PIJMO TAKNO VINO, KI GRE V SRCE, NE PA TISTEGA, KI GRE V GLAVO! Minister Jarc na obisku pri starosti slovenskega vinogradnitva in vinarstva Stanku Čurinu, ki je osvojil skoraj 1000 domačih in mednarodnih priznanj in nagrad.
Na poti v Radence, kjer je okronal 12. Slovensko vinsko kraljico, 24 letno Svetlano irec, je minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ter predsedujoči v Svetu kmetijskih in ribikih ministrov EU, Iztok Jarc minuli konec tedna obiskal enega najbolj priznanih slovenskih vinarjev in starosto slovenskega vinogradnitva Stanka Čurina. Na njegovem domu v Kogu je kmetijski minister ob prilonosti novega leta vinarju Čurinu zaelel obilo zdravja in moči v letu 2008 ter se ob tej prilonosti zahvalil za njegovo dosedanje delo na področju vinogradnitva in vinarstva ter prispevek k promociji slovenskega vinarskega sektorja doma in v tujini. Stanku Čurinu je izročil simbolno zahvalo in darilni paket medenih izdelkov.
In ob ministrovem obisku na Kogu, smo izvedeli marsikaj zanimivega o gostitelju, enemu najuglednejih in najeminentnejih slovenskih vinogradnikov in vinarjev sploh, ki je prejel tevilna prestina odlikovanja in priznanja na področju vinogradnitva in vinarstva. Tako je Stanko Čurin lastnik skoraj tisoč prestinih priznanj in nagrad, ki jih je prejel na ocenjevanjih vin doma in v tujini, kot so: 27 naslovov ampionov, 208 velikih zlatih medalj, 479 zlatih medalj, 86 srebrnih medalj. Izmed vseh Stanku Čurinu največ pomeni ampion za sorto laki rizling, letnik 1999, ledeno vino, ki ga je leta 2002 prejel svetovnem ocenjevanju vin v Bruslju (Concours Mondial du Vin). Leta 1999 je pri ocenjevanju vin na sedeu sv. Fortunata v Parizu prejel enkratno priznanje z nazivom ťHia kakovostiŤ. Ob tem je Stanko Čurin postal vinar leta 2006 in 2007 v Sloveniji. Vinar leta je tudi vrhunski doseek, ki so ga v letu 2006 razglasili prvič, in sicer ga prejme vinogradnik z največjim tevilom najbolje ocenjenih vin na odprtem dravnem ocenjevanju vin, Vino Slovenija Gornja Radgona. In obakrat doslej je vinar leta postal Stanko Čurin, kar pomeni, da se edini doslej lahko ponaa s tem priznanjem. Čurinov sloves je v Slovenijo, med drugimi, privabil tudi najbolj slavnega japonskega vinarja dr. Toshihika Tsukamota, ki ga je obiskal na domačiji v Kogu. Leta 1996 je ob priliki praznovanja rojstnega dne papeu Janezu Pavlu II. podaril vino, izbor ipon, za kar se mu je pape tudi osebno zahvalil. Kot priznanje za vse doseeno ga je leta 1999 občina Ormo razglasila za častnega občana.
Stanko Čurin se je sicer rodil 6. novembra 1929 v Odrancih pri Kogu. Osnovno olo je obiskoval na Kogu, pred pričetkom druge svetovne vojne slovensko in v času vojne nemko olo. Po končani vojni se je za nekaj časa zaposlil v avtomehanični delavnici na Ptuju, vendar se je kmalu vrnil na domačijo, kjer sta z bratom opravljala delo za gozdno podjetje. Konec leta 1948 je odel na sluenje vojakega roka v Slovensko Bistrico, kjer je bil ofer tamkajnjega polkovnika. Po poroki, leta 1953, sta imela z eno v lasti 39 arov zemlje. Denar je sluil z aganjem drv v okolikih krajih in na Hrvakem. V tem času je kupil mlatilnico, s katero je v poletnih mesecih mlatil ito v okolikih krajih. Dodaten vir zasluka je predstavljalo tudi zimsko pluenje cest v Kogu in okolici. V drugi polovici 50. let 20. stoletja se je pričel ukvarjati s kupovanjem mota za podjetje Slovenske Gorice Ptuj, kasneje pa se je zaposlil v podjetju Perutnina Ptuj. V začetku 60. let je druina Čurin na domačiji odprla gostilno, vendar so jo leta 1961 zaprli. Stanko Čurin se je nato za kratek čas zaposlil v podjetju Droga v Srediču ob Dravi. Stanko Čurin je začel svojo uspeno pot v vinogradnitvu in vinarstvu sredi 60. let prejnjega stoletja.
Za vinogradnitvo ga je navduil Jurica Zadravec, ki je bil lastnik mlina in vinograda, katerega je oskrboval njegov oče, ter novinar Kmečkega glasu, tefan Kuhar. Z eno sta pričela kupovati zemljo in leta 1970 tako imela v lasti okrog 10 hektarov goric. V prvih letih so pridelovali sorte vina: ipon, Laki rizlig, Sauvignon in Mukat otonel.
Leta 1971 so kupili hidravlično stiskalnico in bili prvi zasebniki v Sloveniji, ki so napolnili steklenico vina. Za ta letnik lakega rizlinga so leto kasneje prejeli zlato medaljo na sejmu v Ljubljani in bil tako prvi zasebni pridelovalec vina v tedanji Jugoslaviji, ki je za svoje delo prejel zlato medaljo. V letu 1983 so Čurinovi pričeli z gradnjo vinske kleti in v naslednjem letu kupili prve sode iz nerjaveče pločevine, katere so leta 1995 nadomestili in v klet vgradili hladilni sistem.
Pri Čurinovih so v letih od 1985 do 1998 pridelovali vino tudi iz vienj, Stanko Čurin pa je vino poimenoval ťnaravno prevreta vinjevinaŤ. Leta 1985 se je ponovno zapisal v zgodovino kot prvi vinar v Sloveniji, ki je pridelal ledeno vino, sorte laki rizling. Kmetija se je leta 1988 preimenovala v ťVinogradnitvo in kletarstvo Čurin PrapotnikŤ in leta 1998 so začitili svojo blagovno znamko ťČurinŤ. Leta 2000 sta Stanko Čurin in njegov vnuk Borut v znamenje povezanosti vseh treh generacij na kmetiji, posadila potomko najstareje vinske trte iz mariborskega Lenta.
Poleg vinarstva se je ukvarjal tudi z drugimi dejavnostmi. Leta 1988 je bil eden od ustanoviteljev članov Slovenske kmečke zveze, ki se je nato preimenovala v Slovensko ljudsko stranko in njen član je e danes. e od leta 1947 je član lovske organizacije in leta 1991 prejel zlato plaketo ob 45 letnici ustanovitve Lovske druine Velika Nedelja. Danes druina Čurin-Prapotnik obdelujejo 8 ha vinogradov in letno pridelajo 50.000 litrov vina. Pridelujejo Laki rizling, ipon, Sauvignon, Beli pinot, Sivi pinot, Mukat otonel, Renski rizling, Traminec, Chardonnay in Rumeni mukat. Stanko Čurin e vedno sam kletari s priblino 4.000 litrov vina. Kljub temu, da bo prihodnje leto praznoval 80. rojstni dan, Stanko Čurinu rad strelja glinene golobe; rad ima grozdje, grozdne pogače, baklavo in med in e posebej palačinke z medom; ne mara testenin, mleka, sira in skutnih pogač; zjutraj pije lipov čaj in zelo rad ima radensko.
Znana je njegova izjava: ťV steklenicah so skrivnosti narave, ki jo je oplemenitil vinogradnik in kletar. Vsako vino je dobro, nekatera pa so malo bolja. Moj stric zdravnik, je večkrat rekel: "Pijmo takno vino, ki gre v srce in ne taknega, ki gre v glavo".
STANKO ČURIN NA KOLESU
Vina posebnih kakovosti smo v preteklosti poznali pod različnimi imeni. e danes velikokrat sliimo izraz predikat, ki predstavlja vina s pristavkom. Ne glede na to, kako ta vina imenujemo, se pravi poznavalci vin, ob njih spomnijo eminence slovenskega vinogradnitva, Stanka Čurina. Je pionir pridelave taknih vin pri nas. Z vrhunskimi vini se Stanko ukvarja e skoraj 40 let. V njegovem spektru vinskih polnitev najdemo vse od poznih trgatev, izborov, jagodnih izborov, ledenega vina in suhih jagodnih izborov. Prvi v Sloveniji je pridelal tudi posebno vino iz naravno suenega grozdja. Kljub visokim letom, Stanko Čurin tudi danes veliko kolesari. Čilih misli pogosto e danes, v svoji kleti in tudi drugje, vodi degustacijo in predstavlja vina. Brez da bi prebiral podatke z etiket, je sposoben pri več kot desetih različnih vinih predstaviti tudi vse analitične podatke o sladkorni in alkoholni stopnji in to na dve decimalki natančno. Odnos Stanka Čurina do vina, narave in soljudi je nekaj posebnega. Njegove velike vrline so znanje in odprtost, ko je potrebno svetovati ali drugače pomagati. Prav zaradi njegove skromnosti in osebnostnih kvalitet je Stanko Čurin človek, ob katerem se mlaji vinogradniki in vinarji lahko veliko učijo. Vsak trenutek v njegovi drubi si tejejo v veliko čast in ga razumejo kot veliko naklonjenost nai stroki in delu.
Sommelierji razumemo druenje s Stankom in njegovimi vini kot doivetje posebne časti. Mogoče se prav zaradi njegove skromnosti zelo malo ve o največjem doseku slovenskega vina na pomembnih tujih mednarodnih ocenjevanjih. Čurinovi druini je leta 1999 uspelo pridelati krono med slovenskimi vini posebnih kakovosti. Velika zlata medalja – ampion za Laki rizling 99, ledeno vino, Čurin – Prapotnik – Kog na enem najprestinejih svetovnih ocenjevanj Concours Mondial de Bruxelles 2002 je le potrditev visoke kakovosti in pravilne vinske poti Stanka Čurina. V vinskih krogih velja rek, da vina in njihove značilnosti odsevajo karakteristike vinarja, ki jih je pridelal. ampion iz Bruslja je nedvomno primeren sopotnik ivljenjskemu delu eminentnemu vinarju in velikemu človeku Stanku Čurinu, pravi sommelier Dejan Baier, predsednik sveta Zavoda za razvoj in raziskovanje gostinskih in kmetijskih dejavnosti SloVino.
Besedilo in foto Oste Bakal