Članice Majolke so pekle

Članice TD Majolka so se naučile kako pripraviti sladke dobrote iz testa

NAJBOLJŠI JE DOMAČI KROFI, FLANCATI, MIŠKE, REZANCI…


     Prizadevne članice in člani Turističnega društva Majolka so v teh zimskih dneh, ko je nekoliko več prostega časa, uspešno izvedli še eno izmed svojih stalnih aktivnosti. V prostorih čudovite vile Holt v Črešnjevcih pri Gornji Radgoni so namreč pripravili in realizirali odmeven tečaj priprave in peke sladkih dobrot iz kvašenega testa. Tečaja, na katerem so se naučili zamesiti in speči dveh vrst krofov, flancat, jogurtovih mišk, ter domačih rezancev in testenin, se je udeležilo devet članic in dva člana omenjenega turističnega društva ter njihovih gostov, ki so z navdušenjem spremljali seminar in pri delu aktivno sodelovali. 

 „Spodbudno je, da so se tečaja udeležilo več mlajših gospodinj, saj ni boljših sladkih dobrot kot so domače. Seminar je sicer potekal v prijetnem vzdušju ter prekrasnem in idiličnem okolju stare vile, pohvala pa gre vsem slušateljem, ki so z zanimanjem spremljali izvedbo, veliko spraševali o pripravi in peki vseh dobrot. Tokrat smo pripravili slastne krofe po dveh recepturah, oboji so bili slastni. Cvrli smo še flancate, miške in krhke flancate. Med tem, ko so krofi vzhajali smo izdelovali domače rezance tako kot nekoč. Ročno smo jih valjali in razrezali, tako smo izdelali tanke in široke rezance ter krpice. Vse te dobrote in še veliko več se lahko otroci in odrasli izučijo pri nas na šoli, kjer izobražujemo za te, žal močno deficitarne poklice (pek, slaščičar, mesar in pomočnik v biotehniki in oskrbi…)“, nam je povedal vodja tečaja Stanko Vorih, sicer učitelj praktičnega pouka na Izobraževalnem centru Piramida Maribor (prej Živilska šola Maribor), Srednja šola za prehrano in živilstvo, ki je vsem udeležencem tečaja razdelil tudi recepture za vse dobrote, ki so si jih tokrat naučili pripraviti in speči.  

Pripravili (in tople poskusili) so torej vse same dobrote, ki so po splošni oceni, bistveno boljše kot „hitro“ pripravljeni izdelki v industrijskih pekarnah. „Tovrstni tečaji, ki ji mnogi organizirajo predvsem v zimskem času, ko je na kmetijah manj dela. Gospodinje in druge ženske ter tudi moški se radi udeležujejo tečajev, saj se seznanijo z novostmi in svojemu znanju dodajo še kaj novega. In po nedavnem tečaju odličnih kruhov ter drugega pekovskega peciva, smo tokrat v organizaciji TD Majolka pekli druge sladke dobrote, in vse udeleženke so si gotovo odnesle kar nekaj novega kuharsko – slaščičarskega znanja in spoznanja o pripravi vseh teh dobrot. Želja mi je, da bi čim več udeleženk tečaja doma peklo kruh in pripravljala vse tovrstne sladke dobrote iz testa, saj so domače reči boljši od tistih iz trgovin. Tam mogoče tudi najdemo kakšen kvaliteten izdelek, praviloma pa ne. To se predvsem dela po hitrih postopkih, preveč se dela iz osnovne, bele moke. Pa tudi priprava, peka in cvrtje potrebuje svoj čas“, nam je še povedal strokovnjak za peko kruha in drugih sladic Stanko Vorih, ki je že vodil krepko čez 100 tovrstnih tečajev, in ob dejstvu, da je po treh letih dela v gospodarstvu že 20 let učitelj praktičnega pouka za peke, gotovo veliko lahko pokaže. Vseskozi je v praksi in gotovo ima veliko izkušenj.    

„Veseli smo, da je tudi tokrat odziv udeleženk bil velik, kar potrjuje, da ne delamo zaman. Tudi strokovnjak Stanko nas je veliko naučil, tako da bomo poslej lahko sami pripravili kakšno domačo dobroto“, nam je še eno izmed uspešnih akcij svojega društva predstavil predsednik TD Majolka, Branko Pintarič, ki je zahvalil vsem udeleženkam, zlasti pa mentorju Stanku.


In kaj so vse pripravljali v Holtovi vili?
Krofi I: 1 kg bele pšenične moke-Tip 500, 3 jajca, 0,06 kg kvasa, 0,015 kg soli, 0,10 kg sladkorja, 0,08 kg margarina, 0,4 litra mleka, limonina lupina, rum, vanilin sladkor; Krofi II: 1 kg moke (polovica ostre, polovica gladke), 7 rumenjakov 7 dkg sladkorja, 7 dkg olja, 7 dkg kvasa, 1,5 dkg soli, limonina lupina, rum, vanilin sladkor.
Mleko, margarino pogrejemo (35 °C). Iz kvasa, toplega mleka, malo moke in sladkorja naredimo kvasni nastavek. Ko kvasec naraste zamesimo gladko mehkejše testo. Testo počiva 20 min. nato ga razdelimo na manjše kose in jih oblikujemo v hlebčke. Ponovno vzhajamo na pomokanem prtičku 30 min. Med vzhajanjem jih pokrijemo s prtičem. Olje si segrejemo med 168 – 175 °C. Ko so vzhajani jih cvremo 4 minute na vsaki strani. Po peki jih polnimo z marmelado in posladkamo s sladkorjem v prahu.

Krhki flancati (za 10 oseb): 25 dag moke, 3 dag masla, ščep soli, 4 rumenjaki, 2 dag sladkorja, 4 žlice kisle smetane, 1 žlička limoninega soka, 2 žlici belega vina, 1 žlica ruma, sladkor v prahu za posipanje.
Med moko razdrobimo maščobo, pridamo ostale sestavine in vgnetemo testo. Na hladnem naj počiva ½ ure. Razvaljamo za nožev rob na debelo. Z kolescem naredimo pravokotnike in v vsakem pravokotniku naredimo 2 do 3 zareze. Rob more ostati cel. Preden damo flancat v olje prekrižamo narezane trakove. Ocvrte potresemo s sladkorjem v prahu.

Miške z jogurtom: 2 navadna jogurta v lončku, 4 jajca, 2 jogurtna lončka sladkorja, 4 jogurtne lončke moke, pol lončka olja, 1 zavitek pecilnega praška, malo soli, 2 vanilina sladkorja, lupina polovice limone.
Premešamo jogurt, jajca, sladkor in olje v gladko tekočo zmes. Pecilni prašek presejemo skupaj z moko in vmešamo v maso. Miške oblikujemo z žlico in jih pečemo v olju pri 165 C. Pečene odcedimo na mrežici in jih posipamo s sladkorjem v prahu, ki smo mu dodali vanilin.


Testenine – domači rezanci: 1 kg ostre moke, 10jajc +/- 1 jajce (odvisno od velikosti jajc).
Moko in jajce zamesimo v tršo, gladko zmes. Temeljito pregnetemo. Po zamesu ovijemo testo s plastično folijo in pustimo maso počivati (5 min.). Testo si razdelimo na manjše kose, ki jih postopno zvaljamo na želeno debelino. Pri valjanju si posujemo testo z moko, da se ne prijema na podlago ali valjar. Testo se med valjanjem po pomokani površini nekoliko osuši, da se nam pri prelaganju in rezanju ne zlepi. Zvaljano testo zvijemo v klobaso in z nožem razrežemo v tanke rezine – rezance, ki jih sproti z roko razmečemo, da se lahko osušijo. Oblikujemo tanke, široke rezance, krpice, lahko jih polnimo…Testenine lahko izdelujemo tudi strojno in si s tem olajšamo delo.


Besedilo in foto: O.B.


PEK, SLAŠČIČAR, MESAR, PREHRANSKI TEHNIK…
V Izobraževalnem centru Piramida Maribor (prej Živilska šola Maribor), Srednja šola za prehrano in živilstvo (Park mladih 3, 2000 Maribor) sicer izobražujejo same deficitarne poklice, ki so po eni strani zanimivi, po drugi pa hitro zaposlivi. Tako na šoli izobražujejo programe: pek, slaščičar, mesar (3 leta), prehranski tehnik (4 leta), pomočnik v biotehniki in oskrbi (2 leti). Na šoli se lahko prav tako zainteresirani izobražujejo na višji strokovni šoli (2 leti) – ing. živilstva. Izvajajo tudi izobraževanje za odrasle, prekvalifikacije za tiste, ki si želijo pridobiti ustrezno izobrazbo. Žal pa je zanimanje za omenjene deficitarne poklice še naprej v močnem upadu. Po drugi strani so zavodi za zaposlovanje prepolni, gospodarstvo pa čaka na kadre…


 O.B.