Različne steklenice za vino služijo za optimalno hranjenje in zasčito vina. Posebno pomembna je oblika steklenice in barva stekla, saj vplivata na kakovost vina in ohranjanje njegovih sestavin.
Že v 17. stoletju so ugotovili, da pri uporabi steklenice in plutovinastega zamaška vino ohranja svojo kakovost, oziroma pridobiva ležalni buket s staranjem v steklenici.
V različnih vinorodnih deželah so se tekom razvoja izoblikovale karakteristične oblike steklenic, ki so po svoji obliki, včasih tudi barvi stekla značilne za neko vinogradniško pokrajino.
V nadaljevanju bomo prikazali nekatere najbolj zastopane vrste steklenic.
Renska steklenica
Izvira iz Porenja in je v zelo razširjena tako v Nemčiji, kakor širše v svetu. Je vitke oblike z visokim vratom in padajočimimi \“rameni.\” Barva stekla je lahko rjava ali pa zelena.
Volumen znaša: 0,375 litra, 0,75 litra ali 1 liter.
Bordojska steklenica
Zelo razširjena v svetu, je valjaste oblike s kratkim vratom, kar omogoča kontrolo usedline pri nalivanju. Steklenica ima ojačano dno, za rdeča vina je steklo temno zelene barve, pri belih in rose vinih, pa belo. V zadnjem času pa so barve stekla tudi rjave z olivnimi odtenki.
Prisotni so volumni: 0,375l, 0,75l, 1l, 1,5l(magnum) in več.
Burgundska steklenica
Je zelo rezširjena oblika steklenice, ne samo v Franciji, temveč tudi drugje v svetu. Za bela in rose vina je steklo belo ali pa olivno-zeleno, za rdeča vina pa temno-zeleno v nekaterih primerih pa tudi rjavo. Steklenica ima ojačano dno, večinoma volumna 0,75 litra. Najdemo pa jo tudi od 0,375 l, 0,70 l, 1 litra in 1,5 litra Magnum-a.
Alzaška steklenica
Navduši nas z svojo elegantno in podolgovato obliko, ki jo imenujejo flavta. (Flôte). Izvira iz Alzacije v Franciji, ki slovi po izjemnih belih vinih. Barva stekla je večinoma rjava, lahko je tudi zelena ali modra. Ima lahko volumnen od 0,35 l,0,75 l in enega litra.
Šampanjska steklenica
Kot že ime pove izvira steklenica iz Francije, natančneje iz Šampanje. Sama oblika steklenice je nastala zaradi tehnologije, skladiščenja ob staranju. Steklenica je ojačana in ima posebno vbočeno dno, saj mora zdržati pritisk ogljikovega dioksida, ki nastaja v steklenici. Barva stekla je lahko temnozelena ali pa prozorna. Šampanjska steklenica se lahko pojavlja v največji izbiri različnih volumnov, od katerih pa ima vsak svoje ime:
Quart = 18,75 cl
Demie = 37,50 cl
Bouteille = 0,75 l
Magnum = 1,5 l (2 steklenici)
Jeraboam ali tudi Double magnum = 3 l (4 steklenice)
Rehoboam = 4,5 l (6 steklenic)
Mathusalem = 6 l (8 steklenic)
Salmanazar = 9 l (12 steklenic)
Balthazar = 12 l (16 steklenic)
Nabuchodonosor = 15 l (20 stekl.)
Od opisanih osnovnih oblik in velikosti steklenic je iz le teh, izpeljanih veliko variacij in času bolj primernih estetskih oblik, prav tako, je mnogo barvnih odtenkov stekla, od katerih smo navedli samo najbolj značilne.