Katero dekle bo 21. Vinska kraljica Slovenije?

Pomurski sejem išče naslednico Sare Stadler na "Slovenskem vinskem dvoru"; prijave do 24.10.

Podobno kot vsako leto po vrhuncu sezone trganja grozdja je nosilec projekta Vinska kraljica Slovenije (VKS), Pomurski sejem d.d. iz Gornje Radgone tudi letos objavil natečaj za izbor prve dame slovenskega vinskega dvora. Tokrat bodo izbirali že 21. VKS, ki bo nosila nacionalno vinsko krono v letu 2017. VKS je krona slovenskega vinogradništva ter poslanica slovenskega turizma in kulturne dediščine. Je predstavnica vinorodnih slovenskih dežel in države Slovenije kot vrhunske vinorodne destinacije. Doma in v tujini skrbi za pridobivanje novih prijateljev slovenskega vina ter za dvig in širitev vinske kulture.

K sodelovanju na natečaju za izbor Vinske kraljice Slovenije 2017 so vabljena dekleta med 18. in 25. letom starosti, slovenske državljanke samskega stanu, ki imajo znanje o vinih, o slovenskem vinogradništvu, znanje vsaj enega svetovnega jezika in vozniški izpit. Kandidatke, ki bodo pravočasno oddale prijavo (prijavo lahko pošljejo same kandidatke, vinogradniška društva, posameznimi in organizacije op.p.) in ustrezale pogojem natečaja, bodo v letošnjem novembru povabljene na predstavitev komisiji za izbor VKS. Najprimernejše dekle, izbrano skladno s pravilnikom, pa bo okronano za 21. VKS v januarju 2017. Kot pravi tiskovni predstavnik Pomurskega sejma Miran Mate, prijava kandidatke mora vsebovati: ime in priimek, stalni naslov, datum in kraj rojstva, kontaktne podatke (številka mobilnega telefona, elektronski naslov), podatke o izobrazbi, kratek življenjepis in fotografijo. Organizator bo zbiral prijave do vključno 24. oktobra 2016 na poštnem naslovu: Pomurski sejem d.d., Cesta na stadion 2, 9250 Gornja Radgona (VKS). Pri prijavi po klasični pošti je merodajen poštni žig z datumom oddaje pošiljke, kandidatke pa se lahko prijavijo tudi na elektronski naslov miran.mate@pomurski-sejem.si.

„Slovenija, dežela z bogato tradicijo vinske kulture in pridelave vina, izbira s poslanstvom promocije slovenskih vin, vinogradništva in slovenskih vinorodnih dežel, nedvomno potrebuje vinsko kraljico. Institucija VKS povezuje tradicionalna in sodobna znanja o vinogradništvu, vinarstvu in vinu, širjenje vinske kulture in prepoznavnosti Slovenije kot ugledne vinorodne dežele. Vinska kraljica Slovenije simbolizira in predstavlja raznovrstnost slovenskih vrhunskih vin treh vinorodnih dežel. Doma in v svetu razglaša bogato dediščino vinogradništva in vinarstva, ki se prenašata iz roda v rod ter se razvijata in izpopolnjujeta s sodobnimi znanji.

Prepoznavnost institucije VKS je odlična priložnost za promocijo slovenskega turizma ter njene bogate kulturne dediščine, povezane s pridelovanjem, negovanjem in kulturnim uživanjem vin, kulinariko, naravnih in kulturnih znamenitosti in običajev. VKS kot institucija in kot posamezna nosilka krone je deležna velike pozornosti javnosti. Vsako leto sodeluje na več kot 100 dogodkih, posvečenih vinu, o njeni dejavnosti pa poročajo številni mediji”, pravi Miran Mate.

Dosedanjih vseh dvajset
Sedaj ko so v družbi Pomurski sejem razpisali natečaj za 21. SVK, je zanimivo videti katerih 20 deklet je dosedanjih „lastnic slovenskega vinskega dvora“, in sicer vse od leta 1996. Najprej je to bila Lidija Mavretič iz Bele krajine (1996), sledijo pa Selma Lukač s Koprskega (1997), Katarina Jenžur iz Posavja (1998), Irena Kupljen iz Radgonsko – kapelskih goric (1999), Martina Stegovec z Vipavskega (2000), Jerneja Bratuša iz Noršincev pri Ljutomeru (2001). V letu 2002 je bila kraljica Tjaša Koroša ravno tako iz Ljutomersko – ormoških goric, v letu 2003 pa Simona Štraus iz Šmarsko – virštajnskih goric. Leta 2004 je to bila Vesna Bajuk iz okolice Metlike v Beli krajini, potem v letih 2005 in 2006 Maja Cigoj iz oklica Ajdovščine, v letu 2007 Maja Benčina iz okolice Vipave, v letu 2008 je to bila Svetlana Širec (iz Krčevine, torej iz mariborsko – ptujskega območja), leto 2009: Karolina Kobal (Vrhpolje pri Vipavi), leto 2010: Andreja Erzetič (Vedrijan v Goriških Brdih); leto 2011: Simona Žugelj (Čuril pri Metliki); Leto 2012: Martina Baškovič (Krška vas); Leto 2013: Neža Pavlič (Dobrnež pri Slovenskih Konjicah); Leto 2014: Špela Štokelj (Planina pri Ajdovščini); 2015: Sandra Vučko (Cven pri Ljutomeru), tekočem letu pa Sara Stadler iz Bistrice ob Sotli.
O.B.