Zdrueni druinski vinogradniki tejejo 74 članov.
V novem zdruenju le vinogradniki z več kot tremi hektarji vinogradov.
Letonji mednarodni kmetijsko ivilski sejem v Gornji Radgoni so za svojo prvo javno predstavitev izkoristili ustanovitelji nove vinogradniko – vinarske zdrube v Sloveniji, Zdruenja druinskih vinogradnikov in vinarjev Slovenije.
Gre za zdruenje, ki so ga ustanovili v začetku letonjega leta, kjer zdruujejo aktivne blagovne znamke druinskih vinogradniko vinarskih posestev. Čurin, Stayer, čurek, Makovec, Korenika, Kristančič, Vodopivec, Valdhuber, Kupljen, Prus, Simčič, Gaube… so samo nekatera od zvenečih slovenskih vinogradnikih imen, ki so se zbrala na predstavitvi in ki zagotavljajo, da bo nova organizacija zastavljena resno in profesionalno.
Profesionalnost so e ob ustanovitvi zveze njeni člani potrdili z odločitvijo, da bo zanje delal poklicni sekretar Boo Gaberek. Zdruenje, ki je e tretje podobno zdruenje v Sloveniji poleg Vinske drube Slovenije in Zveze drutev vinogradnikov in vinarjev Slovenije, je nastalo januarja letos, njegovi člani pa so si zastavili cilj, da zdruenje postane vplivna vseslovenska cehovska organizacija druinsko osnovanih in druinsko organiziranih vinogradniko – vinarskih posestev z neposrednim vplivom na vsestransko oblikovanje statusa kmetijskih posestev in slovenske vinogradniko – vinarske politike.
Ker namreč druinske vinogradniko – vinarske kmetije pridelujejo grozdje in vino ozkega geografskega porekla na lastnih ali najetih povrinah z druinskim kapitalom in v glavnem z individualno prodajo vina od nekaj deset do nekaj sto tisoč steklenic, se ne počutijo primerljive s trgovskimi kletmi, proizvodno prodajnimi korporacijami, velikimi vinarskimi podjetji ali zadrunimi kletmi in elijo svoje skupno delo prilagoditi tem značilnostim.
V naih vinogradih pridelujemo grozdje in vino ozkega geografskega porekla na lastnih ali najetih povrinah. Izvor Kapitala je druinski. Anomalijo narave in trga zmanjujemo z lastno kreativnostjo in kapitalomm. Prodaja vina je individualna ali preko zastopnikov. Na trg temelji na individualnosti, oz. osebnih stikih s strankami. Velikostni razred nai kleti znaa med nekaj deset do nekaj sto tisoč steklenic. Večina vina druinskih vinogradnikov vinarjev je prodanega v gostinstvu in v reprezentančnem darilnem programu. Dele vina prodanega izven meja Slovenije se povečuje vsako leto (10 do 15 %). Le manji dele vina je prodan v trgovinah, pravi med drugim ugledni vinogradnik iz Plitvice pri Gornji Radgoni Danilo Steyer, ki dodaja, da je trenutno v zdruenju največ članstva iz Vinorodne deele Primorje (40), najmanj pa iz Posavja (6).
Po besedah predsednika zveze, ki tačas teje 74 članov, Primoa Lavrenčiča, se zgodovina očitno ponavlja, saj so njihovi predniki e pred 130 leti v za vino in vinogradnike kriznih časih ustanovili Zdrubo vinogradnikov, ki naj bi pomagala zdruenim pridelovalcem. Tudi njihova nova zveza je nastala v za prodajo vina slabih časih, ko bo znova treba zdruiti moči. ťHočemo biti vseslovenska, prilagodljiva in članom koristna organizacija z neposrednim vplivom na vsestransko oblikovanje statusa kmetijskih posestev in slovenske vinogradniko vinske politikeŤ je dejal predsednik Lavrenčič. Da v njihovih vrstah ni prostora za popoldanske vinogradnike ljubitelje, so ustanovitelji zveze pokazali z določitvijo pogojev za članstvo: medse sprejmejo samo poklicne vinogradnike in vinarje, ki imajo več kot tri hektarje vinogradov in ki svoje vino prodajajo pod lastno blagovno znamko.
Na predstavitvi zveze pa se je oglasil tudi predsednik e deset let stare Zveze drutev vinogradnikov Slovenije Stanko oster, ki ga je motilo, da nihče ni omenil e obstoječih organizacij, ki delujejo na podoben način, kot so to zastavili ustanovitelji nove zveze. e zaradi enake kratice organizacije, ki ji sam predseduje, in novoustanovljene zveze, bi se morali e prej srečati in dogovarjati, je dejal.
Besedilo in foto: Oste Bakal