Vinogradniko vinarski kongres bo novembra v Mariboru
Vsebinska predstavitev 3. slovenskega vinogradniko vinarskega kongresa (3. SVVK) je bila ob dnevu vinogradnikov in vinarjev na jubilejnem 45. kmetijsko – ivilskem sejmu v Gornji Radgoni.To je e druga javna predstavitev, najpomembnejega vinsko vinogradnikega dogodka zadnjih let pri nas. Tokrat so bile prvič podrobneje predstavljene vsebine strokovnega dela kongresa, vključno z naslovi uvodnih referatov. Dvodnevni kongres bo potekal, 15. in 16. novembra 2007, v hotelu Habakuk v Mariboru, pod sloganom ťSlovenske trte in vina v Evropski unijiŤ.
Priprave na kongres, ki bo tematsko usmerjen na poloaj in perspektivo razvoja slovenskega vinogradnitva in vinarstva v luči restriktivne evropske reforme trga z vinom, so v polnem teku. Na kongresu z mednarodno udelebo pričakujejo več kot 400 udeleencev. Kongres omogočajo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, katerima so se e pridruile vse pomembneje strokovne institucije. Podporo kongresu so izrazili tudi sponzorji in donatorji, ki se zavedajo, da je vino slovenski ponos, vinogradnitvo pa odločilno oblikuje podobo krajine v slovenskih vinorodnih deelah.
Dr. Stane Klemenčič, predsednik organizacijskega odbora 3. slovenskega vinogradniko vinarskega kongresa je na predstavitvi povedal, da so priprave vseh delovnih skupin za izvedbo kongresa v polnem teku ter med drugim ocenil, da ť je ravno pravi čas za izvedbo tako obsenega strokovnega foruma, kot je 3. SVVK. Razprave na kongresu in njihovo jasno sporočilo, lahko odločilno pripomorejo k boljemu stanju v stroki in začrtajo smernice k e viji kakovosti slovenskih vin ter pripomorejo predvsem k njihovi večji prepoznavnosti na zahtevnih tričihŤ.
Z uvodnimi referati bodo slovenske strokovne institucije predstavile aktualno stanje v slovenskem vinogradnitvu in vinarstvu. V nadaljevanju bo ena najvidnejih udeleenk kongresa, predstavnica Generalnega direktorata za kmetijstvo in razvoj podeelja pri Evropski komisiji, gospa Ildiko Mikulas predstavila evropsko vinsko reformo. Ostali sodelujoči tuji predavatelji bodo predstavili organiziranost in izkunje prilagajanja vinogradnitva in vinarstva na skupno evropsko politiko v Avstriji in Italiji ter kako se na to pripravljajo na Hrvakem. Mojca Jaka iz kmetijskega ministrstva in dr. Emil Erjavec iz ljubljanske Ekonomske fakultete bosta predstavila ťStaliča Republike Slovenije do reforme trga z vinom in njene predvidene poslediceŤ. Napovedana je tudi zanimiva tema, kjer bo govora o ekoloki pridelavi vina kot morebitnem trnem izzivu.
Strokovnjaki posameznih strok se bodo dotaknili tudi dodatnih tem, kot so: klimatske spremembe v Sloveniji in reakcije trte na njih, izkunje v integrirani in ekoloki pridelavi grozdja, monosti razvoja malega vinogradnitva in ohranitev vinogradov na večjih strminah, prihodnost vinogradnitva v luči povezovanja med pridelovalci in raziskovalnimi institucijami, dovoljeni tehnoloki postopki in sredstva pri pridelavi vina, novosti pri vinarski opremi in postopkih, razvoj trga z vinom do leta 2015, poslovne strategije vinskih kleti in vinogradnikov, blagovne znamke ter tudi pridelava vina z davčnega vidika.
Ob predstavitvi strokovnih tem kongresa je dr. Stane Vrič jasno povedal, da ťmoramo v Sloveniji narediti vinogradnitvo in vinarstvo ponovno uspeno. S tem kongresom pa jasno sporočiti, da vinogradov v Sloveniji ni potrebno krčiti, kaj ele ta ukrep spodbujati, saj starostna struktura in obnova vinogradov v zadnjih letih kae na to, da je zmanjevanje povrin e po naravni poti prehitro. S strani drave se pričakuje, da bodo vsi ukrepi ivljenjsko povezani s panogo in obnovo vinogradov vzpodbujali oziroma je vsaj ne oviraliŤ.
Mag. Anton Vodovnik, član delovne skupine za organizacijo kongresa apelira, ť k sodelovanju so povabljeni vsi, ki jim ni vseeno, kakna bo prihodnost slovenskega vinogradnitva in vinarstva. Kongres je prilonost za iskanje odgovorov na vpraanja, kako naravne danosti in znanje zdruiti v skupno zadovoljstvo pridelovalcev, posredovalcev in uivalcev slovenskega vinaŤ.
Predstavljeni strokovni referati bodo zbrani v zborniku 3. SVVK, ki je osrednja strokovna publikacija slovenskega vinogradnitva in vinarstva. V podporo kongresu je bila postavljena spletna stran kongresa www.kongres.slovino.si, na kateri so zbrane vse potrebne informacije, tako z vsebinskega kot organizacijskega dela. Na spletni strani je urejeno tudi kongresno medijsko srediče, kjer je od obilici uporabnih informacij na voljo tudi formular za akreditacijo. Vsebina portala, vključno z povzetki referatov bo na spletu dostopna zainteresiranim tudi po kongresu, kar predstavlja e dodano vrednost glede na predhodna kongresa. Za spletno stran kongresa in medijsko podporo skrbi Zavod SloVino.
Kongres bo organiziral KGZS – Zavod Maribor ob sodelovanju z drugimi strokovnimi institucijami in zdruenji, pod pokroviteljstvom Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije. Zadnji kongres je bil leta 2002 na Otočcu, prvi pa leta 1996 v Portorou.
Press 3. SVVK
gsm:031766000
kongres@slovino.si