Počitnice v objemu narave – Hrvatova domačija

V Krajinskem parku Goričko je iz dneva v dan več ponudnikov takšnih in drugačnih turističnih, gostinskih in drugih s tem povezanih storitev.NA GORIČKEM NIKOLI NI DOLGOČASNO

In med slednje sodi tudi nova „Hrvatova domačija“ v Rogašovcih, katero sta partnerja, ugledna gostinka in kuharica Verica Bokan, in novinar ter testni voznik, Andrej Sedej, uredila v nekdanji Hrvatovi domačiji, ki je bila stara nad 300 let. Slednjo so nekajkrat v preteklosti za silo prenovili, lani pomladi pa so jo podrli. Na istem kraju pa so postavili novo domačijo, s podobnim gradivom, zasnovo in tlorisom. Seveda je novogradnja nekoliko večja in bolj prostrana ter najsodobneje opremljena; nostalgiji na ljubo pa je pokrita s slamnato streho. Pri Hrvatovi domačiji je dvoje manjših kmetijskih površin; na eni je sadovnjak z orehi, na drugi pa rodijo buče za olje. V kleti domačije, katero so te dni predali namenu, pa se bohotijo gobe šitako in bukovi ostrigarji…

Zraven so seveda trije apartmaji, ki so nameščeni v stranskem krilu domačije, obrobljenem z zelenico. Vsak ima preddverje in sanitarije, dnevno sobo s kuhinjo, otroško sobo in na galeriji zakonsko spalnico. Na voljo so štiri postelje in dve pomožni ležišči. Pred vsakim apartmajem je atrijski kotiček in izhod na vrt. V glavnem poslopju domačije je v prvem nadstropju še en apartma z dnevnim prostorom, s kuhinjo ter dvema spalnicama z zakonskima posteljema. Vsaka ima svojo kopalnico. V dnevni sobi sta dve pomožni ležišči. Lučaj od kmetije stoji v vrtu hišica z dvema spalnicama, dnevnim prostorom s kuhinjo, ter ločenima kopalnico in straniščem. Tudi za jeklene konjičke je poskrbljeno v veliki podzemni garaži.

Na Hrvatovi domačiji ponujajo predvsem domače jedi in žlahtno kapljico. Obede ali pogrinjke za dogovorjene skupine izletnikov (najmanj 15 oseb) postrežejo v velikem kmečko opremljenem salonu, ki ga v zimskem času ogreva značilna slovenska kmečka peč. Postrežejo prigrizke z izvirnimi goričkimi mesninami in siri ter solate z goričkimi vrtninami in zelenjavo ter začinjeno z doma pridelanim bučnim oljem. Po želji pripravijo tudi tipične goričke in sploh panonske jedi ter še posebej priboljške iz doma gojenih gob šitako in ostrigarjev. V slikoviti in tradicionalno obokani kleti, vzidani v zemljo, gostom apartmajev in manjšim skupinam izletnikov ponudijo – po predhodnem dogovoru – pokušnjo goričkih vinotečnih, izbranih ustekleničenih in odprtih vin, ki jih pridelujejo vinogradniki iz bližnje okolice Rogašovcev. V drugem delu kleti gojijo gobe šitako in bukove ostrigarje, ki jih pripravljene na različne načine nudijo svojim gostom. Seveda so vina in gobe tudi naprodaj vsem, ki jih obiščejo.

V neposredni soseščini domačije, v mirnem vaškem okolju, je postajališče za več avtodomov. Dostop je mogoč po dobri krajevni cesti. Pri domačiji je avtodomarjem na voljo ustrezen servis (sanitarna postaja, elektrika in voda). Prostor za avtodom si lahko tudi zagotovite z vnaprejšnjo rezervacijo za določen čas. Na Hrvatovi domačiji nudijo tudi celovite nasvete o sprehodih in izletih po bližnji in širši okolici Rogašovcev, tako po Goričkem, kakor tudi po krajih v Avstriji, na Štajerskem in Gradiščanskem ter po Madžarski. Po dogovoru organizirajo za svoje goste izlete, bodisi s kolesi bodisi z avtomobili ali tudi z avtobusom. Nudijo vse informacije o nakupih v trgovinah in na kmetijah ter tudi obvestila in programe raznih dogodkov in prireditev v bližnji okolici. Posojajo tudi kolesa in posredujejo konje za ježo. Po Goričkem in tudi po bližnji okolici Rogašovcev se razpreda gosta mreža neprometnih krajevnih cest, vaških poti, kolovozov ali kolnikov ter stez. Nekatere poti so označene in poimenovane kot tematske (učne, gozdne, vinske, zgodovinske, naravoslovne, svetniške itn.). Na voljo je dober štirijezični zemljevid krajinskega parka Goričko z vsemi vrisanimi cestami in potmi; posebej je predstavljenih 21 označenih pohodniških in tematskih smeri. Sami Rogašovci ponujajo nekaj izjemno zanimivih in priporočljivih pohodniških izzivov…

Zanimiv je tudi vzpon na Serdiški ali Rdeči breg, kjer naj bi bilo hoje največ za dve ure. Poleg številnih je gotovo najbolj zanimiv pohod na Tromejnik (Dreiländereck, 342 m), kjer se stikajo Slovenija ter avstrijski deželi Štajerska in Gradiščanska. Nato sestop po Slatinski grabi v Ocinje (290 m) s 300-letnim lesenim zvonikom na pokopališču. Za daljšo hojo je zanimiv vzpon na Kuglo ali Sotinski breg, ki je s 418 metrov najvišja "gora" na Goričkem in v Prekmurju. Na vrhu stoji lesen razgledni stolp, ki pa trenutno ni povsem pri zdravju. Na vrh se lahko pripeljemo tudi z avtom. Ena izmed zanimivih poti je tudi izlet po vinski poti h Gradu, kjer je hoje brez ogleda kar za tri ure. To je eden od odsekov vinskih cest po Goričkem (kar za 136 km jih je), ki povezuje Rogašovce z Gradom, slednji je momogrede ena glavnih turističnih privlačnosti Prekmurja. Iz Rogašovcev (251 m) gremo na spodnji konec Svetega Jurija in pri tovarni krenemo proti vzhodu skozi zaselek Somovski Breg (341 m) in nato čez Reckovo Grabo dol v Dolnje Slaveče (240 m), nato spet gor na Kranjčev Breg (342 m) ter dol v vas Grad (267 m), kamor pridemo pri šoli. V vasi ogleda vredna cerkev s Plečnikovimi posegi. Nato še skozi gozd h Gradu (345 m). Ogled: arkadno dvorišče z energetsko točko, muzej, kapela, poročna dvorana. Vrnitev po isti poti ali pa po južni vzporednici čez Beli Breg in skozi zaselek Meklika.

Zanimiv je tudi pot k Sv. Ani – St. Anna na avstrijskem Štajerskem, kjer traja hoja tja in nazaj 4 ure. Gre za eden najbolj zanimivih in slikovitih krajev malo čez mejo na avstrijskem Štajerskem. Sv. Ana, božjepotno in nekoč tudi trško naselje na holmu nad glavno cesto s slikovitim gručastim jedrom okrog Anine cerkve. Iz Rogašovcev (251 m) po cesti čez preval (335 m) in skozi Kramarovce do meje (265 m) ter takoj nato na desno (oznaka 07) po vaški poti zlagoma vkreber skozi gozd do zaselka Weinberg, mimo treh znamenj do glavne ceste in čeznjo gor k Sv. Ani (403 m). Vrnitev je po isti poti. Tukaj je tudi šest vzponov na Tromejnik. Na vzpetini (387,6 m) nad vasjo Trdkova je državna tromeja med Slovenijo, Avstrijo in Madžarsko. Z vrha ni prav nobenega razgleda ker je njegovo ovršje gosto zaraščeno. Prisojna stran je sicer gozdnata, a veliko je jas in zaselki segajo visoko, domala do meje. Na vrhu so obelisk iz leta 1924 z grbi držav, zastave ter več drugih spominskih obeležij in informativnih tabel, pa klopi in občasno gostišče. Prvo izhodišče: je vas Kuzma (269 m). Naravnost na sever v vasico Matjaševci do njenih zadnjih hiš ob meji (350 m), potem pa zlagoma navkreber ves čas po dobri poti po sami meji do vrha (388 m). Drugo izhodišče: je zaselek Kranjčev dol (272 m) vasi Dolič; pot drži skozi zaselek Pelcarjev Breg na mejno pot proti vrhu. Tretje izhodišče: najkrajše in najvišje, je v vasi Trdkova, na njenem zahodnem robu (282 m). Pot drži naravnost na sever do parkirišča in zapornice kjer se začne vzpon. Cestica drži vzporedno z gozdno učno potjo, ki je izjemno kakovostno opremljena. Hoje je za kvečjemu za pol ure. Četrto izhodišče: je v jedru vasi Trdkova, (zaselek Lepošev Breg, 371 m) odkoder se pot vzpne na vrh ob meji skozi z velikim evharističnim križem zaznamovan zaselek Slamarin Breg. Peto izhodišče: je Gornji Senik na Madžarskem. Šesto izhodišče: pa je avstrijska planinska obmejna planinska pot (07/A).

Vsekakor je na Goričkem možen tudi lov, in sicer s posredovanjem lovskih družin (tudi v Rogaševcih). Lovci plačajo dnevno lovno pristojbino, odstrelno takso in odkup divjadi. Možen je lov na jelene, divje prašiče, zajce, srnjad, jerebice, divje race in predvsem na fazane, ki so na Goričkem sorazmerno zelo številni. Po drugi strani ja je ribolov mogoč s posredovanjem ribiške družine na območju Rogašovcev, v reki Ledavi in zlasti v Ledavskem jezeru (Krašči). V teh vodah najdemo ščuke, some, krape, linje, klene, mrene, poduste in še nekatere vrste rib. Nekaj sto metrov čez mejni prehod v Kramarovcih je pred krajem Pichla ribnik, kjer ob sobotah in nedeljah za celodnevno ribarjenje z dvema palicama odštejete le 7 evrov. Ko gre za kopanje je na širšem območju Rogašovcev velike možnosti, saj so v bližini številne terme z javnimi kopališči ter zabaviščnimi in rekreativnimi napravami v Moravskih Toplicah (28 km), Radencih (21 km), Radgoni/Bad Radkersburgu (15 km), Bad Gleichenbergu (22 km) in Loipersdorfu (30 km). Poletna kopališča so tudi v Feldbachu (40 km), Fehringu (24 km), Jennersdorfu (20 km), Tieschnu (9 km) in Neuhausu (9 km). Ledavsko in Bukovniško jezero žal nista primerni za kopanje.

Za goste Goričkega je še posebej zanimivo nabiranje gozdnih sadežev, saj je v gozdovih in na gozdnih jasah mogoče nabirati razna zelišča, tudi zdravilna, predvsem pa različne vrste gob in jagod (borovnic in rdečih), pa tudi kostanje. Kakih posebnih omejitev tukaj ni. Na svoje bodo prišli tudi ljubitelji golfa, najbližja igrišča pa so v Moravskih Toplicah (28 km), v Bad Gleichenbergu (22 km) in Loipersdorfu (30 km). Verniki pa imajo možnost verskih službo – obredov. Najbližje maše so pri Svetem Juriju (rimskokatoliška), v Gornji Slaveči (evangeličanska), v Nuskovi (binkoštna) in v Motvarjevcih (kalvinska)…

KJE SO ROGAŠOVCI?
Kraj Rogašovci je tesno zrasel s Svetim Jurijem in tvori dvojno vas ob rečici Ledavi na skrajnem severozahodu Goričkega. Rogašovci so sedež občine (40 km2) v kateri domuje 3700 duš v 11 naseljih. Nadmorska višina vasi je 251 metrov; najvišja točka v občini in hkrati na Goričkem pa je Sotinski breg (418 m), ki mu pravijo tudi Prekmurski Triglav. Okrog Rogašovcev so večja naselja še Sveti Jurij, Nuskova, Serdica, Sotina, Kramarovci, Fikšinci in Večeslavci. Središče kraja je trg ob glavni cesti kjer se stikajo Rogašovci s Svetim Jurijem; tam sta cerkev in šola. V vasi sta dve gostilni s ponudbo toplih jedi, več bifejev, disko, velika samopostrežna trgovina, pekarija, bencinski servis, več avtomehanikov, frizer, postaja policije, občinski urad, turistično društvo, župnišče, pošta, banka in zdravstvena postaja. Kraj ima redne avtobusne zveze z Mursko Soboto in Kuzmo. Pri Svetem Juriju se v aprilu, ko je občinski praznik, ohranja jurjevanje; obiskan pa je tudi septembrski vaški sejem. Na območju občine gnezdijo štorklje, kar je znak za ohranjeno naravno okolje.

Posebne znamenitosti v občini Rogašovci so: cerkev sv. Jurija; prva gotska prednica iz 13., druga baročna pa iz 17. stoletja, sedanja novoromanska cerkev je iz leta 1929. V Ocinju je 300 let star lesen zvonik. Na vrhu Sotinskega brega ali Kugle (418 m) stoji razgledni stolp. Na Serdiškem ali Rdečem bregu (416 m) je koča turističnega društva. V vasici Pertoči je v cerkvi sv. Helene glinast križev pot, stvaritev Švicarja W. Koglerja…

Besedilo: Oste Bakal