Bojan Kobal enolog v Ptujski kleti nam je prijazno odstopil strokoven članek. Celoten članek si oglejte s klikom na https://www.slovino.si/nasvet.php?nasvet_cat=2
Uporaba inertnih plinov je zelo pogosta v moderni tehnologiji pridelave vin, vendar je e vedno zelo malo znanega o pravilni in smoterni uporabi le teh. Posamezne aplikacije dodajanja plinov vino so bile izdelane za vsako fazo procesa. Pogostnost uporabe inertnih plinov pa se je začel z razcvetom reduktivne tehnologije proizvodnje vina, z skupnim ciljem enologov, da izključijo kisik iz proizvodnega procesa (Nel, 2002). Na triču je tako e na voljo posebna oprema za ohranjanje sortnosti med trgatvijo in ohranjanje kvalitete med zorenjem. Seveda pa zahteva predhodno odločitev za katere sorte in kaken stil vina elimo pridelati in na katero triče bomo vino ponudili.
Kot zelo dobro orodje enologov za priblievanje vina potroniku in trgu pa se je izkazala tudi tehnologija z uporabo inertnih plinov predvsem uporaba ogljikovega dioksida in duika za obvladovanje stopnje kisika in ogljikovega dioksida (Allen, 1996). Z proizvodnjo pridelave vin v reduktivnih pogojih so začeli avstralski in novo zelandski tehnologi, predvsem na sorti Sauvignon kjer je e danes najbolj uporabljena. Ena od začetnih idej pa je bil tudi trni vidik, saj so spoznali, da potronik eli piti mlada, sadna in svea vina (Akerman, 1992).
Ogled celotnega članka je omogočen registriranim uporabnikom s klikom na https://www.slovino.si/nasvet.php?nasvet_cat=2