Končalo se je ocenjevanje medu na sejmu Agra v Gornji Radgoni

Komisija je ocenila 69 vzorcev medu iz Slovenije, Hrvaške in Avstrije ter podelila kar 39 zlatih, 20 srebrnih in 7 bronastih medalj

Ena izmed novosti letošnjega sejma AGRA (nekdanji mednarodni kmetijski – živilski sejem), ki bo med 29.8. in 5.9. na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni, je tudi ocenjevanje medu z mednarodno udeležbo, ki ga je organizator prireditve Pomurski sejem po večletnem premoru organiziral od 10. do 12. avgusta 2009.

Na ocenjevanje je bilo prijavljenih 69 vzorcev medu iz Slovenije, Hrvaške in Avstrije. Zastopanih je bil devet vrst medu, in sicer: akacija (28 vzorcev), cvetlični (13), gozdni (13), hoja (3), javor (1), kostanj (4), kostanj/lipa (1), lipa (3) in smreka (3).

Vzorce je ocenila strokovna komisija, katere predsednik je Franc Tratnjek, Biotehniška šola Rakičan, člani pa mag. Malči Božnar, Čebelarstvo Božnar d.o.o., Polhov Gradec, Urška Kropf, Lidija Matavž, Nacionalni veterinarski inštitut OE Murska Sobota, doc. dr. Dragan Bubalo, Agronomski fakultet Zagreb, Zavod za ribarstvo, pčelarstvo i zoologiju, ter prof. dr. Terezija Golob, Biotehniška fakulteta Ljubljana. In po doseženih rezultatih je jasno, da na tem območju, torej v Sloveniji in v soseščini, uživamo kakovosten med.

Čebelarska zveza Slovenije, Čebelarska zveza društev Pomurja in KGZ Murska Sobota bodo med in čebelarstvo na sejmu še posebej predstavili na dnevu čebelarjev, v nedeljo, 30. 8. 2009. Spremljali ga bodo strokovni posvet, podelitev priznanj z ocenjevanja medu ter tržnica medu in medenih izdelkov s kronanjem Medene kraljice Slovenije.

Na samem ocenjevanju je naziv šampion za med z najvišjim številom doseženih točk prejel Akacijev med, Čebelarstva Kokl, Potoče pri Preddvoru. Ob tem pa je bilo podeljenih kar 39 zlatih, 20 srebrnih in sedem bronastih medalj, kar potrjuje izjemno kakovost ocenjenih vzorcev medu. Posebej zadovoljni pa so gotovo pri Čebelarstvu Jožefe in Antona Cirerja iz Rafolč pri Lukovici, saj so prejeli kar pet zlatih medalj (Gozdni med, Kostanjev med, Akacijev med, Hojev med, Cvetlični med), ob tem pa še eno srebrno (Smrekov med). Zadovoljni so tudi pri Čebelarstvu Gregorja Lužarja iz Doba, ki je osvojilo štiri (Hojev med, Kostanjev med, Gozdni med, Akacijev med) zlate ter dve (Javorjev med, Cvetlični med) medalji. Tri zlate (Kostanjev med, Akacijev med, Gozdni med) in eno srebrno (Cvetlični med) medaljo je prejel Vita-Med Silvo Posl iz Čače Vasi pri Podplatu, tri zlate (Gozdni med, Hojev med, Akacijev med) pa je prejelo Čebelarstvo Franc Peterka iz Domžal itd.

(ob)