GOSPODAR V VSAKEM TRENUTKU MORA VEDETI, KOLIKO GROZDJA JE V KLETI
Spet se čedalje bolj vračajo stari običaji in navade za čas trgatve;Pri podjetniku Firtu je trgalo skoraj 100 ljudi, ki so pojedli več 10 kilogramov hrane in popili nad 100 litrov vina in e enkrat več drugih pijač.
Konec tedna, predzadnji v letonjem septembru, nekoliko prej kot običajno, se je v veliki večini tudi v vinorodni deeli Podravje, končala trgatev vinskega letnika 2007. In poleg tradicionalnih kolin, ki je na kmetijah v severovzhodnem delu Slovenije, praktično celodnevni druinski praznik, je trgatev gotovo najpomembneji "kmečki praznik" na območju Slovenskih goric, Prlekije in Prekmurju. Ohranilo se je namreč mnenja, da ťgospodar velja toliko, kolikor ga v klet pospraviŤ, in zato vsak vinogradnik, ki da kaj nase, skua delati skozi vse leto tako, da bi letina bila kar se da uspena.
In vrhunec celoletnega truda prihaja v teh jesenskih dneh, ko je potrebno pridelek v vinogradu pospraviti v klet. Zaradi tega se vinogradniki e posebej skrbno pripravljajo za trgatev, v tem času pa ima bistveno več dela vinogradnikova gospodinja, kajti e od nekoč veljajo v omenjenem delu drave ťpravilaŤ, kaj je vse treba pripraviti in ponuditi beračem. Z manjimi ťspremembami in dopolnitvamiŤ so se ti običaji in navade ohranjajo tudi danes, ob tem pa je vedno več vračanja na čim stareje običaje, zato pa nihče niti ne razmilja o strojni trgatvi.
In takno trgatev po tradicionalnem starem običaju, sta lepo in sončno nedeljo(23.9.), pripravila mlada vinogradnika Irena in Darko Firt, ki imata vinograde in klet v osrčju kapelskih goric v Kobilčaku, nekaj vinogradov pa je tudi ob Darkovi domačiji v blinjih Črenjevcih. Z najblijimi svojci ter sinoma Matevem in Matjaem, sta gostila e nad 80 beračev iz irega območja Slovenije, večinoma s mislinjskega dela Koroke, kjer nimajo veliko grozdja. celotni obred pa je potekal po starih običajih in nedvomno je to bila prava atrakcija, kamor bi kazalo popeljati tudi turiste iz okolikih zdravilič ter tudi od drugod. Vse skupaj pa je bilo zanimivo za mnoge goste in berače iz drugih delov Slovenije, ki so prijatelji Firtovih preko konjenitva, gasilstva in podobno. Ob vseh obrednih navadah pa so Firtovi pri trgatvi uporabili tudi konje, katere ljubiteljsko redijo.
Posebnost pa je bila tudi v tem, da so prav vsi prisotni vedeli kaj je dolnost vsakega posameznika, e posebej pa je bilo obeleenih deset ta glavnih, ki so imeli posebne zadolitve, bodisi v vinogradu, v kleti, v kuhinji, pri točilnem pultu ipd..
In vse skupaj potekalo po starih običajih in navadah, ki veljajo za to območje e priprave na trgatev so trajale vsaj teden dni, vse skupaj pa se je začne ob 8. uri, kajti prej je večinoma rosa in je v vinogradu mokro, tako da bi imeli berači premočeno obutev ter se čez dan ne bi dobro počutili. Vsi berači, putarji in "prearji" so se takrat zbrali pri virtu – torej vinogradnikovi hii, kjer je bil obvezen aperitiv – lo je za domačo slivovko, borovničevec, jegermaister, visky ali hrukovec. Včasih je zjutraj bila tudi domača pogača kvasenica ali pa orehova potica, pozneje pa se je večinoma ustalila navada, da se e pred začetkom trgatve pripravi "pravi" zajtrk, in sicer je to kisla tajerska juha z ajdovimi ali koruznimi ganci (Pri Firtovih so se tokrat zadovoljili s prekajenimi domačimi klobasami ter hrenovkami za otroke). Po zajtrku pa "virt" naredi razpored dela, oz. določi berače, putarje in prearje, tako da se vse skupaj lahko začne. Začetek dela je na beračih, ki se postavijo v vinogradu v vrste, tako da sta po dva berača v eni vrsti. Začetni krst je tokrat opravil Darkov oče Franjo, in potem ko sta oče in sin nazdravila, so lahko začeli trgati tudi ostali. Pütarji si morajo v tem času vrezati svoj kol, katerega morajo označiti z datumom in letnico ter svojim imenom in priimkom. Kol pravzaprav ima dva namena, in sicer po eni strani pomaga pütarju pri hoji po bregu, ob tam pa putar na njem dela zareze, koliko krat odnese grozdje v preo. Na ta način virt vsak trenutek zna koliko grozdja je e nabranega in ali bo letina bolja kot je bila predhodno leto.
Vso dručino je pri Firtovih, kjer je največ beračev bilo s Koroke, spremljal tudi celotni ansambel sestavljen iz harmonikarja, baritonista, kitarista in trobentača, tudi slednji so prili s Koroke. V stiskalnici – prei, kjer poteka finalizacija pa so gazde prearji, ki morajo poskrbeti, da se grozdje zmelje, da se listje odstrani in da je v kleti vedno red. Pred tem je kletar pripravil vinske sode, in e po prihodu prvega sladkega mota, pokunje in meritve "oekslov", se sodi začnejo polniti. In čeprav imajo pri trgatvi vsi prisotni svoje obveznosti, je nekako najvija "funkcija" putarja, ki mora nadzorovati tudi delo beračev, saj ti ne smejo pučati grozdja v vinogradu. Ko je bila končana trgatev v polovici vinograda je pa je bila vrsti spet gospodarica – virtinja, ki je v vinograd prinesla pravo kmečko malico. To navadno tvori meso iz kible – tunke, zaseka, domači kruh, čebula, ter spet sirove pogače, za splahovanje pa se pije najbolje vino, ki ga je določeni vinogradnik pridelal in doolal v predhodnem letu. Po "juini" se spet vse skupaj nadaljuje, od takrat naprej, ko so se dobro najedli pa berači, putarji in prearji ne smejo več biti ejni, toda tudi napiti se ne smejo. Ko pa je trgatev končana prinese virt ročko vina na konec vinograda, kjer morajo vsi trgači in putarji popiti kozarec vina in tako nazdraviti trsom, da bi dobro prezimela in drugo leto spet dobro obrodila.
Takrat je na vrsti bilo pozno kosilo (včasih je to e večerja), odvisno pač kdaj je delo bilo končano. In gospodinja Irena je s pomočnicama iz kuhinje spet ponudila tradicionalne krajevne jedi, nad katerimi so vsekakor vsi zadovoljni. Običajno se je ponudila: goveja juha, bujta repa, koline, pečenka, fiol z ocvirki, restani (praeni) krompir; ocvrti pičanec, pečena kura, ri in zelena solata, za sladico pa sirove kvasenice. Nikakor ni manjkalo niti lanskega rujnega, zanimivo pa je, da so v tem času lahko jedli in pili vsi razen prearjev, ki so morali svoje delo opravljati do konca. Vse namreč mora biti do konca stisnjeno, tropine morajo ostati čisto suhe, kajti ko pride virt in prime tropine ter zage s svečo. Če tropine zagorijo pomeni, da so suhe, da nimajo več mota in se stiskanje lahko zaključi.
Mimogrede pa sta Firtova tokrat natrgala rekordnih okoli 10000 kg grozdja (predvsem laki in renski rizling ter ipon) iz česa so stisnili dobrih 8.000 litrov odlične kapljice. Več deset litrov lanskega vina pa so trgači in drugi tokrat popili in če bi letos takna letina, kot lani, v kar nihče ne dvomi, potem bo zadeva odlična, so mnogi ugotavljali. ťNi vse v tem koliko grozdja se bo potrgalo in koliko vina naprealo, čeprav to nikakor ni zanemarljivo. Glavno nam je tokrat bilo druenje in obujanje spominov iz preteklosti, gostom iz drugih delov Slovenije, predvsem s Koroke kamor tudi prodam največ svojega vina, pa smo pokazali kako lepo je iveti med vinorodnimi goricami. Sicer pa je mot je "vagal" blizu 90 (oekselovih stopinj), mot bomo po 24 urah razsluzili, ga malo dosladkali, obogatili z kvsovkami in potem bo vse lepo vrelo. Okrog sv. Martina ga bomo pretočili in poskusili to mlado vino, saj je znano, da "mlado vino je nekaj tako lepega kot mlado dekle"Ť, nam z zadovoljstvom pove gospodar Darko Firt, sicer ugledni podjetnik iz Kobilčaka.
Besedilo in foto: Oste Bakal