LETOS KAR DESET AMPIONOV IN 15 VELIKIH ZLATIH MEDALJ
Pred komisijo strokovnjakov je bilo letos kar 656 vzorcev.
Na Pomurskem sejmiču v Gornji Radgoni je potekalo petdnevno, 33. odprto dravno ocenjevanje vin, ki se je letos predstavilo s prenovljeno blagovno znamko Vino Slovenija Gornja Radgona. Pomurski sejem d.d. se je odločil za uvedbo nove blagovne znamke po več kot tridesetletni tradiciji, ker eli s spremembo imena in z novo blagovno znamko e tesneje povezati slovenske enologe, vinarje, vinogradnike druine, sommelierje, poznavalce in ljubitelje vin. Medalje z ocenjevanja bo promoviral med različnimi ciljnimi skupinami poznavalcev, ljubiteljev in potronikov doma in na tujem, s čemer postajajo e bolj prepoznaven sinonim kakovosti vin v Sloveniji, sosednjih dravah ter v irem evropskem prostoru.
Na svečanem začetku ocenjevanja, kjer je za prijetno vzduje poskrbel ugledni pevec Alfi Nipič sta mnoge enologe in goste, med drugimi pozdravila direktor Pomurskega sejma, Janez Erjavec in Slovenska vinska kraljica, Maja Benčina. Na samem ocenjevanju Vino Slovenija Gornja Radgona 2007 je 18 mednarodno priznanih enologov, iz Slovenije, Avstrije in Hrvake moralo oceniti kar 650 vzorcev vin, ki jih je na ocenjevanje poslalo 253 vinarjev iz Slovenije, Hrvake, Avstrije, Nemčije, Srbije, Makedonije in Slovake.
Enologi so preizkuali kakovost vin v treh komisijah, ki so jim predsedovali: mag. Anton Vodovnik, KGZ Maribor, dr. Miran Vodopivec, Dutovlje, ter dr. Mojmir Wondra, Biotehnika fakulteta Ljubljana, ki je bil tudi predsednik predsedstva ocenjevalnih komisij. Tajnik komisij je bil Ernest Novak, KGZ Murska Sobota. Zraven pa so bili e mnogi najbolj eminentni slovenski vinski strokovnjaki. In kot zanimivost kae omeniti, da je kar tretjina strokovnjakov iz vrst ensk, kar kae, da se bodo tudi politiki morali učiti od vinarjev, ter tako nekaj več funkcij prepustiti enskam.
Kako so ocenjevanje komentirali trije predsedniki ocenjevalnih komisij?
Dr. Mojmir Wondra.: ťLetos je na ocenjevanju sodelovalo izjemno tevilo vzorcev. V tirih dneh smo ocenili po 60 vzorcev dnevno, kar pa je e količina, ki jo je moč realno oceniti. Ocenjevalni 100 točkovni sistem, ki je bil uveden e preteklo leto, se je ponovno izkazal za dobrega in objektivnega. Odlično so ga sprejeli tudi ocenjevalci. Novost letonjega ocenjevanja so deskriptorji opisne ocene, ki vinogradniku povedo o vinu bistveno več kot samo tevilčna ocena. Vtise enologov o barvi, bistrosti, vonju, okusu, intenziteti, harmoničnosti, ter njihov končni vtis o vinu lahko vinarji s pridom uporabijo za svoje nadaljnje delo in promocijo vin. Ugotavljam, da je bila kakovost vin zelo visoka, nekoliko manj izraena je bila njihova sortna cvetica. Ekstraktnost vin je zelo velika, viji so tudi alkoholi, zato bo to odličen letnik za arhivoŤ.
Dr. Miran Vodopivec: ťSploen vtis z letonjega ocenjevanja je po mnenju članov moje komisije zelo dober. Ponovno je dokazalo, da je znanje vinogradnikov tako pri delu v vinogradu kot tudi pri kletarjenju na zelo visokem nivoju. Vina so bila donegovana zares strokovno, stabilizirana v mikrobilokem, fizikalnem in kemičnem smislu. Zasledili nismo nobene napake. Osebno sem nekoliko več pričakoval le od aromatičnih vin, ki se niso pokazala v vsem svojem bliču. Razloge za to pa vidim predvsem v izrednih vremenskih pogojih, ki so vladali v preteklem letu. Poleg strokovnega dela so e vedno potrebni tudi dobri naravni pogoji Ť.
Mag. Anton Vodovnik: ťOcenjevanje je bilo izvedeno odlično. Teklo je gladko, umirjeno in v zelo dobrih pogojih. Kakovost vin je bila na zelo visokem nivoju. Zato so bili morda ocenjevalci e stroji, bolj zahtevni do vin. Z gotovostjo si upam trditi, da e srebrna medalja pomeni brezhibno vino. Noben vzorec ni bil izločen, ni bilo vinskih napak, sodelujoči vinarji so izbrali brezhibna vina. tevilo vzorcev se je povečalo, kar je nadvse razveseljivo. Zasluga za to gre tudi dobri promociji nove blagovne znamke Vino Slovenija Gornja Radgona. Izkazalo se je, da je ocenjevanje v Gornji Radgoni očitno vse bolj pomembno za promocijo vinarjev. Upam, da vije tevilo vzorcev napoveduje tudi ivahneji utrip v vinarstvu.Ť
Kot rečeno, na ocenjevanju je letos sodelovalo 253 pridelovalcev iz 7 drav z izjemno visokim tevilom – 656 vzorci vina. Iz Slovenije se je za odličja potegovalo 213 proizvajalcev z 563 vzorci vina, iz Avstrije 24 z 51 vzorci, iz Hrvake 12 pridelovalcev z 32 vzorci, iz Makedonije 1 proizvajalec z enim vzorcem, iz Nemčije proizvajalec s tremi vzorci, iz Slovake proizvajalec s tirimi vzorci in iz Srbije proizvajalec z dvema vzorcema vin. Skupaj je bilo podeljenih kar 15 velikih zlatih medalj, 123 zlatih in 326 srebrnih medalj. Letonji ampioni pa so postali, za suho nearomatično belo vino: Beli pinot QUERCUS 2006, ocena 86,67, Vinorodni okoli Gorika Brda, pridelovalec: Vinska klet ťGorika BrdaŤ z.o.o.; za polsuho nearomatično belo vino: Laki rizling 2002, ocena 86,33, Vinorodni okoli tajerska, pridelovalec: PRA-VINO Čurin-Prapotnik, Kog; za polsladko nearomatično belo vino: Chardonnay IZ 2006, ocena 86,67, Vinorodni okoli tajerska, pridelovalec: Silvester Marič, Petrovče; za sladko nearomatično belo vino: Laki rizling LV 2001, ocena 91,33, Vinorodni okoli tajerska, proizvajalec; Vlado Kupljen, Okoslavci; za suho rdeče vino: Merlot Bagueri 2004, ocena 85,67, Vinorodni okoli Gorika Brda, pridelovalec: Vinska klet ťGorika BrdaŤ z.o.o.; za vino teran PTP: Izbrani Teran PTP 2005, ocena 83,00, Vinorodni okoli Kras, pridelovalec: Denis Hovelja, Veliki dol; za aromatično suho belo vino; Sauvignon Nobl 2006, ocena 87,33, Vinorodni okoli tajerska, pridelovalec: Ptujska klet d.d., Ptuj; za aromatično polsladko belo vino: Sauvignon IZ 2006, ocena 85,00, Vinorodni okoli tajerska, pridelovalec: Drutvo Grozdek, Posestvo Črni Kos, Ropoh; za aromatično sladko belo vino: Rumeni mukat SJI 2006, ocena 91,00, Vinorodni okoli Bela Krajina, proizvajalec: Vinska klet Prus, Joef Prus, Krmačina; za peneče vino: Mukatna penina 2006, ocena 85,67, Vinorodni okoli tajerska, pridelovalec: Jeruzalem Ormo VVS d.d.
Prvaki vinsko turističnih cest 2007 so postali: Jeruzalemska vinsko turistična cesta Renski rizling PT, 85,67 točk, Emil Trop, Lahonci; Mariborska vinsko turistična cesta Chardonnay PT, 85,67 točk, Marko ebart, Lormanje; Vipavska vinsko turistična cesta: Cabernet Sauvignon, 89,00 točk, Agroind Vipava 1894 Vipava d.d.; Kraka vinsko turistična cesta Merlot capris PTP, 87,00 točk, Denis Hovelja, Veliki Dol; Istrska vinsko turistična cesta Merlot capris, 88,33 točk, Vinakoper d.o.o., Koper.
Prestini naziv Vinar leta bo razglaen na sami podelitvi medalj in posebnih priznanj, ki bo na Dan vinogradnikov in vinarjev v torek, 28. avgusta 2007 na Pomurskem sejmiču v Gornji Radgoni. Jubilejni, 45. mednarodni kmetijsko-ivilski sejem bo z osrednjo slovensko sejemsko predstavitvijo vina, v okviru katere se bodo predstavili slovenski vinarji, drubeniki Vinske drube Slovenije d.o.o., vinski konzorciji, člani VINIS-a, vinsko-turistične ceste ter posamezni vinarji od 25. do 31. avgusta 2007 velika promocija nagrajenih vin. Medalje in posebna priznanja bodo podeljena na Dan vinogradnikov in vinarjev v torek, 28. avgusta 2007. Vse sejemske dni bo mogoče najlahtneje vinske kapljice poskuati na strokovno vodenih degustacijah.
Besedilo in foto: (ob)
FOTOGRAFIJE SO NA OGLED V FOTOGALERIJI SloVino.com s klikom tukaj :::>>>