Vinska kraljica Slovenije za leto 2005 – Maja Cigoj

izbrali so 10. slovensko vinsko kraljico, in sicer za leto 2005. Nova kraljica je Maja Cigoj iz okolice Ajdovščine. Nekako hkrati z izbiro miss sveta na Kitajskem, je Slovenija dobila novo vinsko kraljico; 19 – letno študentko z Vipavskega bodo uradno okronali v začetku leta 2005 v Radencih .

Slovenija, kot vinorodna dežela, s tradicijo vinske kulture in pridelave vina že tradicionalno izbira Vinsko kraljico, ki pomaga promovirati slovenska vina, vinogradništvo in lepote slovenske vinorodne dežele.
In tako smo od uvedbe projekta "Slovenska vinska kraljica", katerega nosilec je Pomurski sejem d.d. iz Gornje Radgone, leta 1996 imeli že devet kraljic.
Najprej je to bila Lidija Mavretič iz Bele krajine (1996), sledijo pa Selma Lukač s Koprskega (1997), Katarina Jenžur iz Posavja (1998), Irene Kupljen iz Radgonsko – kapelskih goric (1999), Martina Stegovec z Vipavskega (2000), Jerneja Bratuša iz Noršincev pri Ljutomeru (2001). V letu 2002 je bila slovenska vinska kraljica Tjaša Koroša ravno tako iz Ljutomersko – ormoških goric, lani pa Simona Štraus iz Šmarsko – virštajnskih goric.

Letos je kraljica Vesna Bajuk iz okolice Metlike v Beli krajini, sedaj pa so že izbrali njeno naslednico za leto 2005, katero bodo okronali na posebni slovesnosti, ki bo v začetku prihodnjega leta v hotelu Radin v Radencih.


In okronana bo 19 – letna Maja Cigoj z Vipavskega! Tako je namreč v prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni, nekako hkrati kot je na Kitajskem bila izbrana miss sveta, odločila posebna strokovna komisija. Tako je Vinska kraljica Slovenije za leto 2005 postala Maja Cigoj iz vasice Črniče (občina Ajdovščina) v Vipavski dolini. 19 letna Maja Cigoj je doma na vinogradniški turistični kmetiji Cigoj v vasici Črniče v Vipavski dolini Končala je Srednjo ekonomsko šolo v Novi Gorici, študij pa bo nadaljevala na Biotehniški fakulteti, smer vinogradništvo.

Zanimivo je, da Maja predstavlja naravni most med Podravsko in Primorsko vinorodno deželo, saj je oče doma iz Vipavske doline mama pa se je tja priselila iz Haloz.

Med 8 kandidatkami iz vseh treh slovenskih vinorodnih dežel, je Vinsko kraljico Slovenije za leto 2005 izbrala komisija, ki jo je vodil predsednik Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma d.d., nosilca projekta Vinska kraljica Slovenije. Člani komisije so bili: Anton Kampuš, župan občine Gornja Radgona, Iztok Klenar, direktor kleti Vinakoper d.d., Lidija Mavretič, prva vinska kraljica Slovenije, Zdravko Mastnak, direktor kleti Kmečka zadruga Krško z.o.o., Joco Žnidaršič, priznani fotograf, ter Mateja Jaklič, vodja komerciale in Miran Mate, tiskovni predstavnik (oba iz Pomurskega sejma d.d.).

Kandidatke so se komisiji najprej na kratko predstavile. Nato so odgovarjale na splošna vprašanja o aktualnih dogodkih doma in v svetu, na vprašanja o vinogradništvu in vinarstvu v Sloveniji in vinarstvu nasploh ter na vprašanja o načinu ponudbe vina. Podale so tudi kratko predstavitev v enem od svetovnih jezikov.

Maja Cigoj je komisijo prepričala s prijetnim nastopom, v katerim je poleg poznavanja vinogradništva in vinarstva, spoštovanja in ljubezni do vina dokazala tudi visoko stopnjo splošne razgledanosti in komunikativnosti.


Maja Cigoj, ki bo v letu 2005 gospodarica slovenskega vinskega dvora, bo kot Vinska kraljica Slovenije za leto 2005, kot rečeno okronana na svečani prireditvi, ki bo v pričetku naslednjega leta v Radencih. Po svečani zaobljubi bo eno leto skrbela za promocijo slovenskih vin, vinogradništva, slovenske vinorodne dežele kot zanimive turistične destinacije ter za dvigovanje kulture pitja vina.

Sicer pa, po statutu projekta se na natečaj lahko prijavijo dekleta stara od 18 do 24 let, ki so še vedno neporočena. Na posebnem testiranju prijavljenih kandidatk, kjer je izbrana kraljica z enoletno mandatno dobo, pa so dekleta morala pokazati dobro strokovno znanje s področja vinogradništva, vinarstva in trženja vin, enako pa tudi ustrezno znanje tujih jezikov, kajti odlična slovenska vina je potrebno predstavljati tudi v tujini. Sicer pa, Slovenska vinska kraljica veliko potuje, spoznava nove ljudi, njihove navade in seveda vina. Na teh potovanjih pa zastopa vina iz vseh treh slovenskih vinorodnih dežel in vseh 14 vinorodnih okolišev, in si v javnosti prizadeva za njihovo razpoznavnost ter širjenje kulture pitja vina, in to na vsakem mestu, še posebej, na prireditvah povezanih z vinom.

Oste Bakal