Benediki vinogradniki na posebni slovesnosti podelili priznanja za doseke na drutvenem ocenjevanju vin letnik 2009
PRIZNANJA OB OBLETNICI DOMOLJUBA ČOLNIKA
Ob Čolnikovem vinogradu, tik ob cerkvi Svetih Treh kraljev nad Benediktom, kjer domujejo člani Drutva vinogradnikov Benedikt, je potekala posebna slovesnost na kateri so domačim vinogradnikom podelili odličja za doseke na pomladnem ocenjevanju vin letnik 2009. Ob spremljavi harmonikarja Janeza Perka in moderatorke Larise Peit, so upan občine Benedikt in poslanec DZ, Milan Gumzer, predsednik Drutva vinogradnikov Benedikt in domači viničar Zlatko Borak, ter botra benedikih vinogradnikov Franc krobar in Janez Erjavec, podelili 25 zlatih in 7 srebrnih medalj, katere potrjujejo, da so članice in člani Drutva vinogradnikov Benedikt tudi lani pridelali odlično vino. Enako pričakujejo tudi letos, saj so vremenski pogoji letos bili odlični in sedaj so si zaeleli, da bi se vinske jagode samo e dobro napolnile s sladkorjem. Sama slovesna podelitev odličij je bila povezana tudi s 180 letnico rojstva velikega domoljuba, veterinarja in naprednega kmeta vinogradnika, Dominika Čolnika. In med drugim ne gre prezreti, da je prvo ledeno vino na svetu sploh bilo pridelalo ravno pri Čolniku v Benediktu, in sicer davnega leta 1859. Istega leta se je to zgodilo tudi nekje v Nemčiji o čem so takrat mediji veliko poročali o Benediktu pa ni bilo govora…, mnogi pa tega, al niti danes ne vedo!
Zato pa so na to ponosni njegovi nasledniki domači vinogradniki, ki med drugim, ob Čolnikovi domačiji, skrbijo tudi za Čolnikov vinograd, ki ga tvori Benediki trojček: potomka ametne črnine modre kavčine z mariborskega Lenta iz leta 2005, trta avtohtone sorte Radgonsko Kapelskih goric, Radgonske ranine, katero so zasadili leta 2006, ter domači klinton, ki tam raste e najmanj 80 let. Dominik Čolnik je bil eden najpomembnejih vinogradnikov v svojih dneh. Kot rečeno je e leta 1859 je prideloval ledena vina, imel je svojo trsnico in na svojih posestvih je gojil preko 400 sort vinskih trt. Za njegova vina je dobil tevilna priznanja na razstavah po tajerski in na celo na dunajski svetovni razstavi leta 1873. Poleg vinogradnitva se je ukvarjal e s sadjarstvom in svoje cepiče je brezplačno poiljal tevilnim slovenskim učiteljem…
Sicer pa, na omenjenem drutvenem ocenjevanju vin je komisija, ki jo je vodil mag. Tone Vodovnik, zraven pa so bili e: Simona Hauptman, Franc krobar, Franc Kupljen in Milivoj Trstenjak, bilo ocenjenih 33 vzorcev. Najvijo oceno sploh (18,70) si je prisluil traminec Franca Harija iz Spodnje čavnice, povprečna ocena pa je bila več kot solidnih 18,09. Tokrat so zlate medalje prejeli: Franc Hari za vina: Zvrst, Traminec, Renski rizling in Traminec; Joe Kraut (Zvrst, Rumeni mukat, Sivi pinot), Zlatko Borak (Zvrst, Beli pinot, ipon, Laki rizling), Marjan Farasin (Rumeni mukat, Laki rizling), Janez Čeplak (Rumeni mukat, Chardonnay), Janez Kaučič (Kerner, Chardonnay), Janez Peit (Chardonnay), Marija Lončarič (Zvrst), Slavko Lončarič (Zvrst), Janez Huber (Zvrst), Franc Perko (Zvrst), Marija Huber (Rumeni mukat), Marjan Kralj (Chardonnay) in Silvo Prosič (Chardonnay). Srebrna priznanja pa so prejeli: Anica Kramberger, Franc Perko, Joe Krmek, Marija Lončarič, Martin Trstenjak, Janez Valner in Janez Mir (vsi Zvrst).
Besedilo in foto: O.B.