˝Gorje deželi, ki ne bo skrbela svojim vinom lepega imena ohraniti!˝

Janja Korošec: TRAMINEC JE MOJ LJUBIMEC!
Poslavlja se njena visokost Janja Korošec, vinska kraljica Društva vinogradnikov Radgonsko – Kapelskih goric 2008 – 2010.
Gotovo je, da so redki prebivalci z območja Radgonsko – Kapelskih goric, ter tudi iz širšega območja Slovenskih goric in Pomurja, ki niso slišali za Janjo Korošec. Enako jo poznajo tudi stotine in tisoče ljubiteljev, poznavalcev in častilcev vina iz drugih delov Slovenije ter tudi iz nekaterih drugih evropskih držav. Kako tudi ne ko pa je med leti 2008 in 2010 nosila kraljevsko krono, saj je pravzaprav še vedno, 6. Vinska kraljica Društva vinogradnikov Radgonsko – Kapelskih goric.

Doma je na prelepem hribčku obdanem z vinogradi – Rožičkem Vrhu v občini Sveti Jurij ob Ščavnici! Z veliko željo po promociji Radgonsko – Kapelskih vin se je odločila, da se poteguje za naziv vinske kraljice tega prečudovitega, bogatega vinorodnega podokoliša, in je bila okronana na vinogradniškem plesu, aprila 2008. Kraljica Janja se je rodila 24.3.1985, v Murski Soboti, očetu Ivanu in mami Marti Korošec. Po končani OŠ na Kapeli se je odločila nadaljevati poklicno izobraževanje v Mariboru, na Srednji živilski šoli. Vpisala se je v program živilskega tehnika, saj ima ta smer zelo raznoliko področje. Že od nekdaj jo je zelo privlačilo vinogradništvo, saj tudi njena družina slovi po kakovostnih odličnih vinih. Z vinogradništvom se je začel ukvarjati že njen dedek.

Doma imajo značilno staro velbano klet, v vinogradu pa imajo približno 2000 trsov; traminec, muškat otonel, laški rizling, sauvignion in zeleni silvanec.

„Doma sem med mnogimi vinogradi in ni ga lepšega občutka kot jutranji pogled skozi okno na prelepe in urejene vinograde. Med srednjo šolo sem si nabirala izkušnje v kleti Radgonskih goric d.d.. Tu so me prijazno in z veseljem sprejeli, ter mi odprli vsa vrata, da spoznam postopke dela v kleti. Zelo podrobno sem spoznala postopek pridelovanja zlate radgonske penine, srebne radgonske penine ter spoznala skrivnosti okusa njihovih odličnih vin. Želja po vinogradništvu se je večala, zato sem se po srednji šoli vpisala na fakulteto za kmetijstvo v Mariboru in izbrala agronomijo, smer vinogradništvo in sadjarstvo“, pogosto poudarja Janja Korošec, ki se počasi poslavlja od krone.

V času svojega kraljevanja je Janja končala študij na visoki stopnji in postala dipl. inž. sadjarstva in vinogradništva. Želja po znanju iz vinogradništva in vinarstva pa je bila velika, zato se je vpisala še na podiplomski študij. V mesecu marcu je naredila še zadnje izpite in tako jo še čaka samo zaključno delo, to je magistrska naloga. Med prostim časom naša sogovornica zelo rada planinari, fotografira, pečem pecivo in poje, tokrat pa nam je obudila spomine na kronanje: „Seveda, spomini so še vedno živi, jasni in seveda nepozabni.

Dobro se spomnim, kaj sem takrat obljubila, da bom po vseh svojih močeh in sposobnostih promovirala naša vina, kraj, kulinariko in seveda prijazne ljudi, ki živijo v tej prelepi razgibani pokrajini, ki je polna lepih vinogradov, zlatih žitnih polj, cvetočih gozdov in travnikov“.

Je bila prijava na izbor za kraljico Radgonsko Kapelskih goric trenutna odločitev ali si o tem razmišljala že dlje časa? „Ko sem se prijavila za izbor sem bila študentka 3. letnika Fakultete za kmetijstvo v Mariboru, smer agronomija sadjarstvo in vinogradništvo. Ljubezen in veselje ter sreča ob vinski trti me je kar čez noč navdušila za ta naziv vinske kraljice, ker o kroni in tem nazivu nisem prej nikoli niti malo razmišljala. Z željo narediti nekaj za naš kraj, naše pridne vinogradnike, predvsem pa za prijazne ljudi, ki z veseljem na svojih domačijah sprejmejo vsakega gosta, ki pride v naš kraj, sem se tako odločila in prijavila za naziv vinske kraljice“.

Veselje do vinogradništva in vinarstva gotovo izvira iz stoletne tradicije vaše vinogradniške kmetije. Nam jo lahko predstaviš?
„Naši domačiji se po domače reče pri Bižikovih. Hm, zakaj pa tako ime? Ustno izročilo pravi, da so naši predniki Korošci iz koroške pribežali k nam v času Turkov. In tako je nastalo ime Bižikovi. O vinogradništvu in vinarstvu na naši domačiji pa dokazuje tudi naša časti vredna več kot 300 let stara lepo velbana klet, katero smo tudi pred časom obnovili. Tudi mati od mojega dedka, moja pra babica ni vedela nikoli kdaj so jo zgradili. Žal se ni nikjer ohranila nobena letnica. Zato njeno starost le predvidevamo. Ker smo pa doma med tako lepimi goricami, tako iz roda v rod že iz otroštva raste ljubezen do žlahtne trte in se z leti samo še krepi. Tako hodiva z bratom Matjažem po stopinjah najinega dedka in očeta“.

Kakšen bi moral biti odnos vseh, da bi lahko rekli, da kulturno uživamo žlahtno kapljico naših vinogradnikov?
„Seveda je tukaj na prvem mestu primerna temperatura vina, nato oblika kozarca, da ga pijemo na kulturen način, to pomeni počasi in da v njem uživamo. Za vino si je potrebno vzeti dovolj časa, da v njem okusimo in ovonjamo cvetico, ki nam jo vino ponuja. Ob vsem tem pa je potrebno včasih tudi pomisliti, koliko truda in dela je potrebnega, da priteče kapljica v kozarec, pa ne samo truda tudi veselja in polno ljubezni do trte in narave. Zato je to kapljico treba spoštovati in jo degustirati z ljubeznijo in častjo“!

Kateri izmed dogodkov ti bo ostal za vedno v spominu?
„Hm,… teh je seveda več. Tukaj bi rada omenila zagotovo podvig na Triglav. Julija 2008 smo se vinske kraljice podale na vrh Triglava seveda vsaka s svojo steklenico vina in v moji je bil zagotovo moj ljubimec – traminec. Nato Vipavska trgatev, ko je burja pihala s hitrostjo 120 km/h. Tako smo samo čakali kako dolgo časa nas bo burja pustila na odru in nas ne bo odpihnila. Najbolj sveži so zagotovo spomini, kljub temu da je že minilo že eno leto od tega, naša promocija Slovenije in vseh naših odličnih vinarjev v sami prestolnici evropske politike v Bruslju. Videle in doživele smo na tej dolgi poti do tja in nazaj mnogo lepega, za kar smo hvaležne predvsem našim sponzorjem, ki so nam omogočili, da smo lahko ta projekt speljale. Domov smo se vračale tako s prijetnimi občutki in ponosne na to, da smo vznemirile Bruseljsko javnost in vse evropske politike, ki jim je vsaj malo do naše žlahtne kapljice. V njih pa smo zagotovo vzburile željo, da pridejo in obiščejo našo prelepo vinorodno deželo Slovenijo“.

Koliko je bilo vseh dogodkov skupaj v teh dveh letih?
„Nabralo se jih je kar veliko. Seveda, če želiš delati dobro si moraš vzeti kar nekaj časa, da ti uspe narediti vsaj delček za prepoznavnost našega kraja. Za mano je tako čez 80 dogodkov, na katerih sem vedno z veseljem ljudi povabila v naš kraj, katerega si je vredno ogledati“!

V tvojem mandatu je nastal tudi posebni slogan?
„Nastal je seveda ob prijetni družbi Andreja Kranerja in pa župana občine Sveti Jurij ob Ščavnici Antona Slana. Na ta slogan sem zelo ponosna, saj sem ga tudi na svojih nastopih rada povem: Traminec moj ljubimec! Pa še res je. Traminec se mi je res zapisal v srce, saj je bil tudi mojo kraljevo vino vinske kraljice Radgonsko – Kapelskih goric 2008-2010.

Torej v mesecu aprilu 2010 tako predajaš krono naslednici. Povej nam kaj več še o tem.
„Minili sta že leti dve, odkar sem prejela krono in tako je sedaj nastopil tudi čas, da jo tudi jaz predam svoji naslednici, za katero verjamem, da bo delala odlično. Kronanje nove vinske kraljice bo tako potekalo v hotelu Radin v Radencih na samem vinogradniškem plesu, v soboto, 24.4.. Letošnje leto bomo tako združili moči skupaj s vinogradniki in ljubitelji vina Kapela, tako da se nam obeta zelo lep in velik vinogradniški ples. Zavedamo se, da je potrebo delati velike stvari skupaj, kajti s skupno močjo lahko naredimo velik, lep in odmeven dogodek tudi v naših prelepih Radgonsko – Kapelskih goricah. Na ples so torej vabljeni vsi, katerim vsaj malo pomeni tradicija vinogradništva, pa tudi tisti, kateri bi želeli samo zaplesati skupaj z nami. Torej vsi lepo vabljeni še enkrat na mojo predajo krone, oz. na kronanje nove vinske kraljice Radgonsko – Kapelskih goric, saj boste lahko na plesu med prvimi, ki jo boste spoznali“.

Kakšne pa imaš načrte v prihodnje, sedaj ko boš predala krono?
„Moji načrti so predvsem to, da se zaposlim in ob tem tudi magistriram. Seveda pa bi rada ostala povezana z vinom, kajti vinogradništvo in vinarstvo mi res veliko pomenita, zato se bom še naprej trudila za prepoznavnost tega našega bisera narave naših goric. Za konec pa še le misel; ˝Gorje deželi, ki ne bo skrbela svojim vinom lepega imena ohraniti!˝

SLABA DESETINA VINORODNE DEŽELE PODRAVJE
Vinorodni okoliš Radgona – Kapela (843 ha), kjer je (pred njo so kraljice bile: Irena Kupljen, Darja Rakuša, Manja Lilek, Andreja Zrnič in Klavdija Rauter) kraljevala Janja Korošec, je eden od sedmih vinorodnih okolišev 9813 hektarov obsegajoče slovenske vinorodne dežele Podravje. Obsega ozek pas od desnega brega reke Mure do reke Ščavnice. Najboljše vinorodne lege so v bližini krajev: Radenski Vrh, Police, Janžev Vrh, Kapelski Vrh, Rožički Vrh, Murščak in Hercegovščak. Vinorodni okoliš je poznan po pridelovanju grozdja za peneča vina, sicer pa po tramincu in zvrsti janževec. Je tudi domovina popularne Radgonske ranine, ki je bila vzgojena na posestvu v Hercegovščaku pri Gornji Radgoni.

O.B.