Prvomajskih 2300 trsov

Minule prvomajske praznike so mnogi Slovenci preživeli različno. In v primerjavi z nekaterimi, ki so odpotovali na počitnice, so se udeležili kakšne prireditve, kakšnega pohoda, ali pa so kar lenarili v krogu družine in prijateljev, pa so nekateri bili tudi sila „delovni“.
PRVOMAJSKIH 2.300 TRSOV!

Na praznik dela je kar 70 „delavcev“ pri vinogradniku Andreju Kranerju zasadilo natanko 2.300 trsov sort: traminec, rulandec in muškat otonel

Tako se je okrog 70 ljudi, predvsem iz občine Sveti Jurij ob Ščavnici udeležilo dokaj nenavadnega početja. Šlo je predvsem za sorodnike, prijatelje in znance družine Kraner, ki so se zbrali v približno 40 kilometrov oddaljenem Drankovcu v občini Pesnica, ker so sadili trse. Ker je znani vinogradnik Andrej Kraner, sicer kmetijski strokovnjak, zaposlen pri Pinusu Rače, tudi član občinskega sveta občine Sveti Jurij ob Ščavnici, so se „delovne akcije“ udeležili tudi skoraj vsi člani občinskega sveta omenjene občine, z županom Antonom Slano na čelu.

Za ene je to bila nekakšna rekreacija, za druge priložnost za druženje s prijatelji in znanci, vsi pa so prišli, da bi prijateljem povečali vinograd. In v veseli in prijetni družbi, kjer seveda ni manjkalo dobre kapljice, ter kulinaričnih in drugih dobrot, so zasadili kar lep kos hribčka nad Jakobskim Dolom, kjer Kranerjevi imajo vinograde že od leta 1945. V povprečju je vsak posameznik moral zasaditi dobrih 30 trsov, da je nastal vinograd z natanko 2.300 trsov sort: traminec, rulandec (sivi pinot) in muškat otonel, toda ker se je natančno vedelo kdo kaj počne (priprava trsov, razvoz hlevskega gnoja, kopanje lukenj, zabijanje kolov…), so tisti ki so sadili imeli kar nekaj dela. A kljub temu nikomur ni bilo težko v prijetni družbi.

In zakaj so sadili prav na praznik dela – 1. maja?
„Slišal sem, da ponekod v jugovzhodni Sloveniji trs sadijo na prvi maj, ker da prinaša najboljši pridelek, mi pa smo se za prvi maj odločili enostavno, ker je večina ljudi prostih in lahko pride pomagati. Ob tem nas je tokrat služilo tudi lepo vreme, tako da smo dejansko izbrali pravi dan“, nam je razlagal vinogradnik Andrej Kraner, ki z ženo Anko, zaposleno na radgonskem Arcontu, ter sinoma, 22 -letnim Martinom, študentom fizike, ter gimnazijcem, 18 – letnim Alajžem, že obdelujejo 4.000 trsov, sedaj pa se je vinograd občutno povečal. In čez tri leta, ko bo novo grozdje dalo prvo vino, bo gotovo sleherni izmed tokratnih „sadcev“ lahko poskusil kaj so „zasadili“ 1. maja 2009. Sicer pa tudi sedaj vsi oni pogosto poskusijo Kranerjeva vina, ki slovijo po boljšimi na severovzhodu države, in ki sežejo tudi po najvišjih odličjih na mnogih domačih in mednarodnih tekmovanjih.

Besedilo in foto: O.B.