Po 42 letih dela v Radgonskih goricah odhaja v pokoj direktor Franc Škrobar

NOVEMU DIREKTORJU ZAPUŠČAM USPEŠNO PODJETJE
Radgonske gorice d. d. bo kljub spremenjeni lastniški strukturi, tudi poslej vodil domačin, in sicer Borut Cvetkovič.
V enem najuspešnejših podjetij na radgonskem območju in v Pomurju sploh, družbi Radgonske gorice d.d., se te dni odvijajo pomembne lastniške in kadrovske spremembe.

Podjetje, kjer obdelujejo okoli 300 hektarjev (približno 1,2 milijona trsov) rodnih vinogradov in nad 50 hektarjev intenzivnih nasadov jablan, ter kjer razpolagajo s skupno kapaciteto kleti za skoraj 4,3 milijona litrov vina, po 42 letih zapušča dolgoletni direktor Franc Škrobar. Gre gotovo za človeka, ki je zelo zaslužen za vse uspehe podjetja, ki ga je zabeležilo v minulih desetletjih, ne le na področju vinogradništva, vinarstva in sadjarstva, tudi na področju ťvinskegaŤ in sploh izletniškega turizma, potem arhitektonski ureditvi zunanjosti in notranjosti objektov, ki so v lastni podjetja, še posebej veliko sredstev pa so vložili za obnovitev in ureditev starih kleti, med katerimi tisto ťpod slapomŤ, mnogi označujejo kot veliki čudež narave, katero jo človeška roka samo dopolnila…

In ob odhodu v zaslužen pokoj, smo se pogovarjali z 62 – letnim Francem Škrobarjem, ki z družino živi v osrčju Radgonsko – Kapelskih goric, na Janževem Vrhu. Povedal je, da so kar prijetni občutki če po 42 letih uspešnega dela v enem podjetju odhajaš v pokoj. „To še posebej če se obrneš nazaj in pretehtaš vse tisto, kar je bilo slabo ter dobro, potem ugotoviš, da je bilo dobrega bistveno več. Vesel sem, da sem postoril za razvoj podjetja, tisto kar se je od tebe pričakovalo. Sedaj ko je vzdušje v firmi dobro, in ko zdrav odhajaš v pokoj imaš še dodatno zadovoljstvo in lahko pričakuješ, da boš v pokoju še nekaj let užival sadove svojega dolgoletnega dela. Toda tudi v pokoju bo veliko počitka, saj sem včlanjen v številnih takšnih in drugačnih društvih, kjer je potrebno veliko energije in časa. Imamo tudi manjši vinograd, ki ga bo potrebno obdelovati, tako da prostega časa ne bo preveč, kvečjemu premalo. Najmanj pa si želim delovati v lokalni politiki. Ob vsem pa bo sedaj nekoliko več časa za različna potovanja, kar si posebej želim“, pravi naš sogovornik.

Med pogovorom se še Škrobar nekoliko vrnil tudi v preteklost, saj je pred dobrimi štirimi desetletji tudi v kmetijstvu in vinogradništvu bilo bistveno drugače kot je to danes. „Vsekakor je temu tako, saj je danes vse bistveno lažje. Sam sem pred 42 leti začel kot praktikant, kar bi danes pomenilo, pripravnika. Potem sem dolga leta bil delovodja, pa upravnik delovišča, potem še tehnolog, zadnjih 16 leta pa sem bil še direktor podjetja. Tako sem dejansko dal skozi vse faze delovanja vinogradniško – vinarskega podjetja, torej vse tisto kar človek mora poznati, če želi priti na vrh in voditi tako veliko in pomembno družbo. Vedno sem svoje delo, ne glede, ali sem bil v vinogradu, v kleti ali v pisarni, sem opravljal z velikim veseljem in zadovoljstvom“.

Kakšno firmo Franc Škrobar zapušča svojemu nasledniku?
„Moram priznati, da zapuščam podjetje v veliki formi, torej v dobrem stanju. Vsako leto smo krepili kapital, tako da so lastniki bili in so zadovoljni. To pa je dandanes najpomembneje, da se kapital plemeniti, vsekakor pa tudi zaposleni niso bili nezadovoljni. Verjamem, da bo tudi moj naslednik in njegovi sodelavci prispevali h krepitvi kapitala. Želim jim, da dobro poslujejo, in to mi bo še posebno zadovoljstvo. Jaz živim v tem okolju, sredi teh vinogradov in bi mi bilo zelo težko, če bi podjetje v prihodnje slabo poslovalo in mogoče zabredlo v kakšne težave“.

Škrobar nam je tudi zaupal, da v družbi Radgonske gorice d. d. trenutno dela 140 ljudi, ki uspešno obdelujejo okoli 300 hektarjev lepih vinogradov ter dobrih 50 hektarjev intenzivnih jablanovih nasadov. Kletne kapacitete znašajo skoraj 4,3 milijona litrov vina, njihove kleti pa so izjemno lepo negovane in sodobne. „Tako je. V zadnjih letih smo kleti dejansko močno tehnološko posodobili, tako da imamo eno izmed najbolj modernih kleti v Sloveniji, česar sem zelo vesel. Tehnologija je v kleti izjemno pomembna za kakovost vina, kajti na trgu vlada določena vinska kriza, in če nimaš kakovosti se ti slabo piše. Dobra kvaliteta vina določa tudi dobro ceno. Žal je vina še vedno preveč, a verjamem, da se bo trg ustalil“, je dejal Škrobar, ki je dodal, da se je v podjetju spremenila tudi lastniška struktura. Temu naj bi prispevali predvsem zadružniki, ki so po lastni odločitvi prodali svoj delež „Celjskim mesninam“.

Poleg Celjskih mesnin, nekaj lastnine sedaj pripada Zavarovalnici Triglav, eni finančni družbi, nekaj imajo zaposlenih, nekaj pa tudi sam Škrobar, ki meni, da je lastniška struktura Radgonskih goric d. d. še vedno razdrobljena. „Ne vem kako se bo vse skupaj odvijalo v bodoče, in kako se bo lastniška struktura skristalizirala. Prepričan pa sem, da se kmalu našel večinski lastnik“, je še dejal sedaj že bivši direktor Radgonskih goric d.d. Franc Škrobar, ki je tudi prepričan, da morebitnih zapletov z denacionalizacijskimi upravičenci ni za pričakovati. Nekaj manjših zadev na tem področju je sicer še odprtih, a kljub temu naj težav ne bi bilo, kajti tudi če bi kakšen upravičenec dobil kak kos vinograda, bi ga gotovo oddal v najem.

Franca Škrobarja, kateremu lahko zaželimo zdravja in dolgo uživanje zaslužne pokojnine, je na mestu direktorja, kljub večinski „celjski lastnini“, s 1.11. nasledil še en domačin, in sicer mladi strokovnjak Borut Cvetkovič iz Gornje Radgone, ki je pred leti že bil zaposlen v Radgonskih goricah, v minulih nekaj letih pa je delal v marketingu radgonskega MIR-a (Mesna industrija Radgona).
Besedilo in foto: Oste Bakal