Vinski vitez mora častiti in spotovati vinsko kapljico.
Pomurski vitezi vina so se srečali Pri Zorku v Borecih
Člani Slovenskega reda vitezov vina, omizje za Pomurje, ki sodi med najbolj dejavna izmed vseh osmih omizij v Sloveniji, so se srečali na ljutomerskem območju. v gostiču Zorko v Borecih, kjer je doma eden najmlajih vitezov v pomurskem omizju Duan Zorko. Čeprav je lo za srečanje z enami oz. partnerkami, so vitezi (v Pomurju jih je skupaj 15) v neformalnem pogovoru ugotovili, da so v letu 2011 izpolnili vse zadane cilje, beseda pa je tekla tudi o aktivnostih v letonjem letu. Tudi tokrat so vitezi pod vodstvom konzula Franca krobarja in tajnika Zlatka Boraka, poleg pogovora o svojem delu in poslanstvu, eleli poskusiti kaj se dogaja v kleteh na tem območju, ob tem pa so se prepričali kako je grozdje letnik 2011, na skrajnjem severovzhodu drave, preneslo izvrstno kapljico, saj nekateri trdijo, da gre za letnik stoletja, tako po kvaliteti kot po količini. e pred uradnim delom ter obseno degustacijo vin, katera so na ocenjevanje prinesli vitezi sami, pa so vsi prisotni obiskali Mlekopromet Ljutomer, saj so poudarili, da vinski vitezi, poleg vin častijo tudi vse ostalo povezano s prehrano. Skupaj so si ogledali tudi Hipodrom Ljutomer, kjer domujejo najbolji slovenski kasači…, ob koncu pa so na krievskem pokopaliču prigali svečo v spomin na svojega preminulega člana Franca Zorka.
Kot nam je povedal konzul vitekega reda za Pomurje, Franc krobar, pomurski vitezi tudi letos nameravajo postoriti veliko na promociji vin, vinogradnikih in turističnih kmetij s severovzhoda drave, vsekakor pa bo e več aktivnosti (viteki turnir, strokovne ekskurzije ipd.) povezanih z vinom in vinogradnitvom. Po uradnem delu srečanja Pri Zorku smo v prijetni drubi z vitezi, kjer ničesar ni manjkalo, med drugim izvedeli, da je v Sloveniji osem omizij z nekaj več kot 100 vitezov. V Slovenskem redu vitezov ne more biti vsakdo. Vitez namreč postane, če ima določene kvalitete ter le na povabilo članov tega reda. Mora biti vinogradnik ali vinar, častilec vin, spotovati mora vinsko kapljico, jo promovirati, je obrazloil konzul korbar, ki je dodal, da omenjeno srečanje v Borecih pomeni tudi eno izmed strokovnih ekskurzij, kjer običajno poskuajo vina in tako pomagajo vinogradnikom, kot takni pa so dobrodoli v vsaki kleti. Vsako leto imajo sicer v načrtu najmanj po dve ekskurziji, eno sami, drugo z zakonskimi partnerji.
In med taknimi častilci vrhunske vinske kapljice nikomur ne more biti dolgočasno. Mi pa smo na samem vitekem srečanju, v spročenem in prijetnem vzduju, med drugim lahko sliali tudi veliko lepih zanimivosti povezanih z vinom, kar tudi ne preseneča, saj so bili zraven sami vitezi. A vino je bilo najprej namenjeno le bogovom. To je namreč zgodba o velikanih, ki so dozorevali v sodih, o druenju z njimi, o civilizaciji, ki svoja leta teje v tisočletjih. Vino tudi odslikava vzajemni odnos vinogradnika vinarja in ljubitelja vina. Je izpoved enega in drugega o tej čudeni pijači, ki spremlja človeka od vekomaj. Vino, ki je pesem zemlje, naj bo darilo osebi, ki v kozarcu vina ne vidi le tekočine, morda zazna e vonj in okus, ampak ji pomeni nekaj več, osebi, ki zna ceniti trud vinogradnika in skrb kletarja; osebi, ki v vinu odkriva ivljenje od zemlje in trte do človeka, do prijateljev, ki jih spoznava ob vinu, zakaj vino ni rado samo. Zgodba o vinu pa je zgodba o človeku. Vino spremlja vse poti človeke ustvarjalnosti, človekovega hotenja po lepem, po tradiciji in viziji jutrinjega dne. Zdaj je vino pesem, zdaj podoba na platnu, zdaj beseda na papirju, zdaj izpoved v veselju in alosti, zdaj dogodek, ki postaja z umetnikim delom nesmrten…Vino blagoslovi vsako jed, vino je dobro e samo po sebi, ali vleče nase tudi druge dobre reči: ljubice, godce, ples, petje in vsako drugo veselje…
Besedilo in foto: O.B.