Trgatev 2011 v vinogradih Vinakoper v polnem teku

V vinogradih največjega vinarja Slovenske Istre, kleti Vinakoper je pričela trgatev letnika 2011. Obiranje je pričelo na dveh lokacijah, na legi Purissima, pri kateri sodeluje 50 trgačev s sorto sivi pinot in pa na legi Sečovlje, kjer poteka strojna trgatev z dvema strojema s sorto sauvignon, na legi Ricorvo v Izoli z malvazijo za peneča vina.

""


Odlične vremenske razmere skozi vse leto in pa izredno dobro zdravstveno stanje obeta količinsko nekoliko manjši pridelek vendar pa izreden letnik v kakovosti.


Letošnja trgatev nas je v časovnih terminih spet presenetila z bolj zgodnjim pričetkom, vendar ima kar nekaj pozitivnih parametrov, ki bodo odločilno vplivali na njeno kakovost:

1. Normalno cvetenje in normalen razvoj fenofaz v celotnem obdobju vinske trte je pozitivno vplivalo na enakomeren razvoj grozdov,  zato v letošnji trgatvi ni veliko razlik v zrelosti med lokacijami, prav tako pa tudi ne med časi značilnimi za posamezno vinsko sorto.

2. Zelo pravilno razporejene padavine, idealni klimatski pogoji s stalnim aeriranjem vinogradniških lokacij, hkrati pa tudi uspešna zaščita, so pozitivno vplivale na idealno zdravstveno stanje grozdja pred trgatvijo, kar pomeni, da bo transformacija v vino prav tako potekala v idealnih zdravstvenih razmerah, kar nas veseli.

3. Količinsko  bo trgatev umirjena kajti doseženo bo med 8 do 9 ton pridelka po hektarju, kar pomeni, da bodo letošnje količine sledile strategiji istrskih vinogradnikov v smislu kvalitete in pa idealnih razmerij med sokom in jagodno kožico.


Kakor vsako leto se v laboratoriju kleti Vinakoper opravljajo meritve vzorcev grozdja različnih sort, iz različnih vinogradov, ki so pokazale, da poteka dozorevanje po pričakovanjih tako, da bodo na vrsti najprej zgodaj dozorevajoče sorte; sivi pinot, chardonnay, sauvignon, beli pinot in malvazija kot osnova za peneča vina. Trgatev se bo brez presledka nadaljevala še z ostalimi sortami ( malvazija in rumeni muškat), po 10. septembru tudi z rdečimi sortami začenši z modrim pinotom, ciprom, refoškom, merlotom, shirazom, cabernet francom in cabernet sauvignonom. Vse naštete sorte se že ponašajo z odličnim razmerjem med sladkorjem in kislinami, dodatni sončni dnevi pa bodo še dobrodošli. V kleti Vinakoper ocenjujemo, da bo letošnji pridelek količinsko nekoliko nižji od povprečnega. Predvideva se, da bomo v lastnih vinogradih natrgali med 4.200 – 4.500 ton grozdja, okoli 1000 ton pa naj bi ga v klet pripeljalo 150 kooperantov. Osnovno pravilo sodelovanja s kooperanti temelji na rednih in poštenem plačilu in pa na garanciji kakovosti za pripeljano grozdje. V letošnjem letu se obetajo tudi v tem smislu določene spremembe, ki garantirajo plačilo vendar pa naj bi to teklo skladno z doseganjem poslovnih rezultatov firme.
Letošnja posebnost bo že tradicionalni prvi mošt, vendar iz sorte cipro. Tega bomo občankam in občanom ponudili v soboto 3.9.2011 v centru Kopra, nasproti mestne tržnice ob 10.00.

Glede na pričakovano kakovost letnika 2011 bo v kleti Vinakoper uporabljenih nekaj inovativnih tehnologij, s posebnim poudarkom na avtohtonih sortah, da bi klet še bolj poudarila identiteto in kakovost svojih vin ter potrdila bogati sloves.
V smislu povečanja produktivnosti in izboljšav v kleti Vinakoper, želimo letos doseči maksimalno strojno obiranje grozdja, ki je kvalitetno in pa predvsem cenejše od klasičnega, ročnega obiranja. Pri klasičnem ročnem obiranju pa želimo povečati kvaliteto selekcije in pa zmanjšati poškodbe le tega s prevozi do kleti. S tehnologijo v kleti strmimo k zmanjševanju porabe enološkega materiala ter uvedbo inovativnih tehnologij za pridelavo svežih, sadnih in strukturiranih vin.



Nekaj nasvetov za doseganje čim boljše kvalitete je podal Iztok Klenar, glavni enolog in član uprave: ť Glede na stanja vinske trte ter kakovosti grozdja v slovenski Istri je tudi letos pomembno zavzeti nekatere pomembne odločitve pred trgatvijo.
1. ugotovitev, da je kakovost v vinogradih zelo poenotena v letu, kar nam govori o tem, da ni potrebno uvesti pred obiranja grozdja, je pa v vinogradu večji procent martinčkov oz. grozdov iz drugega cvetenja, za katere je strogo prepovedano, da končajo v moštu.
2. čeprav je zdravstveno stanje grozdja odlično še vedno ne smemo narediti nekaj bistvenih napak pri sami trgatvi. Zelo pomembno je, da pobiramo grozdje tako, da ga ne poškodujemo kajti imamo zelo lepo priložnost, da ga kot kompaktnega pridelamo zelo svežega. Hkrati pa preprečimo delovanje negativnih mikroorganizmov.
3. Posebno priporočilo velja za termin trgatve kajti dnevne temperature so izredno visoke in bomo potrebovali zelo veliko hladilne energije za opravljanje dirigirane fermentacije moštov, zato priporočam, da bele sorte potrgamo zelo zgodaj zjutraj ali pa zelo pozno zvečer, medtem, ko pa ta dnevna temperatura ustreza rdečim sortam, da čim prej prične alkoholna fermentacija z maceracijo.
4. Veliko krat pozabimo na higieno posode v času trgatve, zato ob teh visokih temperaturah priporočam maksimalne sanifikacijske ukrepe, da ne pride do negativnih reakcij.
5. Ob takih zunanjih temperaturah prihaja do intenzivnejšega padca vinske kisline, kajti vemo, da se ta razgrajuje pri okoli 30 °C celzija ali več. Za vse tiste vinogradnike, ki želijo ohraniti svežino in sadnost v svojih vinih priporočam čim prejšnji začetek letošnje trgatve.


Veliko krat so dobri letniki v očeh vinogradnika in kletarja enostavnejši in skoraj samo po sebi umevni in morda se prav v tem skriva priložnost za napake.
Verjamem, da bomo ob upoštevanju kletarskih in enoloških pravil, prednosti tega letnika spravili v steklenico. Naslednje priporočilo sledi po 10. septembru.


Spletna stran: http://www.vinakoper.si/