zanimivo, saj je na predstavitvi kraljevih renskih rizlingov sodelovalo 40 vinarjev, ki so se predstavili s 140 vzorci. Po zanimanju in obisku vinskih poznavalcev sodeč (prodanih je bilo več kot 700 vstopnic po ceni 15 EUR), lahko rečemo, da je renski rizling še zmeraj  kralj med vini.Tisti vinogradniki, ki so tej sorti v vinogradu namenili tudi kraljevo lego, pa se lahko sedaj ponašajo z izvrstnimi vini. Tudi tokrat smo barve Slovenije spet zastopali Štajerci, in sicer Alojz Gaube, Boštjan Protner, Danilo Steyer in Bogomir Valdhuber , ki smo predstavili 11 različnih vin. Z vstopom v EU bo namreč tržišče za vrhunska štajerska vina mnogo večje, hkrati pa se bo povečala tudi ponudba tujih vin na našem tržišču, zato bo treba več pozornosti nameniti intenzivni promocijski dejavnosti doma in v tujini. V imenu organizatorjev teh predstavitev, skupine Agrarpromotion, nas je k sodelovanju povabil gospod Wolfgang Obermaier in nam tako ponudil možnost, da predstavimo svoja vina tudi na zahtevnem avstrijskem tržišču. Naslednja priložnost, pa se nam ponuja v mesecu novembru, ko bo prav tako na Dunaju potekala predstavitev vin držav novih članic EU. Če lahko verjamemo besedam organizatorja, da gre prav nam zasluga, da se jim je porodila zamisel o organizaciji takšne prireditve v novembru, potem lahko rečemo, da smo naredili pomemben korak za večjo prepoznavnost majhnih, pa vendar odličnih in v svetu manj poznanih vinorodnih dežel. Upamo lahko le, da bo takšnih priložnosti še več, pravi Alojz Gaube.