V Gradcu je odprta razstava dvanajstih umetnikov z mednarodne slikarske kolonije
Začetek mednarodne kolonije na novem mestu čez reko Muro, ustvarjanje v Svetinjah pri Jeruzalemu, razstava pa v tajerski prestolnici.
V Galeriji Raiffeisendof v Gadcu je uradno odprta izjemno zanimiva mednarodna likovna razstava, na kateri 16 slovenskih in avstrijskih likovnih umetnikov razstavlja nad 80 umetnin, ki so nastale v okviru 12. mednarodne slikarske kolonije "Vinogradi obeh bregov Mure".
Ob otvoritvi razstave, ki je tudi prodajna, in ki bo odprta do konca marca letos, so v navzočnosti tevilnih likovnih umetnikov, gostov in obiskovalcev, spregovorili: gostitelj prof.dipl.in. Franz Riebenbauer, okrajni glavar Okraja Bad Radkersburg Alexander Maicen, in v slovenskem imenu direktor Pomurskega sejma, d.d. Janez Erjavec, razstavo pa je uradno odprl predsednik Avstrijske kmetijske zbornice svetnik Gerhard Wlodkowski.
Na slovesni otvoritvi razstave, kjer so za kulturni program poskrbeli, cimbalist Sobočan iz Slovenije ter Pihalni orkester Bad Radkersburg iz Avstrije, je Wladkowski, nekoliko v ali, nekoliko pa resno, izrazil zaskrbljenost za vinogradnike iz avstrijske tajerske, če da jih ogroajo vinogradniki iz slovenske tajerske, ki da vedno ponujajo bolja vina. Veseli pa ga, da slovenska vina več ne prodajajo pod ceno, in zato o trenju odloča predvsem kvaliteta. Tukaj pa se slovenski vinogradniki ne rabijo bati, kar je na otvoritvi razstave potrdil tudi ugledni vinogradnik Steyer iz Plitvice pri Gornji Radgoni, ki je poleg treh avstrijskih vinogradnikih, na otvoritvi razstave, poskrbel za tekoče dobrote.
Sicer pa likovna kolonija Vinogradi obeh bregov Mure je tradicionalno ustvarjanje slovenskih in avstrijskih likovnih umetnikov, ki se je začelo na pobudo nekdanjega glavarja okraja Bad Radkersburg dr. Konrada Kranicha in direktorja pomurskega sejma d.d. Janeza Erjavca, poteka vsako leto v organizaciji Okrajnega glavarstva Bad Radkersburga in Pomurskega sejma d.d. Sama prireditev se potrjuje kot bilaterarna prireditev, ki pomembno prispeva k dobremu obmejnemu sodelovanju. Glavarstvo Bad Radkersburga in Pomurski sejem z mednarodno slikarsko kolonijo ťVinogradi obeh bregov MureŤ pa znova dokazujeta tesno zgodovinsko povezanost obeh obmejnih mest ter Avstrije in Slovenije. Prireditev, ki se vsako leto seli na drugo stran reke Mure, iz Slovenije v Avstrijo in obratno, je nazadnje potekala na slovenski strani, ko je več umetnikov iz obeh drav, ustvarjalo na slovenski strani meje, katere praktično več ni. Kulturne mostove med Avstrijo in Slovenijo so tako ustvarjali: Branka Bračič-Topolek iz Zreč, Alois Bresnik iz Klöcha, Joe Denko iz Bakovcev, Maja Dokler-Lapanja iz Ljubljane, Edith Maria Keckeis iz Unterwalda, Hlega Csiglar iz Laafelda, Gerhard Guttmann, Charlotte Nickl iz Graza, Shrista Nickl-Wladkovski iz Graza, Adolf Pen iz Murske Sobote, Helga Maria Rüschitz-Cziglar iz Laafelda, Janko Orač iz Novega mesta, Stojan pegel iz otanja, Zdravko Dolinek iz Ljubljane, Franz Tropper iz Ratschendorfa, Vlado Sagadin iz Murske Sobote ter Vinko eleznikar iz Menga.
ťTokratna kolonija je e toliko bolj upravičeno nosila svoje ime, saj je resnično potekala sredi vinogradov. Slikarji so namreč stanovali na Turistični kmetiji Lesjak v Svetinjah pri Jeruzalemu. V vasici, ki teje le nekaj hi, strnjenih v slikovito veduto okoli cerkve, pa so imeli tudi svoj začasni atelje. Na okolikih vinorodnih hribčkih pa so likovni umetniki iz obeh drav, v času kolonije ustvarili veliko zanimivih slik, ki so jih iri javnosti predstavili neposredno po zaključku kolonije, v okviru 44. mednarodnega kmetijsko ivilskega sejma v Gornji Radgoni, sedaj pa e tukaj v GradcuŤ, je povedal Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma d.d., ki je dodal, da je simbolično odprtje 12. kolonije potekalo na novozgrajenem mostu čez reko Muro, ki povezuje Slovenijo in Avstrijo v Črncih pri Apačah. Na mostu, ki je pred nekaj meseci bil predan svojemu nameni in je namenjen le pecem in kolesarjem, so se srečali slovenski in avstrijski slikarji, prisotne pa sta tudi pozdravila tudi okrajni glava Bad Radkersburga dr. Alexander Majcen, direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec, ob tem pa e poslanec deelnega parlamenta tajerske Anton Gangl, upan Gornje Radgone Anton Kampu, in e nekateri gostje.
Sicer pa dogajanje z avstrijske strani e nekaj let usklajuje Luis Bresnik, na slovenski pa Adolf Pen, tema zadnjega slikanja Vinogradi obeh bregov Mure, pa so bili motivi, povezani z vinogradnitvom in vinom, ter arhitekturne značilnosti radgonsko kapelskih ter ljutomersko ormokih goric in okolice. In prav to je na ogled do konca letonjega marca. Izplača se pogledati…
Besedilo in foto: Oste Bakal