Kaj prinaša vinska reforma slovenskemu vinogradništvu

Na 45. kmetijsko živilskem sejmu v Gornji Radgoni je v okviru dejavnosti na razstavnem prostoru Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije včeraj potekal aktualni pogovor ťKaj prinaša vinska reforma slovenskemu vinogradništvu.
Poglede na reformo pa sta predstavila dr. Emil Erjavec, redni profesor na Biotehniški fakulteti – Oddelek za zootehniko, in Dušan Brejc, direktor Vinske družbe Slovenije.

Vinska reforma, ki jo predvideva Evropska unija, za Slovenijo ni nevarna in prinaša več dobrih kot slabi stvari. Še več, je celo nujna potrebna, hkrati pa tudi priložnost za slovensko vinogradništvo. Cilji predvidene reforme se v marsičem namreč pokrivajo s tistim, kar bi moralo biti cilj tudi slovenskega vinogradništva: graditi na kakovosti, promociji in ohranjanju vinogradništva na absolutnih vinogradniških legah. ťReforma je le okvir, v katerem se morajo politika, stroka in sami vinogradniki dogovoriti za tiste ukrepe, ki bodo najbolj sprejemljivi za vse,Ť je opozoril dr. Emil Erjavec. Z njim se je strinjal tudi Dušan Brejc: ťReforma prihaja ravno pravšnji čas. Znamo namreč pridelovati dobra vina, sedaj pa je treba narediti še korak naprej in ta vina tudi dobro prodati.Ť

Sicer pa je napovedana vinska reforma povzročila kar nekaj bojazni med vinogradniki, še posebej napoved krčenja vinogradniških površin. Vendar pa sta sogovornika zatrdila, da za slovenske vinogradnike ta ukrep skoraj zagotovo ne bo prišel v poštev. Je namreč prostovoljen in namenjen za manj kakovostna področja, teh pa v Sloveniji skoraj ni.