SŠGT Radenci sodeluje z gospodarstvom

Enako kot turizem, tudi gostinstvo je imelo in še vedno ima, v pomurskem prostoru pomembno vlogo.
SŠGT Radenci sodeluje z gospodarstvom in se mu prilagaja.

ŽE MED ŠOLANJEM BODOČI NATAKARJI STREŽEJO EMINENTNE GOSTE

Pomurski gostinci so bili od nekdaj iskani, cenjeni in spoštovani. Zato niti ne preseneča, da dandanes lahko srečamo prenekaterega natakarja, kuharja, receptorja, vodjo restavracije, pa vse do vodilnih delavcev v velikih podjetjih, ki izhajajo iz Pomurja, v mnogih velikih gostinsko turističnih krajih po Sloveniji in tudi širše izven naših meja. In prav gotovo ima pomembno vlogo pri tem Srednja šola za gostinstvo in turizem (SŠGT) iz Radencev. Iz omenjene šole je namreč v njeni 45 – letni zgodovini prišlo ogromno odličnih gostinskih kadrov. Ne le da se na šoli posveča velika pozornost stroki, njihovi dijaki, pod vodstvom mentorjev, si že med šolanjem nabirajo bogate izkušnje tudi s sodelovanjem z gospodarstvom. Tako skorajda ne mine pomemben dogodek v regiji, pa tudi širše po Sloveniji, kjer ne bi srečali dijakov iz omenjene šole, pri postrežbi na najvišjih protokolarnih dogodkih.

„Lahko naštejem le nekaj naj pomembnejših dogodkov, kjer so stregli naši mladi natakarji in natakarice, kot so: postrežba ob državni proslavi dneva generala Maistra v Gorornji Radgoni – vlada RS (okoli 1200 oseb); postrežba ob vstopu v Schengensko območje – vlada RS in najvišji predstavniki EU z Barosom na čelu – mejni prehod Škofije; podelitev nagrad Viktorji – Gospodarsko razstavišče LJubljana – pogostitev za okrog 1500 oseb; postrežba ob proslavi priključitev Prekmurja k Sloveniji – vlad RS okrog 1500 oseb – Grad na Goričkem; postrežba ob proslavi priključitev Primorske k Sloveniji – vlada RS okoli 1500 oseb – Koper; podelitev nagrad Slovenske gazele – najhitreje rastoča in razvijajoča podjetja v Sloveniji – Cankarjev dom Ljubljana; svetovni pokal v preskakovanju ovir s konji – Ugar 2008 Ribnica; obisk Angleške kraljice – protokolarna postrežba kosila na Ljubljanskem gradu; sprejemi in pogostitve v Slovenski filharmoniji, Gospodarskem razstavišču, na Ljubljanskem in Fužinskem gradu, Festivalni dvorani in še veliko bi lahko našteval“, pravi strokovni učitelj strežbe na SŠGT Radenci, Peter Pertoci, ki dodaja, da se prav na takšnih dogodkih nabirajo prave izkušnje, ki pozneje mnogo koristijo.

Dijaki sicer opravljajo projekte v okviru pouka ali pa kot delovno prakso, ki je sestavni del izobraževanja. Pri teh projektih jih spremlja njihov mentor, učitelj praktičnega pouka Peter Pertoci, ki pri tem pove: „Taka oblika izobraževanja, ko dijaki opravljajo praktičen pouk "v živo", je za dijake izjemno dobra izkušnja. Tako lahko povežejo teoretična znanja ki jih dobijo v šoli, z dejanskim delom v praksi. Moram priznati, da se pri delu pokažejo dijaki izjemno iznajdljivi in marsikateri dijak pozneje tudi na ta način ostane v podjetju in razvija in gradi svojo kariero. Ponosen sem, ko vidim naše bivše dijake, mlade gostinske delavce na vodilnih mestih, kot vodje strežbe v velikih firmah. Najboljši slovenski vinski svetovalci – sommelierji so ravno bivši dijaki iz naše šole. Ob tem bi želel sporočiti mladim, ki so pred pomembno odločitvijo, kam po končani osnovni šoli, da se odločijo za poklice v gostinstvu, ki vsekakor imajo perspektivo in zagotovljeno zaposlitev. Delo v gostinstvu je dinamično, zanimivo, pestro. Ko takole včasih povprašam svoje dijake, ali je bila njihova odločitev pravilna, mi pritrdijo, ker da ne bi nikoli imeli priložnosti srečati se za znanimi ljudmi iz političnega, družabnega in estradnega življenja“.

Pertocijeva sodelavka Darja Zlatnik pa je ponosna tudi na „Leonardo projekt mobilnosti“, kjer tudi sodelujejo dijaki in dijakinje SŠGT Radenci. Trenutno najbolje sodelujejo z vrstniki in stanovskimi kolegi iz Slovaške in Danske. In potem ko je skupina mladih Slovakov konec lanskega leta celi mesec gostovala v Radencih, bodo aprila v deželo „treh srčkov“ prišli mladi Finci, ki bodo tako vrnili obisk Radenčanom, ki so lani tam prebili mesec dni… Na sami šoli so tudi veseli, da se za gostinsko – turistične poklice odloča tudi veliko znanih športnikov, med katerimi tudi tisti, ki v svojih športih sodijo v slovenski vrh. Med drugim omenjajo, nogometaša Filipa Gačevskega, profesionalnega kolesarja Simona Špilaka, slovenska reprezentanta v hokeju na travi Martina in Dominika Mesariča, srednješolsko državno prvakinjo v teku na 100 metrov Tino Jureš ipd.
Besedilo in foto: O.B.