Slovenski vinski dvor ima novo kraljico

NEŽA PREDALA KRONO ŠPELI

V navzočnosti številnih gostov, vinskih kraljic, ljubiteljev vina in drugih obiskovalcev, v hotelu Radin v Radencih, sta minister za kmetijstvo in okolje, mag. Dejan Židan in predsednik uprave Pomurskega sejma d.d., Janez Erjavec, okronala 18. vinski kraljico Slovenije.V letu 2014 bo tako krono nosila Špela Štokelj s Planine pri Ajdovščini, ki je tako na vinskem prestolu nasledila Nežo Pavlič iz Dobrneža pri Slovenskih Konjicah. Pomurski sejem, organizator izbora slovenske vinske kraljice, je 25 – letno Primorko izbral v konkurenci enajstih kandidatk iz vseh treh vinorodnih dežel. Špela Štokelj je med vsemi kandidatkami pokazala največ splošnega znanja ter znanja o vinogradništvu in vinarstvu, izkazala se je tudi v predstavljanju ponudbe in postrežbe vina. Nova slovenska vinska kraljica živi na družinskem posestvu na Planini, skupaj s starši, bratom in sestro pa se ukvarjajo z vinogradništvom. Leta 2010 je diplomirala pri programu krajinska arhitektura na Biotehniški fakulteti v Ljubljani ter pridobila naziv diplomirana inženirka krajinske arhitekture. Zdaj nadaljuje študij na magistrski stopnji krajinske arhitekture.
Štokljeva – sedma Primorka s tem laskavim nazivom – se je z zaobljubo zavezala, da bo promovirala slovenska vina in vinogradništvo, skrbela bo za prepoznavnost slovenske vinorodne dežele kot turistično zanimive pokrajine, hkrati pa bo zadolžena za ozaveščanje o kulturi pitja, predvsem med mladimi. „Želim predvsem navduševati ljudi nad vinom in vinsko kulturo. Približati, ponuditi in povedati zgodbo, ki je ujeta v vsakem kozarcu“, je med drugim povedala nova Slovenska vinska kraljica, ki je za svoje (kraljičino) vino v letu 2014, izbrala Pinelo, avtohtono Vipavsko sorto iz posestva Štokelj, s katero so prisotni tudi nazdravili. Posestvo sicer vodita kraljičina starša Majda in Damjan.
Kakorkoli že, Špela Štokelj bo v letu 2014 združevala slovenske vinorodne dežele, predstavljala slovenska vina in vinogradništvo ter bo poslanica slovenskega turizma in kulturne dediščine. Na slovesnosti kronanja sta prisotne uvodoma nagovorila Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, nosilca projekta Vinska kraljica Slovenije ter mag. Dejan Židan, minister za kmetijstvo in okolje RS. Še pred kronanjem nove kraljice se je njena predhodnica Neža Pavlič še zadnjič v vlogi Vinske kraljice Slovenije za leto 2013 ozrla v leto, ki je bilo zanjo kraljevsko tako po poslanstvu kot tudi po osebnih vtisih. Zahvalila se je za vse kar je doživela kot vinska kraljica, ki ji bo ostalo trajno v spominu, nato pa ji je Jože Tominšek, predstavnik domicilnega Društva vinogradnikov Slovenske Konjice, pomagal sneti krono in jo pospremil v zavetje vinskih dvorjanov, domačih vinarjev in dosedanjih vinskih kraljic. Potem ko sta ji Dejan Židan in Janez Erjavec, z nekoliko nerodnosti, nadela krono, in ko je svečano zaprisegla, je 18. VKS Špela Štokelj, prvič nagovorila javnost. Obljubila je, da bo vinorodna Slovenija tudi z njeno pomočjo bolj prepoznavna in cenjena med vsemi, ki častijo vino ter, da si bo prizadevala, da bi vsi spoznali dobro plat vina in razumeli njegovo povezanost s slovenskim človekom. Kot krajinska arhitektka je poudarila tudi značilno lepoto in pomen slovenske vinorodne kulturne krajine.
Letošnji, 18. Vinski kraljici Slovenije je najprej čestital in zbrane nagovoril Mihael Feher, pomočnik direktorja Podružnice Pomurje, Nove KBM, v imenu generalnega pokrovitelja projekta Vinska kraljica Slovenije Nove KBM. Sledil mu je pokrovitelj avtomobila Vinske kraljice Slovenije 2014, direktor podjetja Avto Rajh – Dušan Rajh, ki ji je za eno leto predal ključe vozila Ford Fiesta dizel. Kot pokrovitelj vina Vinske kraljice Slovenije 2014, Pinele, je v imenu Posestva Štokelj, Špeli čestital njen oče Damjan. Priklonil se ji je tudi podžupan matične občine Ajdovščina, Igor Česnik. Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije je z nagovorom in voščili zastopal predsednik Cvetko Zupančič, čestital pa ji je tudi Dušan Brejc, direktor Vinske družbe Slovenije. V imenu vseh Planinskih vinarjev ji je kraljevsko leto zaželel predsednik vinogradniškega društva Peter Ferjančič. Vinske kraljice Slovenije preteklih letnikov pa so jo sprejele v svojo družbo tako, da so ji podarile njen portret v kraljevski opravi, ki ga je naslikala Tamara Vogrin-Tara, ki je tudi brezplačno kreirala obleko Vinske kraljice Slovenije 2014, katero je izdelala Martina Lavrenčič. Z nakitom je Vinsko kraljico Slovenije donatorsko opremilo Zlatarstvo Princes art. Za lep izgled in dobro počutje Špele Štokelj bodo v njenem kraljevskem letu skrbeli Tea Bratina make up, MakeUp&More Barbara Mesarič, urejanje nohtov Barok – Petra Gregorič s.p., Frizerski salon Dream team-Darja Kornhausler Pintar s.p., kemična čistilnica Domen Vrečko s.p., Čiščenje in gostinstvo Bojan Kodelja s.p.
Na svečanem kronanju nove SVK, ki ga je povezoval Stane Kocutar, sta s svojim nastopom pridala dodaten pridih plemenitosti operni in koncertni baritonist, Marko Kobal, prvak SNG Opera in balet Ljubljana, ter Tomaž Plahutnik, priznani slovenski citrar in glasbeni pedagog. Kraljevski vtis so poudarile fanfare Qua Tromba.

VINSKA KRALJICA SLOVENIJE 2014
Rodila se je 8. maja 1988 v Ljubljani mami Majdi in očetu Damjanu. Odraščala je na družinskem posestvu na Planini pri Ajdovščini skupaj z mlajšim bratom Nejcem in sestro Lejo. Končala je Osnovno šolo Danila Lokarja v Ajdovščini, Škofijsko gimnazijo v Vipavi ter študij krajinske arhitekture na Biotehniški fakulteti na Univerzi v Ljubljani. Študij je leta 2010 zaključila kot diplomirana inženirka krajinske arhitekture. Ker je želela svoje znanje nadgraditi, je nadaljevala študij na magistrski stopnji in ga sedaj zaključuje s pisanjem magistrske naloge. Že od majhnega je povezana z družinsko tradicijo pridelave vina. Pri šestnajstih letih je opravila degustacijski tečaj in tako že devet let sodeluje pri ocenjevanjih na Kmetijskih inštitutih kot opazovalka na degustacijah, saj želi poglobiti svoje znanje tudi na strokovnem področju vinarstva.
Besedilo in foto: O.B.

PRVIH OSEMNAJST…
Sedaj ko so okronali že 18. slovensko vinsko kraljico, je zanimivo videti katerih 17 deklet je dosedanjih „lastnic slovenskega vinskega dvora“, in sicer vse od leta 1996. Najprej je to bila Lidija Mavretič iz Bele krajine (1996), sledijo pa Selma Lukač s Koprskega (1997), Katarina Jenžur iz Posavja (1998), Irena Kupljen iz Radgonsko – kapelskih goric (1999), Martina Stegovec z Vipavskega (2000), Jerneja Bratuša iz Noršincev pri Ljutomeru (2001). V letu 2002 je bila kraljica Tjaša Koroša ravno tako iz Ljutomersko – ormoških goric, v letu 2003 pa Simona Štraus iz Šmarsko – virštajnskih goric. Leta 2004 je to bila Vesna Bajuk iz okolice Metlike v Beli krajini, potem v letih 2005 in 2006 Maja Cigoj iz oklica Ajdovščine, v letu 2007 Maja Benčina iz okolice Vipave, v letu 2008 je to bila Svetlana Širec (iz Krčevine, torej iz mariborsko – ptujskega območja), leto 2009: Karolina Kobal (Vrhpolje pri Vipavi), leto 2010: Andreja Erzetič (Vedrijan v Goriških Brdih); leto 2011: Simona Žugelj (Čuril pri Metliki); Leto 2012: Martina Baškovič (Krška vas); Leto 2013: Neža Pavlič (Dobrnež pri Slovenskih Konjicah); Leto 2014: Špela Štokelj (Planina pri Ajdovščini).

O.B.