Zlatoporočenci in zlata penina z roko v roki

V Gornji Radgoni je potekalo 4. srečanje slovenskih zlatoporočencev.
Srečanja srebrnoporočencev in zlatoporočencev so v Radgonskih goricah d.d. postala tradicija.

Za kar zanimivo in koristno akcijo so se v podjetju Radgonske gorice d.d. iz Gornje Radgone odločili že pred štirimi leti, ko so praznovali visok jubilej, 150 let pridelave znamenite Zlate radgonske penine po klasični francoski metodi. Takrat so namreč v podjetju, kjer ťobdelujejoŤ okoli 300 hektarjev vinogradov ter okoli 60 hektarjev jablan, in kjer je letošnja trgatev že na vrhuncu, prvič odločili povabiti v goste zlatoporočence iz cele Slovenije. In že prva akcija, ki so jo pripravili skupaj s Štajerskim valom (Radio Šmarje pri Jelšah) oziroma njegovo oddajo ťZajtrk z MarjancoŤ, ki je na sporedu vsako nedeljo zjutraj, in ki jo vodi Vinko Šimek, je med zlatoporočenci iz cele države, naletela na velik odmev, pa tudi v delniški družbi Radgonske gorice so bili nad srečanjem zlatoporočencev navdušeni. In takoj je letos na sporedu bilo že četrto tovrstno prijetno in veselo srečanje.

ťLjudje, ki so doživeli tako častitljiv jubilej, da so obeležili zlato poroko si gotovo zaslužijo, da jih pogostimo v deželi zlate radgonske penine. Paradni konj našega podjetja in naša najbolj prepoznavna blagovna znamka, katero v Gornji Radgoni po klasični metodi pridelujemo že dobro poldrugo stoletje, zlata penina namreč sodi k zlatoporočencem z roko v rokiŤ, pravi direktor podjetja Radgonske gorice d.d. Franc Škrobar, ki se je ravno zaradi uspešnega poslovanja svojega podjetja tudi odločil, da bodo akcijo ne le nadaljevali, temveč nam je zatrdil, da bo zadeva potekala tradicionalno vsako leto, ko bodo, poleg zlatoporočencev, ki proslavljajo začetek trgatev (torej jesen), pozornosti deležni tudi srebrnoporočenci, katere v Radgonskih goricah in sploh na radgonskem območju gostijo na radgonskem območju.

Kakorkoli že, tudi letos spomladi so najprej povabili v goste srebrnoporočence in je srečanje bilo povezano s srebrno radgonsko penino Radgonskih goric d.d., sedaj v za vinogradnike najlepšem letnem času, ko se polnijo njihove kleti, pa so že drugič medse povabili slovenske zlatoporočence. In tudi tokrat so prišli pari iz vseh koncev Slovenije, a jih je bilo nekoliko manj kot so organizatorji pričakovali.

Žal je med njimi bilo najmanj prav zlatoporočencev iz Prlekije in Prekmurja, čeprav je tudi na skrajnjem severovzhodu države prav veliko parov, ki so se pred oltar podali znova po petdesetih letih. Kljub temu pa je bilo zraven 14 parov in gotovo je, da so se prav vsi imeli zelo lepo. ťVsekakor je več srebrnoporočencev, toda v naši državi je veliko tudi zlatoporočencev, tako da bomo z akcijo nadaljevali. Pri zlatoporočencih je problem tudi v tem, da je ponekod kakšen izmed zakoncev zbolel in potem se ne moreta udeležiti, in takšni ljudje sploh raje in lažje ostajajo doma. Mislim pa, da je tudi letošnja udeležba zadovoljiva, saj moramo vedeti, da je tako dolgih zakonov vedno manj, in če se bodo mladi še naprej odločali za poroke po tridesetem ob tem pa če se bodo toliko ločevali, bo zlatoporočencev vedno manjŤ, pravi direktor Škrobar, ki ocenjuje, da je njihova akcija večstransko koristna tudi za celo regijo.

Ravno Škrobar, s sodelavci in Vinkom Šimekom, so tokrat gostili zlatoporočence, katerim so pokazali lepe kleti pod radgonskim gradom in ob reki Muri. Znamenita skalna klet pod slapom je še posebej navdušila vse prisotne, saj je to gotovo eden najbolj impresivnih delov radgonskega območja in v Pomurju je vse več parov, ki se želijo tam poročiti, kar je v zadnjih dveh letih tudi storilo več deset mladih parov. Morda se bo za potrditev zvestobe v radgonski kleti pod slapom v kratkem odločil tudi kak par, ki bo obeleževal zlato poroko. Sicer pa so udeležence tokratnega srečanja s turističnim vlakom popeljali po Gornji Radgoni in okolici, predvsem pa med vinogradi Radgonskih goric, kjer je trgatev v glavnem že končana, saj je letošnje deževje povzročilo, da je grozdje dozorelo slab mesec dni po navadnem roku.

Morebiti tudi zaradi tega je bilo še bolj veselo med vožnjo z vlakcem po vinogradih, v spremstvu harmonikarja in humorista Danija, od Gornje Radgone, čez Police in Zbigovce ter Orehovce do Janževega vrha.

In prav zanimiv je bil vlakovodja, pravzaprav vodič gostov, ki so se peljali v dveh vagonih turističnega vlakca. Bil je to namreč sam direktor Franc Škrobar, ki je šteje že nad 60 let. In vseh teh 60 desetletij je preživel med vinogradi in vinorodnimi goricami okrog Gornje Radgone, kjer se je tudi rodil. In ker sam gotovo najbolje pozna zgodovino svojega podjetja in tudi kraja, je lahko vsem gostom veliko tega tudi povedal. In kot nam je sam povedal so se udeleženci srečanja zanimali

o marsičem, mnogi izmed njih pa so prvič videli in doživeli kaj takega. Dejstvo je namreč, da so enako kot po vsej Sloveniji tudi na radgonskem območju sila zanimivi in čudoviti kraji in kotički, kateri so nam po eni strani zelo blizu, po drugi pa zanje ne najdemo časa, in vedno silimo na dopuste in izlete v tujino…

Sploh pa je posebej veselo in zanimivo, po številnih kletnih poskusih bilo,v zidanici Janžev hram na Janževem Vrhu, kjer so udeleženci imeli tudi kosilo in v kleti pod objektom tudi degustacijo, katera je goste spremljala po vsem srečanju. In tako bo tudi v prihodnje, saj se v Radgonskih goricah d.d. zavedajo, da je tudi srečanje srebrnoporočencev in zlatoporočencev primerna oblika promoviranja njihovega podjetja, proizvodov pa tudi turistične promocije kraja in regije v celoti.
Besedilo in foto: Oste Bakal