29 . 5. – 1. 6. 2004
Pol stoletja Mednarodnega ocenjevanja vin v Ljubljani
Mednarodno ocenjevanje vin v Ljubljani je najstarejše ocenjevanje vin na svetu in neprekinjeno poteka že pol stoletja. V tem času so mnogi organizatorji mednarodnih ocenjevanj po svetu doživljali krize in omagali. Tudi Ljubljanski sejem se je soočal s težavami, a Mednarodno ocenjevanje vin mu je, zaradi izjemnega posluha za ta dogodek, le uspelo obdržati. Na to smo zelo ponosni, saj je ocenjevanje v Ljubljani, ne samo zaradi bogate tradicije, ampak tudi zaradi doslednega upoštevanja strogega ocenjevalnega pravilnika, in ne nazadnje tudi zaradi izjemnega napora organizatorja, eno izmed tistih, ki v svetu uživajo največje zaupanje. O zaupanju vanj pričata tako pokroviteljstvi Mednarodnega urada za trto in vino (O.I.V) in Mednarodne zveze enologov (U.I.OE.), članstvo v Federaciji velikih svetovnih ocenjevanj (FMGCIVS), kakor tudi sami vinarji, ki se kljub množici ocenjevanj v svetu znova in znova odločajo za ocenjevanje v Ljubljani. Vzorce na ocenjevanje v Ljubljano pošlje preko 400 vinarjev, v povprečju iz 30 držav.
Način ocenjevanja
Že veliko let ugotavljamo, da pomeni za mednarodne degustatorje kakovost vin svetinjo, ki jo varujejo z ljubeznijo in s svojo častjo. Vemo, da bomo želi njihove simpatije in jih uspeli imeti v svoji sredini le, če bomo stalno izpopolnjevali svojo organizacijo v prid natančnemu ocenjevanju. To vsakoletno sožitje nam zagotavlja raven dela, ki jamči oceno vina v skladu s kakovostjo. Veselimo se kakovostnih vin, raznolikih vinskih značajev in uživamo v poslanstvu objektivnega pospeševanja vinske kakovosti.
Veliko organizacijskih izkušenj je potrebno za brezhiben in kakovosten potek ocenjevanja. Vsi vinski vzorci morajo imeti enake pogoje, ocenjevalnim komisijam morajo biti predstavljeni v najboljši formi, ocenjevati pa jih morajo ocenjevalci, ki so sposobni ovrednotiti množico vinskih značajev. Na Mednarodnem ocenjevanju vin v Ljubljani so vsi ti pogoji izpolnjeni.
Vina ocenjujejo petčlanske komisije, sestavljene iz uglednih mednarodnih strokovnjakov. Večina enologov so s spiska O.I.V. in U.I.OE. Vsak degustator posamezne komisije predstavlja drugo državo, zato so kakovost vin in ocene na visoki stopnji mednarodne verificiranosti. Vina se ocenjuje po 100-točkovni metodi, ki jo predlagajo O.I.V., U.I.OE. in FMGCIVS.
Vsaka komisija dela v posebnem prostoru, nemoteno in v strogi tišini, samo v dopoldanskem času, med 9. in 13. uro. Izmenjava mnenj med degustatorji ni mogoča. Dnevna norma vzorcev se giblje med 30 in 40. Anonimnost vzorcev je zagotovljena, kajti degustatorji so seznanjeni samo s kategorijo, letnikom in zaporedno številko vina. Vzporedno poteka tudi pisno ocenjevanje, pri čemer vsak degustator opiše videz, vonj in okus vina. Opisna ocena jih še bolj motivira, da poglobljeno analizirajo vinsko kakovost, opis vina pa je tudi dragocena informacija, ki vinarju pove, kako je njegovo vino zaznalo pet degustatorjev iz petih različnih držav.
Nagrade
Na osnovi izračuna rezultata vseh degustatorjev posamezne komisije so vina nagrajena z naslednjimi medaljami:
– velika zlata medalja (92 – 100 točk)
– zlata medalja (86 – 91,99 točk)
– srebrna medalja (80 – 85,99 točk), in
– bronasta medalja (75 – 79,99 točk),
pri čemer vsota vseh medalj ne sme presegati 30% števila udeleženih vin (Pravilnik O.I.V.).
Na ocenjevanju so podeljeni tudi šampioni, za katere se potegujejo najbolje ocenjena vina z vseh petih kontinentov. Ta zveneči naslov pa prejmejo vina iz naslednjih kategorij:
– bela suha mirna vina
– bela mirna vina z ostankom sladkorja
– rosé vina
– rdeča suha vina
– peneča vina
– vina pod mreno, in
– likerska vina.
Postopek za izbor šampiona je strogo anonimen, rezultate ocenjevanja se prešteva javno pred številno publiko, v prisotnosti slovenskih in tujih novinarjev.
Nagrade in priznanja na tem ocenjevanju prejmejo resnično najboljša vina, njihovo oglaševanje pa je dovoljeno na vseh mednarodnih tržiščih, saj je Mednarodno ocenjevanje vin v Ljubljani priznala tudi EU v svojem uradnem listu št. C 289 z dne 17. novembra 1990. Veseli nas, da je bilo do sedaj med takimi, ki so posegli po najvišjih priznanjih, tudi nekaj slovenskih. Pravzaprav je že samo sodelovanje na tem ocenjevanju za slovenske vinarje odlična priložnost za spoznavanje evropskih in svetovnih vin, za mnoge strokovnjake – degustatorje na ocenjevanju pa kakovost slovenskih vin pravo odkritje.
Vino in Slovenci
Slovenci smo že od nekdaj tesno povezani z vinom. Že v romanskih časih se je na tem področju odvijala živahna trgovina z vinom. Z vinom pa nismo samo trgovali. Zaradi ugodne geografske lege, ustreznosti tal in prenašanja znanja iz roda v rod, smo trto vzgajali in negovali že od bivanja Rimljanov na naših tleh. Vino nam je dajalo moči, da smo preživeli kot narod. Z vinom nazdravljamo sreči in veselju, v njem utapljamo žalost in z njim obeležimo prav vsak pomembnejši trenutek. Z Zdravljico, slovensko himno, nazdravljamo tudi domovini.
Letošnje Mednarodno ocenjevanje vin v Ljubljani bo za nas še prav poseben praznik. Ocenjevanje bo svoj visoki jubilej, 50. obletnico, praznovalo kot prvi mednarodni dogodek te vrste, ki se bo zgodil po sprejetju Slovenije v Evropsko unijo. Ljubljani, Mestu trte in vina, kot jo je zaradi tisočletne vinske tradicije 30. oktobra 1987 v Rimu poimenovala O.I.V., bo ta dogodek še posebej dragoceno darilo.
Želite na ocenjevanju v Ljubljani (od 29. 5. do 1.6.2004) sodelovati tudi vi?
Pokličite g. Staneta Kavčiča, vodjo prodajnega sektorja: tel.: 01/300 26 13, ali pa mu pošljite sporočilo po e-pošti: stane.kavcic@ljubljanski-sejem.si
Rok za prijavo je 29. 3. 2004.
Več o nas pa najdete na spletnem naslovu: www.ljubljanski-sejem.si