Na eni najpomembnejih turističnih prireditev v Pomurju, 13. ťBogračijadi 2009Ť, so med 30 ekipami, drugo mesto osvojili Sobočani, tretje pa Ljubljančani
TD LIPOVCI NAJBOLJI NA BOGRAČIJADI 2009
Ena največjih in najpomembnejih turistično kulinaričnih prireditev v Prekmurju, tradicionalna 13. ťBogračijada 2009Ť, torej tekmovanja v pripravi in kuhanju znamenite prekmurske jedi bograča, je tudi letos potekala zadnjo majsko soboto. In kljub turobnem in deevnem vremenu je zadnji majski vikend v prekmurski prestolnici in ire v deeli ob reki Muri, spet minil znamenju tega zanimivega tekmovanja. Tokrat je bogračijada prvič potekala na novi lokaciji namesto pod kostanji pri soboki Zvezdi, nekaj deset metrov stran na Trgu kulture. In če je de pregnal veliko obiskovalcev in kibicerjev pa tekmovalnim ekipam, katere sta sestavljala glavni kuhar in njegov pomočnik, ponekod pa je bilo e več pomočnikov. Skupaj je v dveh izmenah (po 15) nastopilo 30 ekip iz cele Slovenije ter tudi iz sosednje Madarske, strokovna komisija, katero je vodil sam selektor slovenske kuharske reprezentance Srečko Koklič, pa je imela zelo odgovorno in zahtevno delo. Velika večina ekip, med katerimi so bili tudi predstavniki političnih strank, je pripravila odlično jed, mnogi so imeli zelo lepo urejene delovne prostore, večina tekmovalnih ekip je pravilno, po vrsti dodajala sestavine (tri vrste mesa, čebula, krompir, začimbe…), je dosegla pravo gostoto, okus, barvo…, in vse to je bilo treba ustrezno nagraditi.
In letos je najbolji bograč, po mnenju strokovne komisije skuhala ekipa Turističnega drutva Lipovci (Stanko Vrbnjak, Roman Jona) z 89,67 točke; drugo mesto je osvojila ekipa Slavic (Darjan in Michel Slavic) iz Murske Sobote 87,67 točke; tretje pa Prekmurska gostilnica Mencigar Nobile iz Ljubljane, v postavi: Toma Sampt, Botjan Mencigar in Ester Pertoci, ki je zbrala 87,33 točke. Ostale ekipe so bile večinoma izenačene in so si razdelile 4. mesto. Tudi letos so sicer tekmovalce pričakale vse osnovne surovine, tri vrste mesa, goveje, svinjsko in divjačinsko, čebula, krompir in osnovne začimbe, vsak kuhar pa k jedi lahko dodaja e kaj svojega, čeprav je receptura jasno opredeljena. Recept prekmurskega bograča je namreč začiten, enako pa velja tudi za prekmursko gibanico, v pripravi katere letos ni bilo tekmovanja.
Zanimivo je tudi, da so letos nekako skupaj tekmovali kuharji amaterji in kuharji profesionalce. V primerjavi s prejnjimi leti, ko je zmaga pogosto odla na Gorenjsko, Primorsko, v Ljubljano…, pa se je tokrat potrdilo, da je bograč le prekmurska jed. Kljub temu so se tudi tokrat odlično odrezale e ekipe od drugod, ki jih ne nekoliko bolj kot domače presenetil de, ki je vseskozi lil kot iz kafa. Kljub temu in kljub nekoliko manjemu obisku, je s prireditvijo bil zadovoljen tudi organizator, Janez Sever, direktor drube Zadnja minuta, ki je dejal, da je prireditev dosegla svoj namen, in da bo potekala tudi v prihodnje. Ne glede na slabo vreme pa je za prijetno vzduje poskrbela skupina Gnila jajca.
ZGODOVINA BOGRAČIJADE
Dogajanje prve Bogračijade sega v leto 1997 pred motelom Čarda. e takrat se je v kuhanju bograča pomerilo 15 ekip. Obisk je bil kljub slabemu vremenu zadovoljiv. e naslednje leto so prireditev preselili v srediče Murske Sobote pred restavracijo Zvezda na vrt z mogočnimi kostanji. Samo prireditev pa so obogatili z ocenjevanjem in razstavo prekmurske gibanice. Iz leta v leto se prijavlja vedno več ekip, tako da so e v letu 2001 opustili delitev tekmovalcev na amaterje in profesionalce ter ekipe med seboj pomeali. Točkovni način ocenjevanja daje monost, da tekmovalci doseejo več zlatih, več srebrnih in več bronastih medalj, glede na doseeno tevilo točk.
Delo tekmovalcev ocenjujejo strokovnjaki na področju kuharstva. Tekmovalci lahko doseejo zlato, srebrno ali bronasto medaljo in priznanje za sodelovanje. Vse ekipe prejmejo tudi simbolične nagrade. V zadnjih letih se je pojavljalo vse več prireditev z enakim imenom, zato so soboki organizatorji v letu 2004 pričeli s postopkom začite imena Bogračiada pri Uradu republike Slovenije za začito intelektualne lastnine in v letu 2005 prejeli odločbo o začiti imena prireditve, kar pomeni, da drugim prirediteljem uporaba tega imena ni dovoljena.
Strokovna komisija bograče ocenjuje po posebnih kriterijih: Priprava mize in kuhalnega prostora; Usklajenost z recepturo; Vzdrevanje kuriča; Potek dela; Usklajenost okusa bograča; Čistoča in red na delovnem mestu; Prikaz inovativnosti; Usklajenost časa priprave… Vsak tekmovalec je nagrajen z medaljo in priznanjem, če bo zbral zadostno tevilo točk, in sicer: priznanje z bronastim znakom bogračiade, če dosee 80-87 monih točk; priznanje s srebrnim znakom bogračiade, če dosee 87,1 95 monih točk; ter priznanje z zlatim znakom bogračiade, če dosee 95,1 100 monih točk…
O.B.