46. mednarodni kmetijsko-ivilski sejem bo v Gornji Radgoni na stičiču tirih drav od 23. do 29. avgusta 2008 prestolnica kmetijske politike, srediče gospodarstva, arena strokovnih izmenjav, najprimerneji prostor za stanovsko in najprijetneji za prijateljsko druenje.
Aktualni poudarki bodo na:
– vodi v prehrani, v okolju in v kmetijstvu (sejemski dan vode bo v ponedeljek, 25. 8. 2008);
– pridelavi različnih sort krompirja in njegovi prehranski vlogi (leto 2008 je mednarodno leto krompirja);
– rastlinskih oljih v prehrani in njihovi uporabi kot alternativnega pogonskega goriva;
– pridelavi različnih sort sadja in njegovi prehranski vlogi;
– bio in ekoloki pridelavi ter sledljivosti izdelkov;
– podnebnih spremembah in tehnologijah v kmetijski pridelavi;
– sodobni kmetijski tehniki s poudarkom na varnosti in varovanju okolja;
– strokovnih razstavah v hali D s poudarkom na zdravi in ekoloki pridelavi hrane.
Posebne razstave in dogodki bodo posvečeni oljem, bučam in krompirju. Njihov dan, sredo, 27. 8. 2008, bo spremljala kmečka trnica. Na njej bo mogoče poskusiti jedi iz krompirja in buč ter različna olja, marsikaj slastnega pa tudi kupiti.
Deeli gostji bosta Hrvaka in Madarska. Veliko dravno predstavitev pripravlja Republika Avstrija. Z informativnimi prostori se bodo predstavile Bolgarija, Romunija in Makedonija.
Na zunanjih razstavnih prostorih bodo priblino tretjino vseh sejemskih povrin predstavljale znane blagovne znamke kmetijske mehanizacije in hlevske opreme. V dvoranah bodo ugledni domači in tuji razstavljavci predstavljali izdelke iz mesa, mleka, pekovske in itarske proizvode. GZS Zbornica kmetijskih in ivilskih podjetij pripravlja zdrueno predstavitev industrije itarstva in pekarstva. Predstavljalo se bo vino in brezalkoholne pijače. Na ogled in v pokunjo bodo izdelki, ki so bili nagrajeni na strokovnih ocenjevanjih kakovosti pod okriljem sejma.
Pestra bo ponudba opreme za ivilskopredelovalno industrijo, gostinske opreme, semen, sredstev za prehrano in nego ivali in rastlin. S svojimi obrtnimi izdelki se bodo predstavljali obrtniki.
Predstavljala se bodo slovenska gospodarska zdruenja s področja prehrane in vina, zbornične organizacije (Gospodarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Obrtno podjetnika zbornica Slovenije in Območne obrtno – podjetnike zbornice Pomurja), vladne institucije (Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano), izobraevalne ustanove s področja kmetijstva in prehrane, intituti, zavodi in druge strokovne institucije.
Sejem bodo kot najpomembneji stalni strokovni del spremljale razstave ivali in vzorčni nasadi rastlinske proizvodnje. Največja bo razstavi govedi, ki bo prikazala kolekcije prvesnic lisaste, rjave in črno bele pasme, plemenske bike in plemenske telice. Organizacijo razstave je prevzela Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Priznana rejska organizacija na področju govedoreje. Sodelovale bodo tudi ivali iz Avstrije.
Priznane rejske organizacije bodo predstavile za Slovenijo gospodarsko in ljubiteljsko najpomembneje konje: tako hladnokrvne (slovenska hladnokrvna pasma, posavci in haflingerji), kot tudi toplokrvne pasme (lipicanci in ljutomerski kasači).
Poleg v hlevih in na paniku se bodo zastopane ivali vsak dan predstavljale v manei ob strokovnih komentarjih rejcev.
Razstava praičev bo potekala v organizaciji priznane rejske organizacije. Predstavljen bo slovenski selekcijski program SLO-HIB. Razstavljeni bodo tudi plemenski merjasci iz Avstrije.
Razstava drobnice v organizaciji Zveze drutev rejcev drobnice Slovenije bo prikazala ovce in koze iz slovenskega selekcijskega programa.
Zanimivi bosta tudi razstava malih ivali in razstava čebelarstva.
Strokovne nasade rastlinske proizvodnje pripravljajo Srednja kmetijska ola Rakičan, Fakulteta za kmetijstvo Maribor ter Kmetijsko gozdarski zavod Maribor. Vzorčnemu nasadu poljčin Srednje kmetijske ole Rakičan se bodo pridruili tudi nasadi komercialnih ponudnikov. Fakulteta za kmetijstvo Maribor in Kmetijsko gozdarski zavod Maribor pa organizirata predstavitev sodobnega sadjarstva z nasadom jablan ter predstavitev vinogradnitva in trt v Sloveniji.
Sejem bo spremljalo na desetine aktualnih strokovnih posvetov. e na otvoritveni dan, 23. 8. 2008 bo popoldan v organizaciji Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS na sporedu okrogla miza o zdravi hrani, ki ga organizira EFSA European Food Safety Autority. Med predavatelji bo tudi direktorica direktorata za varno hrano pri EU, Catherine Geslain Laneelle.
Mednarodni kmetijsko ivilski sejem bo tudi v svoji 46. ponovitvi poskrbel za obilico zabave in uivanja ob dobri hrani in plemenitem vinu. Popestrila ga bodo merjenja moči, znanja in spretnosti. Plesni pari bodo tekmovali v plesanju polke. Potekal bo izbor najteje buče. Izbrali bodo najdebeleji krompir, krompir najzanimiveje oblike pa tudi aforizme, ki se bodo najbolj ťpokrompiriliŤ avtorjem. Na sporedu bodo jubilejno, 10. dravno sekako prvenstvo lastnikov gozdov, tekmovanje deklet v konji, tekmovanje silakov v vlečenju vrvi Obiskovalci bodo lahko uivali v revijah ivine s strokovnimi komentarji, na atraktivnih konjenikih predstavitvah, glasbenih dogodkih, vodenih in odprtih pokunjah vin ter v pestri gostinski ponudbi.
Sejem in dogajanje na njem začenjajo e v maju napovedovati strokovna ocenjevanja kakovosti. Prvo se bo 22. in 23. maja pričelo z ocenjevanjem sveega mesa 29. mednarodno ocenjevanje mesa in mesnih izdelkov. Od 3. do 6. junija mu bo sledilo 22. mednarodno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov, 11. junija 12. mednarodno ocenjevanje sadnih sokov brezalkoholnih pijač in mineralnih vod, od 17. do 20. junija mednarodno ocenjevanje mesnih izdelkov, od 21. do 25. julija 34. odprto dravno ocenjevanje vin – Vino Slovenija Gornja Radgona, dan pred odprtjem sejma, 22. avgusta pa e 28. mednarodno ocenjevanje kmetijske mehanizacije in opreme.
V okviru 46. mednarodnega kmetijsko ivilskega sejma bo prvič organiziran sejem INPAK kot poseben salon embalae, tehnike pakiranja, logistike, trgovine in trnega komuniciranja. Njegov del bo poleg poslovne razstave tudi razstava vseh izdelkov, ki so sodelovali na natečaju 32. slovenski oskar za embalao.
Podrobneje informacije:
Mateja Jaklič, vodja komerciale,
telefon: 02/5642 100, telefaks: 02/5642 160
e-pota: info@pomurski-sejem.si
Odnosi z javnostmi:
Miran Mate, telefon 041 263 107