Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je na portalu e-demokracija objavilo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o vinu. V zakonu so predlagane spremembe na področju točenja neustekleničenega vina v gostilnah, poenostavitve inpekcijskega postopka, dodelitve ustrezne pristojnosti nadzora v gostilnah, ugotavljanja celotnega pridelka vina v RS ter viine kazni. S spremembami eli ministrstvo čititi potronika pred zavajanjem o poreklu in kakovosti vina (s povečanim nadzorom), pridelovalce grozdja in vina pa pred nelojalno konkurenco.
S SPREMEMBO ZAKONA O VINU NAD SIVO EKONOMIJO
Predlagane spremembe so dogovorjene z Vinsko drubo Slovenije, Zdruenjem druinskih vinogradnikov-vinarjev Slovenije in Zvezo drutev vinogradnikov in vinarjev Slovenije, predlog spremembe zakona pa bo v javni razpravi do 20. julija 2013.
Leta 2006 sprejet Zakon o vinu ureja geografsko poreklo grozdja, mota in vina, pridelavo grozdja, mota in vina, označevanje in ocenjevanje vina, mota in drugih proizvodov, dajanje grozdja, mota in vina v promet ter imenovanje pooblačenih organizacij, ki opravljajo analitske, strokovne in upravne naloge. V poglavju zakona, ki ureja pridelavo grozdja, mota, vina in drugih proizvodov, je opredeljeno tudi kdo se lahko s to pridelavo ukvarja. Zakon tudi za vse pridelovalce, ki obdelujejo vsaj 0,1 ha vinograda ali pridelek trijo, določa obvezo prijave letnega pridelka in zalog. Ocenjuje se, da je v Sloveniji med 17.000 in 18.000 ha obdelanih vinogradov, v register pridelovalcev grozdja in vina pa je vpisanih dobrih 16.000 ha, pri čemer se pridelek prijavlja iz 13.500 ha. Glede na te podatke je pridelek iz ostalih povrin neevidentiran in lahko njegovo količino le ocenijo. Ocenjuje se tudi, da je večina neevidentiranega pridelka namenjena lastni porabi, nekaj pa ga gre tudi v promet brez predpisanih listin in ustrezne označitve, predvsem preko gostinskih obratov. Ta del pridelka povzroča neravnovesje na trgu in nelojalno konkurenco registrirani pridelavi vina. Poudarjajo na ministrstvu.
Z namenom povečanja prijave pridelka vina in omejevanja nelojalne konkurence registrirani pridelavi vina, predlog spremembe Zakona o vinu daje vinarski inpekciji poleg obstoječih pristojnosti tudi pristojnost nadzora nad prometom z vinom v gostinskih obratih, omejuje točenje neustekleničenega vina, poenostavlja postopek kaznovanja, veča kazni za prekrke in določa način izračuna pridelka določenega letnika za celotno območje Slovenije. Z omejitvijo točenja neustekleničenega vina, pri katerem se ocenjuje največji dele prometa z vinom brez predpisanih listin, se hkrati črtajo tudi določbe o dodatnih pogojih za gostinske obrate, s čimer je izpolnjena 88. zahteva iz dokumenta Obrtne zbornice Slovenije Zahteve slovenske obrti in podjetnitva 2013. Za namen učinkovitejega nadzora predlog daje pristojnost nadzora nad vpisi v register pridelovalcev grozdja in vina ter odrejanja ukrepov v tem delu tudi upravnim enotam, s čimer se bo na tem področju lahko obseg nadzora bistveno povečal. Predlog predvideva tudi dvig kazni za prekrke in sicer za večje prekrke na trikratno vrednost obstoječih, za manje prekrke pa na polovico kazni za večje prekrke. Za učinkoviteje izvajanja Zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka pa predlog omogoča organom, pristojnim za določitev katastrskega dohodka, dostop do podatkov iz registra. Ključni namen te določbe je pravičneja določitve viine katastrskega dohodka glede na dejavnost pridelovalcev grozdja in vina.
Besedilo in foto: O.B.
Povezava do predloga Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o vinu je na ogled s klikom tukaj :::>>>