Viničarja Zlatko Borak in Tone Zafonik, botra Franc krobar in Janez Erjavec ter upan Milan Gumzar so rezali, vsi pa so se veselili.
Poleg mariborske ťametne črnineŤ, stojita avtohtona radgonska ranina in domači klinton
VESELO IN ZABAVNO OB ČETRTI REZI ťČOLNIKOVE TRTEŤ
Minulo soboto, zadnjo v letonjem marcu, se je pri Svetih Treh kraljih v Slovenskih goricah odvijala izjemno zanimiva ťvinogradnikaŤ prireditev. Na griču, tik nad Benediktom, kjer stoji tudi znamenita cerkev sv. Trije kralji, je namreč v organizaciji Drutva vinogradnikov Benedikt, ter občine in turističnega drutva Benedikt, potekala 4. svečana rez ťČolnikove trteŤ, potomke stare trte z mariborskega Lenta. Cepljenko najstareje vinske trte na svetu, ki e več kot 400 let raste na Lentu ob reki Dravi, so pri Svetih Treh krajih (v neposredni bliini rojstne hie narodnega buditelja in slovenskega domoljuba Dominika Čolnika, ki je ivel med leti 1830 in 1893) zasadili leta 2005, in potem ko so minulo jesen e drugič trgali, so jo sedaj ob pestrem kulturnem in zabavnem programu, četrtič obrezali. Vsekakor so jo tudi ťzaliliŤ z vrhunsko kapljico Benedičanom, ki ga pridelujejo tamkajnji vinogradniki, zraven pa so se prilegle kulinarične dobrote domačih kmečkih ena in deklet. Seveda so poskusili tudi ametno črnino, ki so jo minulo jesen natrgali.
Prvi občinski viničar Benedikta, vinski vitez Zlatko Borak, njegov mariborski kolega Tone Zafonik, oba botra benedikih trt, direktor Pomurskega sejama d.d. Janez Erjavec, in upokojeni direktor Radgonskih goric d.d. Franc krobar, ter gospodar in benediki upan Milan Gumzar, so ob tej prilonosti, poleg ametne črnine modre kavčine iz Maribora, tretjič obrezali tudi cepljenko avtohtone sorte Radgonsko Kapelskih goric, Radgonske ranine, katero so zasadili leta 2006, ter domačega klintona, ki poleg raste e najmanj 80 let. Na prijetni in veseli prireditvi, s pestrim kulturnem in zabavnem programom, katere se je poleg mnoice občanov, udeleilo tudi veliko gostov od blizu in daleč, ter veliko vinskih vitezov in lokalnih oblastnikov, so za kulturni in zabavni program, pod vodstvom Sae Lorenčič, poskrbeli Zavrki fantje, domača skupina Klapovühi ter mauretke. Zraven so bili tudi domači konjeniki iz Benedike konjenice ipd.
Kakorkoli e, glede na pridnega viničarja, sicer tudi predsednika Drutva vinogradnikov Benedikt, in na vse prisotne in odsotne botre, je jasno, da trtam ob Čolnikovi domačiji, in cerkvi Svetih Treh kraljev, ne bo nikoli lo slabo. e doslej so vinogradniki naredili veliko, vedno pa se pojavljajo nove ideje, ki so tudi jamstvo, da bo Čolnikov vinograd v bodoče vedno bolj postajal osrednja turistična točka benedike občine in sploh osrednjih Slovenskih goric. Sicer pa ne gre prezreti, da je prvo ledeno vino na svetu sploh bilo pridelalo ravno pri Čolniku v Benediktu, in sicer davnega leta 1859. Istega leta se je to zgodilo tudi nekje v Nemčiji o čem so takrat mediji veliko poročali o Benediktu pa ni bilo govora…, mnogi pa tega, al niti danes ne vedo!
Besedilo in foto:(ob)