Zdravi pridelki Pomurja v Gornji Radgoni
V srediču Gornje Radgone, na pločadi ob mestni trnici, se je minulo soboto (7.10.) odvijalo nekaj nadvse zanimivega in koristnega.Turistično drutvo Gornja Radgona in Drutvo Mura rafting iz Grlave (občina Krievci pri Ljutomeru), sta namreč ob pomoči e nekaterih drutev in posameznikov, pripravila kmečko trnico z naslovom ťZdravi pridelki PomurjaŤ, kjer so se predstavila drutva in posamezniki, ki se v pokrajini ob Muri, zlasti na radgonskem območju, ukvarjajo z ekolokim in sploh zdravim kmetovanjem. Svoje zdrave pridelke bo ponujalo kar nekaj tovrstnih drutev in posameznikov, ter nosilcev dopolnilnih dejavnosti na podeelju, le obiskovalcev in s tem kupcev je bilo nekoliko manj. Tisti, ki pa so prili so si lahko ogledali, poizkusili (predvsem mot, kostanje, razne namaze, domači kruh) in tudi kupili različne kmečke pridelke, sadje in zelenjavo, med, domače kruh in pecivo, dem, zdravila zeliča in pripravke iz teh zelič ipd. Hkrati je TD Radgona vrilo promocijo območja občine Gornja Radgona in tudi ire regije, varovanci VDC Radgona pa so ponujali svoje ročne izdelke ipd.
lo je vsekakor za koristno zadevo, kakrna je na drugi strani reke Mure, v sosednji Avstriji znana in med ljudmi priljubljena, e dalj časa. Treba je samo vztrajati, kot je dejal radgonski upan Anton Kampu, ki je tudi tril na kmečki trnici in uspeh ne bo izostal. Tako bodo vsi imeli korist; Najprej bodo kmetije in drugi pridelovalci vse lahko prodali, po drugi strani pa bodo občani lahko kupili zdravo in domačo hrano in vitamine. Tudi predsednik TD Radgona Roman Sluga, ki je bil zadovoljen s prvim tovrstnim dogajanjem obljublja, da bodo skuali zadevo kar se da pogosteje ponavljati, e zlasti v sezoni. Kot pravi eden izmed organizatorjev ťkmečke trniceŤ, ki predvsem podpira zdravo in varno prehrano, Simon Balaic iz Drutva Mura rafting, sicer raziskovalec reke Mure, naj bi tovrstne trnice organizirali tudi po drugih večjih pomurskih sredičih (Lendava, Ljutomer, Murska Sobota, Beltinci…), kjer bi prilonost za predstavitev imeli tudi vsi drugi, ki se ukvarjajo s tovrstnim kmetovanjem in pridelovanjem zdrave in varne kmečke hrane. In če se bo zadeva ťprijelaŤ, naj bi potem povsod potekala pogosteje.
Primer iz Gornje Radgone je pokazal, da se izplača vztrajati, in ko se bodo kupci navadili, da lahko ob določenih dnevih kupijo pridelke na kmečki trnici, potem gotovo ne bo več teav s prodajo vsega kar se bo ponujalo. In zakaj v ponudbi, kot se je spraevala ugledna domačinka iz Gornje Radgone, ne bi bilo tudi domače unke in drugega mesa (tünka…), domačih klobas, zaseke ipd. Glavni trg v sosednji avstrijski Radgoni ni daleč in bi se lahko marsikdo marsikaj naučil e z enim samim obiskom in ogledom, kako to sosedje počnejo!
Besedilo O.B.