Kulinarično jedro Ratkovci

Dan odprtih vrat v Kulinaričnem jedru Ratkovci potrdil, da se na vasi lahko lepo živi.

GORIČANCI SO LAHKO PONOSNI NA SVOJO KULINARIKO


    Podobno kot v številnih občinah po državi, se je tudi občina Moravske Toplice pridružila tradicionalnem „Dneva odprtih vrat v občinah“. Gre za dogodek, ko s skupno akcijo občin želijo opozoriti na številne dobre in uspešne projekte slovenskih občin ter tako usmeriti pozornost na očiten napredek, kateremu smo priča v letih od reforme lokalne samouprave v številnih lokalnih okoljih. Občine so namreč tiste, ki v osnovi vodijo in usklajujejo lokalni razvoj, ki skrbijo za večino zadev pomembnih za občanke in občane. V časih, ko smo obkroženi z negativnimi novicami, je dan odprtih vrat občin razkril veliko dobrih in uspešnih lokalnih projektov in dobrih praks, kar se je potrdilo tudi v občini Moravske Toplice, kjer so v okviru skupne akcije odprli vrata v kraju Ratkovci, kjer je prikazana vzpostavitev edinega Kulinaričnega podeželskega jedra na Goričkem.

    Kulinarično podeželsko jedro je bilo vzpostavljeno s prenovo Gasilskega doma Ratkovci, vzpostavila se je večnamenska kuhinja, vgradila krušna peč, postavilo otroško igrišče, vse z namenom, da se ohranja tradicionalno izročilo peke kruha in prenos drugih znanj in veščin na mlado generacijo s povečano možnostjo medgeneracijskega druženja na vasi. Kulinarično podeželsko jedro Ratkovci je v prvi vrsti priložnost za domačine, da se družijo, ustvarjajo in ohranjajo demografsko ogroženo področje živo. Poleg tega je vzpostavitev kulinaričnega podeželskega jedra priložnost za izvajanje različnih praktičnih delavnic (peka peciva, priprava namazov ipd.), kot tudi razvoj podjetniških idej, povezovanj različnih posameznikov in produktov na podeželju. Prav tako predstavlja vzpostavitev kulinaričnega podeželskega jedra Ratkovci tudi priložnost za povezovanje turizma in razvoja podeželja, promocije Goričkega, priložnosti za nova delovna mesta ter skupno promocijo in predstavitev domačim in tujim turistom, ki jim lahko na ta način ponudimo nekaj domačega, lokalno pridelanega, s pridihom sodobnosti in bolj zdravega načina življenja.

   Nova infrastruktura daje nove možnosti in priložnosti za razvoj in druženje mladih družin, predvsem s turističnega vidika in predstavlja primer dobre prakse, kako na deprivilegiranem območju z združevanjem različnih danosti spodbujati razvoj in priložnost tudi za druge kraje v regiji in izven regije. Vzpostavitev kulinaričnega podeželskega jedra je bila sofinancirana iz dveh virov: obnova gasilskega doma je bila sofinancirana iz ukrepa „Obnova in razvoj vasi“. Celotna investicija je znašala 135.000 EUR, od tega je bilo iz ukrepa pridobljenih 73.000 EUR, ostala sredstva je zagotovila Občina Moravske Toplice. Poleg tega so bile t.i. ťmehkeŤ vsebine sofinancirane v projektu z akronimom ťKulinaRaŤ, iz programa Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, program Leader, kjer je od celotne vrednosti projekta, ki je znašala 40.560,00 EUR, bilo v projektu ťKulinaRaŤ pridobljenih 29.155,00 EUR nepovratnih sredstev.

    In slednja gotovo niso porabljena zaman, saj se je potrdilo, da so Goričanci lahko ponosni na svojo kulinariko in kulturno dediščino sploh, ob tem se je potrdilo, da se tudi na podeželju lahko lepo in zdravo živi…
                                                                                                                                                O.B.