43. MEDNARODNI KMETIJSKO-ŽIVILSKI SEJEM SO PODČRTALI KAZALCI USPEHA!

Mednarodni kmetijsko-živilski sejem se vzpenja po lestvici števila razstavljavcev, kakovosti predstavljenih blagovnih znamk s področja kmetijstva in živilskopredelovalne industrije, po mednarodni zastopanosti, po številu in kakovosti strokovnih dogodkov ter zadovoljstvu udeležencev. O tem pričajo tako sejemske statistike kot tudi vtisi, ki jih organizator zbira s strani sodelujočih podjetij, strokovnih institucij in obiskovalcev.
ťTa tradicionalna in največja kmetijska sejemska prireditev raste skupaj z dosežki slovenskega kmetijstva in živilstva ter kot velika in urejena izložba omogoča primerjavo kakovosti in tržne vrednosti naših kmetijskih in živilskih proizvodov na sedaj že odprtem evropskem trgu.Ť

Marija Lukačič, Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

ťTa ugledna slovenska in mednarodna prireditev ni pomembna samo zato, ker ima že dolgo tradicijo, kjer se združuje sodobna tehnologija z znanjem in izkušnjami, pač pa tudi zato, ker je to izjemen promocijski dogodek za slovensko kmetijstvo in celotno Slovenijo.Ť

Janez Janša, predsednik vlade Republike Slovenije

STATISTIKE 43. MEDNARODNEGA KMETIJSKO-ŽIVILSKEGA SEJMA SO ZGOVORNE SAME PO SEBI

Skupaj: 57.000 kvadratnih metrov površin
Razstavni prostor v dvoranah: 20.000 kvadratnih metrov
Zunanji razstavni prostor: 22.000 kvadratnih metrov
Hlevske površine: 2.600 kvadratnih metrov
Vzorčni nasadi, maneža, predstavitveni prostor: 11.000 kvadratnih metrov
zabavni park: 1.500 kvadratnih metrov
Skupno število razstavljavcev: 1.490
Domači razstavljavci: 1100
Tuji razstavljavci: 390
Število udeleženih držav: 23
Udeležene države: Avstrija, Češka, Danska, Francija, Gruzija, Hrvaška, Irska, Italija, Japonska, Koreja, Madžarska, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Slovaška, Srbija in Črna gora, Švedska, Švica, Turčija, Velika Britanija in Združene države Amerike
Število obiskovalcev: preko 130.000
Število tujih obiskovalcev: prve analize prodaje vstopnic na mednarodni blagajni in analize anket kažejo na porast števila obiskovalcev iz tujine. Še posebej je opazen porast števila obiskovalcev iz sosednjih držav.
Število strokovnih dogodkov: preko 70
(strokovni posveti, predstavitve živali na maneži, vsakodnevna strokovna vodenja po vzorčnih rastlinskih nasadih, poslovna in stanovska srečanja, tekmovanja, povezana z živinorejo in gozdarstvom, podelitve priznanj z mednarodnih ocenjevanj kakovosti pod okriljem 43. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma, degustacije nagrajenih izdelkov, prikazi delovanja mehanizacije…)
Strokovnih posvetov se je udeležilo več kot 2500 slušateljev.
Zadovoljstvo razstavljavcev in obiskovalcev: Prve analize anket razstavljavcev in obiskovalcev izkazujejo zadovoljstvo s poslovnimi učinki sejma, razporeditvijo razstavnih prostorov in spremljajočim strokovnim programom.

AKTUALNOST SPREMLJAJOČEGA STROKOVNEGA PROGRAMA

43. mednarodni kmetijsko-živilski sejem je navduševal s preko 70-imi dogodki, zanimivimi za poslovno, strokovno in najširšo publiko.

Na predvečer odprtja sejma se je končalo še zadnje izmed ocenjevanj kakovosti – 25. ocenjevanje kmetijske mehanizacije. Na sejmu so se srečali predstavniki vlade in sindikata kmetov Slovenije. Strokovni posveti so predstavili vpliv podnebnih sprememb na kmetijstvo, predstavili pregled potenciala lesne biomase, usodo pridelave sladkorne pese, stanje konjereje v Sloveniji, zatiranje infekcij živali, možnosti za koriščenje finančnih sredstev EU. Spregovorili so o sistemu grafične enote rabe kmetijskih zemljišč. Predstavljena sta bila reforma skupne kmetijske politike in izvedba njenih ukrepov, ter izvedba ukrepov ťvino in vinogradniške površineŤ. Razpravljali so o nacionalnem akcijskem načrtu za ekološko kmetovanje, o tehnoloških rešitvah v prašičereji, o sistemu varstva sort rastlin v EU, novi evropski zakonodaji na področju higiene živil. Glede na aktualne dogodke je bilo nekaj dogodkov posvečenih pojasnjevanju dela Kmetijsko svetovalne službe. GZS in KGZS sta podpisala protokol o skupni promociji kmetijskih pridelkov in živilskih izdelkov. Na sejmu je potekala seja Odbora Državnega zbora RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano glede Zakona o vinu, moštu in drugih proizvodih iz grozdja in vina. Organizirani so bilo posveti o t.i."higienskem paketu". Na sejemskem sporedu je bila mednarodna konferenca konzorcija biotehniških šol in partnerjev, na kateri so predstavili strategijo razvoja izobraževanja in usposabljanja na področju kmetijstva in živilstva. Razmišljali so, kako do večje dodane vrednosti na Vinsko turističnih cestah Slovenije. Predstavili so pridelavo zelenjave na okolju prijaznejši način.

PREDSTAVITVE INSTITUCIJ

Svojo dejavnost so predstavile vse najpomembnejše vladne in strokovne institucije, ki sooblikujejo dogajanje na področju kmetijstva in živilstva: MKGP, KGZS, GZS, OZS.

STANOVSKA SREČANJA

Srečali so se člani odbora za mesarsko dejavnost pri OZS, pridelovalci sladkorne pese Slovenije, člani odbora za pekarsko in slaščičarsko dejavnost pri OZS, predstavniki velikih trgovskih podjetij s predstavniki podjetij živilskopredelovalne industrije Slovenije, vinske kraljice…

TEKMOVANJA IN PODELITVE PRIZNANJ

Potekale so podelitve priznanj Zadružne zveze Slovenije in priznanj MKGP za najboljše reje.
Sejem so popestrila tekmovanje oračev za pokal Pomurskega sejma in 49. državno tekmovanje oračev Slovenije, tekmovanje dvovpreg za pokal Pomurskega sejma,
strelsko tekmovanje za pokal Pomurskega sejma, državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, tekmovanje mladih v plesanju polke. Izbrali so največjo bučo. Na zadnji sejemski dan je navdušila še velika tekmovalna predstava western jahanja. Dnevno so bile na sporedu revije goveje živine s strokovnim komentarjem, potekalo pa je tudi strokovno ocenjevanje živali. Vsak sejemski dan je popestrila predstavitev najbolj pomembnih pasem konj v Sloveniji s podelitvijo nagrad Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS za najboljše reje. Nagrajene so bile tudi najboljše reje drobnice in reje prašičev.

PODELITVE PRIZNANJ S STROKOVNIH OCENJEVANJ KAKOVOSTI POD OKRILJEM 43. MEDNARODNEGA KMETIJSKO-ŽIVILSKEGA SEJMA

Na sejmu je potekala svečana razglasitev rezultatov in podelitev medalj mednarodnih ocenjevanj kakovosti pod okriljem 43. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma.

19. mednarodno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov 2005: Podeljenih je bilo 48 velikih zlatih medalj, 42 zlatih medalj, 67 srebrnih in 13 bronastih medalj ter posebno priznanje za doseženo izjemno kakovost.

26. mednarodno ocenjevanje mesa in mesnih izdelkov 2005: Podeljena je bila 1 velika zlata medalja, 37 zlatih medalj, 26 zlatih medalj za tržno ponudbo, 138 srebrnih medalj, 33 srebrnih medalj za tržno ponudbo in 83 bronastih medalj. Podeljena sta bila tudi dva naslova Šampion kakovosti, ki ga prejmejo izdelki s trikratno zaporedno zlato medaljo ter priznanje za inovatorstvo.

31. odprto državno ocenjevanje vin 2005: Podeljenih je bilo 7 šampionov, 31 velikih zlatih medalj, 217 zlatih medalj in 168 srebrnih. Premierno je bilo podeljenih tudi pet naslovov Prvak vinsko-turistične ceste.

9. mednarodno ocenjevanje sadnih sokov in brezalkoholnih pijač 2005: Komisija je podelila 19 zlatih medalj, 28 srebrnih in dve priznanji.

25. ocenjevanje kmetijske mehanizacije: Podeljenih je bilo 22 zlatih medalj, 17 srebrnih in 13 priznanj.

DEGUSTACIJE IN PRIKAZI DELOVANJA KMETIJSKE MEHANIZACIJE

Vsak dan je GZS dajala v pokušnjo kruh in pekovsko pecivo, nagrajena z zlatim priznanjem za kakovost. Organizirano je bilo vodenje po vzorčnih rastlinskih nasadih. Številni razstavljavci so vabili na testiranja kmetijske mehanizacije in testne vožnje traktorjev. Zavod za gozdove Slovenije je prikazoval uporabo biomase.

STROKOVNE RAZSTAVE ŽIVALI

Razstava govedi – 46 glav goveje živine
Razstava konj je – 22 konj v hlevih in približno 100 živali na predstavitvah na maneži
Razstava prašičev – 18 živali
Razstava drobnice je – 50 ovac z jagnjeti in 30 koz s kozlički
Razstava malih živali je predstavila kunce, perutnino, avtohtono slovensko pasmo Štajerska kokoš, okrasno perutnino, golobe, morske prašičke ter ribe in plazilce. Tu pa je bila tudi razstava čebelarstva…
Vzorčni nasad je prestavil preko 100 različnih rastlin, po njem pa je bilo zagotovljeno tudi strokovno vodenje.

OBISK TUJIH DELEGACIJ

O pomenu sejma priča tudi obisk tujih delegacij poslovnežev iz Slovaške, Madžarske, Srbije, Hrvaške, Avstrije in Poljske.

UDELEŽBA VIP GOSTOV

Poleg predsednika vlade, ki je sejem svečano odprl, ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Marije Lukačič, so se otvoritve udeležili ministri in veleposlaniki tujih držav, minister za okolje in prostor Janez Podobnik, predsednik GZS mag. Jožko Čuk, predsednik KGZS Peter Vrisk ter številni visoki predstavniki gospodarskega in političnega življenja iz Slovenije in tujine. Sejem so obiskali Janez Sušnik, predsednik državnega sveta, člani državnega sveta, poslanci državnega zbora, župan občine Gornja Radgona Anton Kampuš, župani občin Pomurja, predsednik izvršilnega odbora Obrtne zbornice Slovenije Štefan Pavlinjek, Vinska kraljica Slovenije Maja Cigoj in njena kolegica iz sosednje Hrvaške, direktorica direktorata za varno hrano mag. Bety Breznik, Marjan Šiftar, veleposlanik v Makedoniji, generalmajor Slovenske vojske Ladislav Lipič, generalni direktor carinske uprave Slovenije Franc Košir, znani politiki kot so Zmago Jelinčič, ter številni drugi tuji in domači politični, diplomatski in gospodarski predstavniki.

Pomurski sejem, d.d.
______________________
Podrobnejše informacije:
Mateja Jaklič, vodja komerciale
telefon: 02/ 5642 100
fax: 02/ 5642 160
mateja.jaklic@pomurski-sejem.si
Odnosi z javnostmi
Miran Mate, telefon 041 263 107
ps.lj@pomurski-sejem.si
http: www.pomurski-sejem.si