Nova knjiga: ťPinela in zelen, žlahtna dediščina Vipavske dolineŤ

Pinela in zelen, žlahtna dediščina Vipavske doline
Knjiga, ki je sistematično in pregledno razdeljena na osem tematskih sklopov, na 132-ih straneh predstavlja vinorodni okoliš Vipavsko dolino, ampelografski opis domačih sort vinske trte, selekcijo teh sort, pridelavo pinele in zelena, zdravstveno varstvo vinske trte, pridelavo vina in nekaj osnov o trženju vina.

Knjiga je srednje velikega formata, obogatena s številnimi barvnimi fotografijami, skicami in grafikoni. Natisnjena je v slovenskem jeziku v 1.000 izvodih.

Napisana je poljudnoznanstveno in prinaša veliko podatkov o vinogradništvu in vinarstvu, zato bo zanimiva in uporabna tako za študente in splošno javnost kot tudi za vinogradnike in vinarje, ki se s pridelavo grozdja in vina poklicno ukvarjajo.

V okviru mednarodnega projekta ťVINUM ESTŤ je Razvojna agencija ROD izdala in založila knjigo o domačih vinskih sortah Vipavske doline z naslovom: ťPinela in zelen, žlahtna dediščina Vipavske dolineŤ. Projekt VINUM EST je sofinanciran iz evropskega programa pobude skupnosti INTERREG IIIC.

VINUM EST je edinstvena mreža sedmih partnerskih organizacij iz majhnih obmejnih vinorodnih območij Evropske unije: iz Avstrije, Italije, Kanarskih otokov, Madžarske, Nemčije, Španije in iz Slovenije. Zgornja Vipavska vinska cesta se v projekt aktivno vključuje kot edina predstavnica Slovenije. Glavni namen vzpostavljene mreže je promocija vinorodnih območij in zaščita ter ohranitev raznovrstnosti in edinstvenosti vin posameznih območij. Projekt VINUM EST ponuja možnost internacionalizacije poslovanja, mednarodnega povezovanja, nudi nove možnosti in oblike skupne promocije in mednarodnega trženja. S pomočjo finančne podpore tega projekta, ki se je pričel izvajati v letu 2004, je bila izvedena že vrsta aktivnosti. V lanskem letu je bilo izvedeno ocenjevanje vin na Zgornji Vipavski vinski cesti in podelitev listin odličnosti petim najboljšim vinom, ki so se v letošnjem marcu predstavila na mednarodnem sejmu v Hamburgu (D). Vinarji so si ogledali primere dobrih praks v partnerskih območjih v Avstriji in na Maržarskem. Domači vinski sorti pa je bil v sklopu prireditve ťVinski hrami Vipavske doline med martinom in božičemŤ na Planini posvečen večer Druženje s pinelo. Glavnino aktivnosti projekta predstavlja prenos znanj, zato Razvojna agencija ROD vsako leto organizira sklop usposabljanj za vinarje. Vse delavnice so izredno dobro obiskane.

V okviru tega projekta se je dolgoletna ideja o pripravi knjige, ki bi prispevala k predstavitvi, uveljavitvi ter osvetlitvi starih sort vinske trte Vipavske doline uresničila. Na ta način je pomemben del naše bogate kulturne dediščine ovekovečen. Pri ustvarjanju knjige so sodelovali priznani domači strokovnjaki z bogatimi izkušnjami s področja vinogradništva in vinarstva:

Andreja Škvarč, univ. dipl. inž. agr., mama treh otrok, zaposlena na Kmetijsko gozdarskemu zavodu Nova gorica. Že deseto leto dela kot specialistka za vinogradništvo v Kmetijsko svetovali službi. Vsako leto ima številna predavanja in prikaze rezi in je v stalnem stiku z vinogradniki in vinogradi ne le na Vipavskem, ampak na celotnem Primorskem. Z zadovoljstvom je sodelovala pri pripravi knjige.

Dr. Irma Tomažič, univ. dipl. inž. agr., se z vinogradništvom ukvarja že od otroštva, saj izhaja iz vinogradniško-vinarske kmetije. Resno pa se je za vinogradništvo začela zanimati med študijem agronomije, kjer so jo prav posebej pritegnile domače sorte. Tako je svoj študij zaključila z diplomsko nalogo v kateri je zbrala in opisala stare briške sorte. Na Biotehniški fakulteti v Ljubljani je opravila tudi magistrski in doktorski študij, kjer pa je svojo raziskave usmerila predvsem na virusne bolezni vinske trte. Sedaj je zaposlena na Univerzi v Novi Gorici, kjer je tudi pripravila visokošolski strokovni študij vinogradništva in vinarstva ter nadaljuje raziskovanje virusnih bolezni vinske trte, ni pa tudi pozabila domačih sort kar priča sodelovanje pri pripravi knjige.

Mag. Ivan Žežlina, univ. dipl. inž. agr., je na agronomskem oddelku Biotehniške fakultete v Ljubljani zaključil dodiplomski študij leta 1993, na isti fakulteti je leta 2000 tudi magistriral. Zaposlen je kot specialist za varstvo rastlin na Kmetijsko gozdarskem zavodu v Novi Gorici, kjer deluje na aplikativnem in znanstvenem področju varstva rastlin. Je član različnih združenj, ki se posredno ali neposredno dotikajo varstva rastlin in v njih aktivno sodeluje. Objavlja strokovne in znanstvene članke z omenjenega področja dela in se udeležuje različnih kongresov doma in v tujini.

Mag. Primož Plahuta, univ. dipl. inž. živ. tehn.. Njegova poklicna pot je večinoma povezana z družbo Vipava 1894 d.d., kjer je bil namestnik direktorja za trženje. V svojem znanstvenoraziskovalnem, strokovnem in publicističnem delu je vedno povezoval znanstvena odkritja z vsakodnevno prakso, kar mu je omogočalo hkratno delo v raziskovalnih in gospodarskih organizacijah. S še posebnim veseljem in vnemo je raziskoval biotehnološke in mikrobne procese pri sodobni pridelavi vina. O tem je objavil 40 znanstvenih, strokovnih in poljudnih člankov v domačih in tujih revijah. Vrh njegove publicistične dejavnosti pa pomeni Veliki vinski leksikon.

Tanja Furlan, univ. dipl. ekon., je z vinsko trto povezana že od svojega otroštva, izhaja namreč iz vinogradniške družine. Zaposlena je na Razvojni agenciji ROD, kjer je med drugim tudi koordinatorka Projektnega sveta za Vipavsko vinsko cesto in vodja projekta VINUM EST na slovenski strani. Diplomirala je na Ekonomski fakulteti v Ljubljani z nalogo Trg grozdja in vina v luči pristopa Slovenije k EU. Pri knjigi je sodelovala kot avtorica sestavka o osnovah trženja vina in bila glavna urednica, ki je z vso predanostjo bdela nad nastajanjem knjige.

Recenzent knjige je bil Hilarij Kosta, univ. dipl. inž. agr., za oblikovanje in grafično pripravo je poskrbel Marijan Močivnik, Studio Ajd, Dobravlje.



Knjigo je moč dobiti na Razvojni agenciji ROD v Ajdovščini in v Centru za razvoj podeželja TRG v Vipavi.

Dodatne informacije in naročila na voljo tel. 05/ 365 36 03 ali E-mail ra.rod@siol.net.