Murskosoboško grajsko dvorišče gostilo 5. festivala prekmurske šunke, gibanice in ulične hrane

Tudi Prekmurje je znano po odličnih lokalnih specialitetah.

Prekmurska gibanica in prekmurska šunka, bograč, bujta repa in bučno olje zagotovo sodijo med najbolj prepoznavne jedi s tega konca Slovenije. In konec „mokrega“ minulega tedna je v prostorih in na dvorišču gradu Murska Sobota še posebej dišalo po nekaterih izmed teh prekmurskih dobrot in avtohtonih izdelkih. Na ogled, ocenjevanje in pokušino so jih namreč ponujali organizatorji V. Festivala prekmurske gibanice in prekmurske šunke, zraven pa so bile tudi druge dobrote, ki jih prekmurske gospodinje odlično pripravljajo. Festival, ki ga je organiziralo Društvo za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot, je plod sodelovanja turističnega gospodarstva, malega podjetništva in obrtnikov s ciljem ozaveščanja in promocije bogate kulinarične in etnološke dediščine prekmurske regije ter širše turistične predstavitve na enem mestu.

Strokovno noto dogodku je dalo tudi ocenjevanje dveh v EU zaščitenih slovenskih specialitet,  prekmurske gibanice in prekmurske šunke, ki so si jih obiskovalci lahko tudi ogledali, prekmurske dobrote pa so lahko okušali na ťprekmurskem senjiŤ (prekmurski tržnici), na katerem so se predstavljale tudi nekatere tradicionalne obrti in rokodelstvo. Na stojnicah so bili na ogled izdelki iz lesa, slame, ličja, šibja, predstavljali so se umetnostno kovaštvo, lončarstvo, čebelarstvo, medičarstvo, umetnostno struženje lesa, izdelava ptičjih krmilnic, izdelki iz zelišč, sirarstvo… Grajsko dvorišče se je izkazalo  kot najbolj primeren kraj za pravi praznik prekmurskih dobrot. Društvo za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot, ki je tokrat pripravilo tudi prikaz Prekmurke ulične hrane oziroma Prekmurje Street food, je poskrbelo za praktični prikaz priprave prekmurske gibanice, praktične napotke za proizvodnjo in ponudbo prekmurske šunke ter predavanja o kulinariki in vinih. Svoje izdelke so predstavili tudi številni prekmurski kakovostni in inovativni ponudniki jedi, peciva in drugih pekovskih izdelkov ter vin.

V kulturnem delu je nastopila folklorna skupina KUD iz Beltincev, vokalna skupina KTD Moščanci ter ljudski godci in pevci Gorički Lajkoši. Na koncu so podelili še priznanja najboljšim proizvajalcem prekmurske gibanice in prekmurske šunke. Po oceni strokovne žirije je izmed 32 vzorcev bila najboljša prekmurska gibanica Gostilne Marič iz Sebeborcev, sledila je prekmurska gibanica Izletniške kmetije Puhan-Olga Puhan iz Bogojine in kot tretja se je uvrstila gibanica Hiše dobrot Semler-Jožica Semler iz Apač. Med osmimi vzorci prekmurskih šunk so ocenili za najboljšo šunko Karla Vratarič iz Puconcev, druga je bila prekmurska šunka podjetja Kodila d.o.o. iz Markišavcev in tretja iz Vinotoča Erniša s Suhega Vrha.

O.B.