3. Festival prekmurske gibanice in šunke

Konec minulega tedna, v petek, in soboto, 8. in 9. junija je v Termah 3000 v Moravskih Toplicah še posebej dišalo po prekmurskih dobrotah in avtohtonih izdelkih. Na ogled, ocenjevanje in pokušino so jih namreč ponujali organizatorji III. Festivala prekmurske gibanice in prekmurske šunke, zraven pa so bili tudi pereci, ki jih prekmurske gospodinje odlično pripravljajo.PODELJENIH DESET ZLATIH ODLIČIJ
Moravske Toplice gostile 3. Festival prekmurske gibanice in šunke
 
Festival, ki so ga Terme 3000, že tretjič zapovrstjo, organizirale skupaj z Društvom za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot ter Turistično-informativnim centrom Moravske Toplice, je plod sodelovanja turističnega gospodarstva, malega podjetništva in obrtnikov s ciljem ozaveščanja in promocije bogate kulinarične in etnološke dediščine prekmurske regije ter širše turistične predstavitve na enem mestu. Organizatorjem je sicer nekoliko ponagajal dež, a je prireditev vseeno bila uspešna.

Strokovno noto dogodku je dalo tudi ocenjevanje prekmurske gibanice, šunke in perecev, ki si jih obiskovalci lahko tudi ogledali, prekmurske dobrote pa so lahko okušali na ťprekmurskem senjiŤ (prekmurski tržnici), na kateri so se predstavljale tudi tradicionalne obrti in rokodelstvo. Na stojnicah so na ogled bili izdelki iz lesa, slame, ličja, šibja, umetnostno kovaštvo, lončarstvo, čebelarstvo, medičarstvo, umetnostno struženje lesa, izdelava ptičjih krmilnic, izdelki iz zelišč, sirarstvo… Sredi tržnice so Kodilovi mesarji v velikem 200-litrskem kotlu kuhali bograč, manjkale pa niso niti atraktivne ťvaške igreŤ, tekmovanje v prekmurskih običajih. Veliko pozornost je pritegnil tudi tečaj priprave prekmurske gibanice. Na ogled so organizatorji postavili tudi starodobna kolesa in dvokolesnike, za gostoljubno prekmursko vzdušje pa so poskrbela tudi folklorna društva, pevci in glasbene skupne…

Na ocenjevanju, kjer sta strokovni komisiji, pod vodstvom, dr. Romane Karas (gibanice in pereci) ter dr. Božidarja Žlendra (šunke), so skupaj podelili deset zlatih odličij, s čem se je potrdila več kot solidna kakovost. A čeprav so na ocenjevanju nastopili tudi izdelki (zlasti gibanice) iz drugih delov Slovenije, so vse zlate medalje pripadle Prekmurcem. 

Tako so zlate medalje za prekmurske šunke (ocenjenih je bilo 12 vzorcev) prejeli: Igor Smodiš (Moravske Toplice), Gostilna Aleksandra Smodiša (Moravske Toplice) in Mesarstvo Kodila (Markišavci); za prekmursko gibanico: Leon Varga – Terme Lendava, Turistična kmetija Puhan (Bogojina) in Pribinovina d.o.o. (Murska Sobota), za perece pa: Marija Szabo, Magdalena Rudaš 8obe Radmožanci), Gizela Völby in Magdalena Varga (obe Pince).  

Besedilo in foto: O.B.