Predsednik RS Dr. Janez Drnovšek o zdravi hrani in prespektivah kmetijstva

DR. JANEZ DRNOVŠEK, PREDSEDNIK RS O 42. MEDNARODNEM KMETIJSKO-ŽIVILSKEM SEJMU IN PERSPEKTIVAH SLOVENSKEGA KMETIJSTVA

Predsednik republike Slovenije dr. Janez Drnovšek je po ogledu 42. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma za javnost podal naslednjo izjavo:

" Po nekaj letih sem si spet ogledal radgonski kmetijsko-živilski sejem in moji vtisi, moram reči, so izjemno dobri. Vesel sem, da sejem ohranja svojo bogato tradicijo in izgleda, da je letošnji še posebej uspešen. Vtis imam, da se na njem predstavlja še več razstavljavcev kot običajno. Očitno je vstop Slovenije v EU, perspektive kmetijstva ob tem, tudi neka dodatna tema, ki je vplivala na sejem v pozitivnem smislu. Vidim, da je veliko pozitivnega iskanja novih proizvodov, predvsem v smeri zdrave prehrane, zdrave hrane. To je tisto, kar nam je najpomembnejše. Vedno več je ekoloških kmetij. Nasploh je velik poudarek na kvaliteti, na kvalitetni, zdravi hrani. Mislim, da je to tudi naša perspektiva, prihodnost našega kmetijstva. To mora biti naša posebna niša, da bomo šli v smeri zdrave hrane. In mislim da se tudi ljudje, državljani, potrošniki, vedno bolj zavedamo tega, da moramo jesti čimbolj zdravo hrano. Da ne sme biti v njej raznih kemikalij, kemičnih strupov, različnih primesi… In če bo naše kmetijstvo šlo v tej smeri, se ne bojim za njegovo prihodnost. Tudi EU gre v tej smeri. Sredstva se namenjajo in se bodo namenjala zlasti za takšno zdravo, ekološko prehrano. In tukaj lahko najdejo svoje mesto tudi naše male kmetije, ki bi težko konkurirale različnim evropskim v kakšni ekstenzivni proizvodnji. Lahko pa najdejo svoje mesto z avtohtonimi slovenskimi proizvodi, s kvalitetnimi in zdravimi proizvodi. Vesel sem, da sem tudi danes kar nekaj od tega videl, zdi se mi, da več kot prej in da gremo v pravi smeri. "Marjan Maučec, POP TV: "Imamo dve zgodbi. Politika pravi, da je kmetijstvo uspešno v naši Evropi, da se kmetijstvu tako rekoč odlično godi. Kmetje pa pravijo, da jim je hudo in se bojijo. Zadnji uradni podatek je, da je v enem letu 1300 kmetov manj, ki oddajo mleko. Kje je resnica?"

Dr. Janez Drnovšek: "Resnice so najbrž različne. Tisti, ki v tem trenutku ne najde svojega mesta, svoje perspektive, seveda ni zadovoljen, oz. na stvar gleda drugače. Ampak, če govorite o mleku… Treba se bo tudi prestrukturirati. Tam, kjer je proizvodnja prevelika, prihaja do prevelikih viškov, najbrž ni pričakovati takšnih vzpodbud kot pa kje drugje, na področjih kjer določenih stvari več potrebujemo, pri stvareh, ki jih išče in potrebuje trg. Danes sem že v šali dejal, da bi me zaskrbelo, če bi kmetje kdaj rekli, da so v celoti zadovoljni. Potem bi bilo najbrž nekaj narobe pri tem, tako, da tega ne pričakujem. Mislim pa, da moramo biti vsi skupaj realni. Izhajati moramo iz realne situacije, iz tega, kaj imamo in iz tega, kaj potrebujemo. Tudi kot hrano, na trgu. Država sama in pa preko sredstev EU pa bo skrbela za kmetijstvo in predvsem za razvoj podeželja. Ne samo v smislu kmetijske proizvodnje, temveč tudi s smislu turizma, ohranjanja naše kulturne dediščine. To ima na vsak način perspektivo in to bomo ohranjali in vzpdbujali. Seveda pa ne moremo vsakemu zagotoviti, da bo tisto, kar proizvaja danes, vedno lahko proizvajal na enak način. Tu in tam se je pač potrebno malo prilagoditi, napraviti kakšen napor. In upam, da se bo vedno več kmetov odločalo za to, da v kmetijstvu ostanejo in pri tem ne bodo izgubili poguma. Treba se je prilagoditi in včasih začeti nekaj novega. To moramo početi vsi v življenju."

Marjan Maučec, POP TV: "Politiki bodo preživeli, bodo tudi kmetje?"

Janez Drnovšek: "Jaz mislim, da bolj kot politiki. Bolj sem prepričan v njihovo perspektivo, kot pa v perspektivno politikov. Vsaj konkretnih…"

Novinarja, ki se ni predstavil: "Smo torej zadovoljni s stanjem kmetijstva v družbi?"

Dr. Janez Drnovšek: "Jaz mislim in vem, ker sem tudi sam nekaj časa vodil vlado, da smo precej pozornosti in sredstev namenili kmetijstvu. Toliko pač, kolikor jih je naša država zmogla. To sicer verjetno ni toliko, da bi bili vsi zadovoljni, ampak menim, da smo v tej smeri storili precej… Vstop v EU po eni strani povzroča večjo konkurenco, nove zahteve, hujše standarde, po drugi strani pa odpira nove možnosti in daje nova sredstva za vzpodbujanje tistih smeri, o katerih sem govoril. Vzpodbujanje zdrave hrane, razvoj podeželja. In tukaj se lahko najdemo. Mislim, da bi morali na ta način gledati na to področje. Priložnost je tukaj. Kmetijstvo smo ohranili, kolikor se ga je dalo in ga želimo vzpodbujati in razvijati tudi vnaprej."

______________________

Podrobnejše informacije:

Mateja Jaklič, vodja komerciale

telefon: 02/5642 110, telefaks: 02/5642 160

e-pošta: mateja.jaklič@pomurski-sejem.si

http: www.pomurski-sejem.si