Sela

Ob pestrem programu je dišalo po Prekmurju (bograč, langaš, prekmurska gibanica, obara…), za kar bodo poskrbeli mojstri podjetja Kodila in domače ženske, seveda pa ni manjkalo niti žara…Majhno goričko vas Selo je napolnilo 2000 slovenskih Selanov. Na 14. srečanju slovenskih vasi z imenom „Selo“ je sodelovalo 31 krajev iz vse države in zamejstva.
Že pred 14 leti začeta srečanja krajev iz vse Slovenije, ki v svojem imenu nosijo skupno ime Selo ali izpeljanko iz njega – po zadnjih podatkih je takih čez 100, je preraslo vse pričakovane okvirje. Gasilci iz Sela v Prekmurju, katerim se je porodila ta ideja že leta 1996, so bili prvi organizatorji tovrstnega shoda že naslednje leto (1997), ko so srečanja doživela tudi svojo prvo uradno izdajo. In po letih 1997 in 2003, ko so bili v Selu na Goričkem gostitelji 1. in 7. srečanja, so danes, v soboto, 26. junija 2010 bili gostitelji še tretjič, in sicer že 14. tradicionalnega srečanja. Kot pobudniki srečanj so se namreč dogovorili, da bodo na Goričkem organizatorji in gostitelji srečanj vsakih sedem let.

Tako je v Selu na Goričkem minulo soboto potekalo 14. srečanje vasi iz Slovenije in zamejstva (iz Italije) z imeni Selo, Sela in Sele, in sicer z naslovom Da se bolje spoznamo, katerega so se udeležili predstavniki kar 31 vasi. Na prireditvenem prostoru ob gasilskem domu v Selu, kjer živi okrog 200 ljudi se je zbralo vsaj desetkrat toliko, torej več kot dva tisoč obiskovalcev. Med njimi je bil tudi najstarejši udeleženec, domačin iz goričkega Sela, 98 – letni Koloman Sabotin, ne gre pa prezreti, da je iz Sela pri Žireh na Gorenjskem šest udeležencev v Prekmurje prišlo peš. Porabili so kar devet dni, saj so sprva hodili okrog 40 km/dan, nato pa nekoliko manj.

Lani je bilo srečanje v Selah pri Dobovi, tokratno srečanje pa je potekalo pri vaško-gasilskem domu, kjer so se med pogovori prepletala mnoga slovenska narečja. Dopoldne so si obiskovalci lahko ogledali skoke padalcev s slovensko in selansko zastavo, nakar je sledil kulturni program, predstavitev posameznih krajev, izmenjava daril Po skokih padalcev se je začelo s kulturnim programom in nastopi bakovske godbe in mažoretk, sledil je bogat kulturni progam (Pevsko društvo Selo in Nimaki, KUD Avgust Gašparič, Folklorna skupina KTD Tešanovci, OŠ Fokovci in vrtec Fokovci…). Gostujoče vasi so se predstavile z značilnostmi svojih krajev. Zraven je bila tudi predstavitev starih koles – društva Dimek Beltinci, Moto klub ťVeteraniŤ Murska Sobota in društvo Oldteimer Abraham sta na ogled postavila stara motorna vozila, na stojnicah pa so se predstavili lokalni ponudniki domače in umetnostne obrti. Za zabavni del prireditve so poskrbeli glasbena skupina Plamen, in pevec Franc Gorza. Prireditev je obiskal najbolj popularen slovenski mesar Zmago Batina.

Ob pestrem programu je dišalo po Prekmurju (bograč, langaš, prekmurska gibanica, obara…), za kar bodo poskrbeli mojstri podjetja Kodila in domače ženske, seveda pa ni manjkalo niti žara…

Na odru so se z nastopi predstavile gostujoče vasi, obiskovalci pa so si lahko organizirano ogledali kulturne znamenitosti v okolici, med njimi tudi selansko rotundo, Moravske toplice, Bogojino, Dobrovnik ipd. Po zabavnih športnih igrah se je nadaljevala zabava z nastopi glasbenih in plesnih gostov.

Prihodnje leto, ko bo na sporedu 15. srečanje, se bodo Selani srečali v Račjem selu pri Trebnjem, leta 2012 pa bo srečanje prvič izven slovenskih meja, in sicer v kraju Selce pri Ronkah (Selz di Ronchi) v Furlaniji-Julijski krajini v Italiji.

PEŠAČILI SO 300 KILOMETROV
Posebnost in pomen srečanja Selanov potrjuje tudi šest korajžnih, že stalnih udeležencev srečanj, ki so se 17. junija iz Sela pri Žireh peš odpravili v Selo na Goričkem. Šest možakarjev povprečno starih 60 let se je odločilo za kar težavno pot, čez, planine, hribe in doline, od skrajnjega zahoda, do vzhoda države. Kot nam je povedal eden izmed pešcev Ciril Vidmar je to bilo njihovo drugo pešačenje v Prekmurje. Prvih nekaj dni, ko so pešačili čez gorenjske planine in vse do Pohorja, so povprečno dnevno prehodili po 40 kilometrov, nato pa so malo znižali temo, tako da so prispeli v devetih dnevih in so se lahko na predvečer prireditve že kopali v Termah 3000. „Spali smo na različnih lokacijah, v gasilskih domovih, planinskih domovih, turističnih kmetijah, dijaških domovih, in povsod smo bili lepo sprejeti. Potovanje na srečanja Selanov, katerega smo se letos udeležili že enajstič, saj smo prva tri zamudili, ni edino naše večje potepanje. Smo namreč člani romarskega društva, in vsako leto gremo tudi na eno daljše romanje“, nam je razložil Vidmar.

Iz Sela pri Žireh se je srečanja na Goričkem sicer udeležilo skupaj 31 krajanov. Poleg šestih pešcev, so štirje prišli z mopedi, devet s kolesi, ter 12 z avtobusom. Vsi razen štirih mopedistov so se na Gorenjsko vrnili z avtobusom.

VSAJ ŠE 12 SREČANJ
Najstarejši udeleženec srečanja Selanov na Goričkem je bil Koloman Sabotin rojen 10.4.1913 prav v Selu na Goričkem. Zraven je na srečanjih Selanov že od leta 1997, torej od prvega srečanja, a se vseh dogodkov ni udeležil. Kljub temu nam možakar, ki že 19 let, po smrti žene, živi sam (pomagata pa mu sin in vnukinja), pove kako je prepričan, da bo živel najmanj 110 let in se bo torej lahko udeležil še najmanj 12 srečanj. „Sem zelo dobrega zdravja in ni nobenih težav“, nam pove veseli Koloman, vedno pripravljen na humor, prijazno besedo in kozarček dobre kapljice. Vse življenje je kmetoval,. že 33 let pa je upokojen, sedaj ko je že na pragu stotega bi mu težko prisodili takšno starost, kajti videti je zelo mladosten, čil in zdrav.

PRIPRAVE TRAJAJO LETO DNI
Organizacija tako velikega srečanja je gotovo velik zalogaj za vsakega, ki se loti organizacije. In zato ne preseneča, da so se priprave na letošnje srečanje – tega se zadnja leta redno udeležuje čez 30 krajev z okrog 2.000 udeleženci iz vse države in tudi iz zamejstva v Italiji, iz avstrijske Koroške in celo iz Hrvaške – so se začele že po 13. srečanju, ki je lani junija bilo v kraju Sela pri Dobovi. V organizacijo je bil vložen velik napor, in po splošni oceni so se organizatorji iz Sela na Goričkem izkazali z veličastno prireditvijo, poznejši izračuni pa bodo pokazali, kako se je izšlo finančno, kajti tukaj gre tudi za velik finančni zalogaj. „Skupaj z občino Moravske Toplice si prizadevamo, da bi srečanje dobilo širše regijsko obeležje, da bo kulturno turistični dogodek širšega pomena. Bogata turistična ponudba naše občine ter izjemnost kulturno-zgodovinskih spomenikov, kar nenazadnje ponuja tudi sam kraj Selo z romansko rotundo iz 13. stoletja, prav kličeta po tovrstnih prireditvah. Na letošnjem srečanju smo posebno pozornost namenili tudi tistim krajem in posameznikom, ki so se udeležili vseh dosedanjih srečanj“, pravi podpredsednik organizatorjev Štefan Kodila, predsednik organizacijskega odbora Dejan Horvat pa dodaja: Ko smo leta 2009 v Selah pri Dobovi potrdili prijavo za 14. srečanje vasi Selo-Sela-Sele, smo bili polni ponosa, da lahko že tretjič gostimo to čudovito srečanje sorodnih duš – Selanov. Po napornem delu nam je uspelo; Vloženi trud se je poplačal. Za konec samo še stavek, ki mi vedno daje moči: Selani so kot zvezde, čeprav jih ne vidiš, veš da obstajajo in čutijo isto kot ti“.

(O.B.)