Hiša penin Frangež vse bolj obiskana

Uradna otvoritev šele letos poleti; Prihaja penina iz traminca in modrega pinota; Z agresivnim nastopom na domačem in tujem trgu želijo Frangeževi čim širši javnosti in pravim vinopivcem ponuditi tisto kar narava ponudi v najboljši obliki
Da je območje Gornje Radgone že desetletja in stoletja prava vinogradniška Meka vedo tisoče pravih ljubiteljev vrhunskih vin in penin. V kleteh ponujajo vse tisto kar je narava ponudila v najboljši obliki, torej vrhunska tiha in peneča se vina, na katerim radgonsko – kapelskim vinogradnikom zavidajo stanovski kolegi marsikje po Sloveniji ter tujini, saj ne smemo prezreti, da so prav Francozi že pred 160 leti v Gornji Radgoni začeli pridelovati penine po klasični metodi. To so počeli vse do konca 2. svetovne vojne, potem pa so vajeti predali izvrstnim enologom in tehnologom z območja Radgonsko – Kapelskih goric, kjer se ponašajo s številnimi enkratnimi vinogradniki in kletmi. Med slednjimi pa pripada eno častnih mest Frangeževi kleti, kajti omenjene vajeti od Francozov je pred več kot šestdesetimi leti, med drugimi prevzel tudi Štefan Frangež, ki je več kot 40 let „izdeloval“ klasično penino, tako v nekdanjem Kmetijskem kombinatu Radgona, kot doma v Hercegovščaku, torej streljaj od središča Gornje Radgone. Očeta Štefana sedaj ni več, toda njegove korenine so zelo globoke, Frangežova vina, predvsem penine pa so vedno bolj znane po vsej državi, v številnih sosednjih in drugih evropskih državah, ter praktično po vseh celinah. Po novem pa bo vedno več tistih, ki bodo z zadovoljstvom in veseljem posegali, kajti številnim že uveljavljenim kletem na radgonskem območju, se je prav pri Frangeževih, v Hercegovščaku,, pridružila nova „hiša penin“.

Pred nedavnim je namreč ugledala luč sveta najnovejša vinska pridobitev in s tem nova turistična destinacija. Namenu so, zaenkrat neuradno, predali novo vinsko klet imenovano ťHiša penin FrangežŤ, kjer zorijo Frangeževe penine in vina, klet pa jim služi tudi za oglede in izvajanje degustacij. Zakonca Jernej in Valerija Frangež, čeprav sta študirala povsem drugega, sta odlično nasledila Jernejevega očeta Štefana, in zato ne preseneča, da se mimo radgonske avtobusne postaje, osnovne šole in lovskega doma, čedalje proti novi kleti vali več osebnih avtomobilov in tudi avtobusov od blizu in daleč. V bodoče pa jih bo še več, saj sta se Frangeževa odločila za agresiven nastop na domačem in tudi tujem trgu. Še pred uradno otvoritvijo, ki se bo zgodilo nekje poleti, ko bodo dokončali še nekatere malenkosti, želijo namreč seznaniti čim širše množice pravih ljubiteljev vinske kapljice, dobre kulinarike, lepih vinogradov in narave, prijetnega okolja. V svojem namenu skušajo tudi z vlaganjem v promocijo, pogostitve različnih ciljnih skupin, pritegniti njihovo pozornost, saj sta Frangeževa prepričana, da se jim bo vsak v ta namen vložen evro večkratno vrnil.

In potem, ko so že konec lanskega leta pripravili nekaj dogodkov, na katere so povabili mnoge znane in uspešne Slovence, številne vinske kraljice, potem znance in poslovne prijatelje, sedaj so začeli k sebi vabiti druge ciljne skupine. „Najprej smo skupaj s Turistično kmetiji Roškar, s katero lepo sodelujemo, povabili predstavnike vseh slovenskih turističnih agencij, ter različnih turistično informativnih centrov iz okolice, potem animatorje v pomurskih in štajerskih zdraviliščih, ki smo jih seznanili z našo ponudbo in možnostih obiska pri nas. Sledijo povabila in srečanja za slovenske odvetnike, zdravnike, profesorje ipd.“, nam je razlagala univerzitetno izobražena pravnica, ki pa ob svoji službi, prihodnost vidi tudi v Frangeževih peninah in vinih. Njen mož Jernej sicer univ. dipl, inž, geod. pa nam pove, da so novo vinsko klet gradili skoraj desetletje, pravzaprav dobrih sedem let, in v njeno gradnjo je bilo vloženega veliko truda, energije, časa in seveda denarja, še posebej ob dejstvu, da gre nekaj unikatnega.

Klet je namreč grajena v starem domačem stilu, iz stare opeke, masivnega lesa ter kovaških elementov, kar vse ji daje poseben čar, čar večnosti in mogočnosti. Grajena je v treh etažah, skupne kvadrature okoli 1.300 kvadratnih metrov. V kletnih prostorih se nahaja ťšampanjska kletŤ oz. zorilnica penin, kapacitete nekje 120.000 steklenic, v pritličju je polnilna linija s tlačnim polnilcem, strojem za etiketiranje steklenic ter cisternami za pridelavo penin po charmat metodi, v prvem nadstropju pa se nahaja degustacijska soba s pultom za 60 gostov ter pomožni prostori. V gradnji pa je tudi prizidek, ki bo sprejel še več kot 100 gostov. „Izjemoma je možen ogled tudi naše čez 200 let stare vinske kleti, kjer hranimo vino v izključno hrastovih sodih, skupne kapacitete 70.000 litrov. Lepo je našo staro vinsko klet opisal gospod Drago Medved v knjigi ťNajlepše trte na SlovenskemŤ, ko pravi takole: Kakor je narava v svoji neskončni modrosti znala zunaj oblikovati arhitekturo svoje podobe, tako je v Frangeževi kleti človek znal prisluhniti njeni modrosti in jo prenesti v notranjost. Čudoviti oboki in stebri spominjajo na cerkev, na zmes med staro in nekoliko težko romantiko in vitko eleganco gotike“, pravi Jernej, ki je še posebej ponosen, da so njihove penine ob deseti obletnici osamosvojitve Slovenije obšle celi svet, saj so jih izključno za ta namen naročila vsa slovenska veleposlaništva po svetu. Sploh pa svoje izdelke, poleg po vsej državi Sloveniji, Frangeževi prodajajo tudi izven slovenskega prostora, in sicer tudi na Japonsko, Nizozemsko, Hrvaško, v Švico, Nemčijo, Avstrijo, Italijo, ZDA…

Frangeževe penine, na katere so lastniki ponosni, in ki jih v svoji vinski hiši pridelujejo po stari klasični metodi so označene pod blagovno znamko FP Premier. To so: FP Premier ekstra suha; FP Premier suha; FP Premier polsuha; ter FP Premier rose polsuha. Osnova za njihove penine je vino sorte chardonnay, pri rose peninah pa modri pinot. Pridelujejo tudi nekaj penin po charmat metodi, ki nosijo blagovno znamko Radgona cuvee, FP Fruit, in to so: FP Fruit z okusom gozdne jagode, posladka; FP Fruit z okusom vinogradniške breskve, posladka ter Radgona cuvee, polsuha. Kot novost v svoji ponudbi v letu 2010 pripravljajo tudi penino iz traminca ter penino iz modrega pinota, ki sta že v zaključni fazi šolanja

Morebiti jih bomo poskusili že čez nekaj mesecev, ob uradni otvoritvi „Hiše penin Frangež“.

„HIŠA PENINE FRANGEŽ“
Zemlja v okolici Radgone je prijazna, valovita in nudi lepe sončne lege za občutljive trte najimenitnejših sort. Vinogradi so tukaj zliti z zemljo. Frangeži nadaljujejo 160 – letno tradicijo pridelovanja penin v Gornji Radgoni po stari klasični metodi, kjer vino prvič vre v hrastovih sodih, drugič pa v steklenicah. V hrastovih sodih zorijo plemenita vina, v steklenicah pa iskrive penine in izbrana vina. Frangeževe penine so prejele številna odličja doma in v tujini…

Kakor je narava v svoji neskončni modrosti znala zunaj oblikovati arhitekturo svoje podobe, tako je v Frangeževi kleti človek znal prisluhniti njeni modrosti in jo prenesti v notranjost. Čudoviti oboki in stebri spominjajo na cerkev, na zmes med staro in nekoliko težko romantiko in vitko eleganco gotike.

Besedilo: Oste Bakal