Pridelaj in pij vino, ki gre v srce in ne v glavo, je zadnja, deseta zapoved priznanega vinarja Stanka Čurina s Koga, ki je lani dopolnil 80 let.
Ugledna pedagoginja in pisateljica, mag. Irena Kandrič Kaval izdala monografijo o enkratnem slovenskem vinogradniku in vinarju.
Čeprav je e lani obeleil visok ivljenjski jubilej 80. letnico plodnega in razgibanega ivljenja, je te dni starosta slovenskega vinarstva in vinogradnitva Stanko Čurin, dobil tudi svojo monografijo. Ta bo gotovo zanamcem zagotavljala spoznanje o enemu največjih i najpomembnejih slovenskih vinogradnikov in vinarjev prejnjega stoletja. Pridelaj in pij vino, ki gre v srce in ne v glavo, je namreč zadnja, deseta zapoved priznanega vinarja Stanka Čurina s Koga, ki je lani dopolnil 80 let. Vinogradnik, ki si je prvi v Sloveniji v prejnjem sistemu kot zasebnik upal napolniti steklenice z vinom, jih nesti na ocenjevanje, osvojiti z njimi prve medalje, pridelati ledeno vino, vino iz naravno suenega grozdja in nato e posebno penino iz vina ledene trgatve, je svojo ivljenjsko pot in odlične doseke na vinogradnikem področju zaupal Ormoanki mag. Ireni Kandrič Koval.
Dr. Marino Berovič, Zdenka Kresnik in tevilni drugi avtorji so leta 2004 napisali in uredili biografsko monografijo Stanka Čurina, Kandrič Kovalova pa je v nakladi 600 izvodov izdala monografijo z naslovom Stanko Čurin – legenda slovenskega vinogradnitva in vinarstva. Na predstavitvi v ormokem gradu se je zbralo veliko tevilo znanih obrazov iz političnega, gospodarskega, predvsem pa vinogradnikega področja, ki so izkazali čast Čurinu. Pred dvema letoma mi je Stanko Čurin zaupal svojo eljo, da bi ob njegovem 80. rojstnem dnevu napisala knjigo z njegovo celotno ivljenjsko zgodbo in njegovimi dognanji, ki jih eli posredovati naslednjim rodovom. Rezultat te elje je pričujoča monografija, je ob predstavitvi monografije povedala avtorica, ki je na več kot 120 straneh v slovenskem in anglekem jeziku skupaj s tevilnimi soavtorji podrobno opisala Čurinovo prehojeno pot.
Posebej zanimive in poučne pa so njegove nekatere misli, ki so jih sliali njegovi prijatelji, zapisne pa so tudi v monografiji: Vsi odvečni listi so samo breme kvaliteti. Eden več kot 14 dni star list v senci potrebuje za vzdrevanje tri liste na soncu. Sami smo prili do prepričanja, da mora biti grozd vse leto na soncu. Odprt mora biti, da ga lahko pokropi in da na njem predolgo na ostaja preveliko vlage; Če eli dočakati v pozni jeseni prezrelo zdravo grozdje za vrhunsko vino, je bolje, da je trta malo podhranjena kot preveč prehranjena; Dobra ledena trgatev je lahko ele decembra, prej ne, ker je prej lahko zmrznjeno, a ne bo pravo, ne bo dovolj botritisa, rozin, ki dajejo vinu poleg prijetnega okusa tudi pravo barvo; Veliko zlo je, da so nekateri začeli strojno trgati. Nezaposlenih je toliko, da bi lahko pobirali jagodo za jagodo; Prihodnost je le v posebnostih, Evropa in svet se utapljata v vinih, kakrna prideluje večina. Mi imamo danosti za kaj več, in to velja izkoristiti… (iz knjige Stanko Čurin Legenda slovenskega vinogradnitva in vinarstva)
Stanko Čurin je sicer starosta slovenskega vinogradnitva. Je začetnik pridelave vin posebne kakovosti ter dobitnik mnogih priznanj na domačih in svetovnih ocenjevanjih. Je nesporno ena največjih osebnosti na področju vinarstva v Sloveniji. Kot zasebni vinogradnik je oral ledino pri razvoju sodobne vinogradnike in vinarske tehnologije. Prvi pri nas je pridelal predikatna vina posebnih kvalitet: pozne trgatve in izbore, jagodne izbore, suhe jagodne izbore, slamnata vina, ledena vina, izvirne posebnosti vin z visokim predikatom v posebnih steklenicah. Nenazadnje pa velja Stanko Čurin tudi za pionirja pri vzpostavljanju in oblikovanju sodobnih pristopov trenja vina na domačih in tujih trgih. V začetku ni prav nič posebej kazalo, da bo Stanku ivljenje krojilo prav vino, saj je po končani osnovni oli in sluenju vojakega roka prilonost za zasluek in preivljanje mlade druine najprej poiskal na različnih delovnih mestih zunaj kmetijstva. Sam je velikokrat poudaril, da je bilo za njegovo soitje z vinogradnitvom, ki se je začelo ob koncu petdesetih let, usodno veselje do dela v očetovem vinogradu na Kogu.
Prva trgatev mu je ostala v spominu kot prva ljubezen. Potem so prile e bolje, večje, odmevneje. V naslednjih letih je uspeno vzpostavljal razvojne temelje druinske vinogradnike kmetije s premiljenimi investicijami. Leta 1971 je kot prvi zasebni vinogradnik v Sloveniji ustvaril prvo lastno stekleničenje vina. Temu pionirskemu koraku osamljenega vrhunskega vinarja so počasi sledili tudi drugi slovenski vinogradniki. e naslednje leto je ponovno napolnil lastne steklenice vina, jih razstavil na ljubljanskem vinskem ocenjevanju ter odnesel zlato in srebrno medaljo. Stanko Čurin in njegova vina so e v tistem času postala pojem slovenske vrhunske kakovosti. Prvi v Sloveniji je pridelal tudi ledeno vino laki rizling, letnik 1985, in prvemu na svetu je uspelo donegovati penino iz ledenega vina sorte ipon (letnik 2003). Mnoga najvija priznanja na elitnih ocenjevanjih doma in v svetu, ki so se drugo za drugim vrstila vsa ta leta, so ga povzdignila med legende vinarstva. V letu 2007 je bil Stanko Čurin za uspehe v vinogradnitvu in vinarstvu ter za uveljavljanje Slovenije in slovenskih vin doma in v svetu odlikovan z redom za zasluge. Stanko je veliko časa namenil tudi sodelovanju z drugimi vinarji v Sloveniji in po svetu. Leta 1996 je bil med pobudniki za ustanovitev in član prvega upravnega odbora Zveze drutev vinogradnikov Slovenije. Druinska vinogradnika kmetija z začiteno blagovno znamko vin, ki jo je pred več kot tiridesetimi leti zasnoval Stanko, se je pred dvajsetimi leti, ko je za delo poprijela tudi druga generacija, preimenovala v ťVinogradnitvo in kletarstvo Čurin – PrapotnikŤ. V zadnjem času pa Stankov izjemen prispevek na področju pridelave izvirne posebnosti predikatnih vin zelo uspeno nadaljuje tudi e tretja generacija, ki jo pooseblja vnuk Borut.
Stanko Čurin se je sicer rodil 6. novembra 1929 v Odrancih pri Kogu. Osnovno olo je obiskoval na Kogu, pred pričetkom druge svetovne vojne slovensko in v času vojne nemko olo. Po končani vojni se je za nekaj časa zaposlil v avtomehanični delavnici na Ptuju, vendar se je kmalu vrnil na domačijo, kjer sta z bratom opravljala delo za gozdno podjetje. Konec leta 1948 je odel na sluenje vojakega roka v Slovensko Bistrico, kjer je bil ofer tamkajnjega polkovnika. Po poroki, leta 1953, sta imela z eno v lasti 39 arov zemlje. Denar je sluil z aganjem drv v okolikih krajih in na Hrvakem. V tem času je kupil mlatilnico, s katero je v poletnih mesecih mlatil ito v okolikih krajih. Dodaten vir zasluka je predstavljalo tudi zimsko pluenje cest v Kogu in okolici. V drugi polovici 50. let 20. stoletja se je pričel ukvarjati s kupovanjem mota za podjetje Slovenske Gorice Ptuj, kasneje pa se je zaposlil v podjetju Perutnina Ptuj. V začetku 60. let je druina Čurin na domačiji odprla gostilno, vendar so jo leta 1961 zaprli. Stanko Čurin se je nato za kratek čas zaposlil v podjetju Droga v Srediču ob Dravi. Stanko Čurin je začel svojo uspeno pot v vinogradnitvu in vinarstvu sredi 60. let prejnjega stoletja. Za vinogradnitvo ga je navduil Jurica Zadravec, ki je bil lastnik mlina in vinograda, katerega je oskrboval njegov oče, ter novinar Kmečkega glasu, tefan Kuhar. Z eno sta pričela kupovati zemljo in leta 1970 tako imela v lasti okrog 10 hektarov goric. V prvih letih so pridelovali sorte vina: ipon, Laki rizlig, Sauvignon in Mukat otonel.
Leta 1971 so kupili hidravlično stiskalnico in bili prvi zasebniki v Sloveniji, ki so napolnili steklenico vina. Za ta letnik lakega rizlinga so leto kasneje prejeli zlato medaljo na sejmu v Ljubljani in bil tako prvi zasebni pridelovalec vina v tedanji Jugoslaviji, ki je za svoje delo prejel zlato medaljo. V letu 1983 so Čurinovi pričeli z gradnjo vinske kleti in v naslednjem letu kupili prve sode iz nerjaveče pločevine, katere so leta 1995 nadomestili in v klet vgradili hladilni sistem. Pri Čurinovih so v letih od 1985 do 1998 pridelovali vino tudi iz vienj, Stanko Čurin pa je vino poimenoval ťnaravno prevreta vinjevinaŤ. Leta 1985 se je ponovno zapisal v zgodovino kot prvi vinar v Sloveniji, ki je pridelal ledeno vino, sorte laki rizling. Kmetija se je leta 1988 preimenovala v ťVinogradnitvo in kletarstvo Čurin PrapotnikŤ in leta 1998 so začitili svojo blagovno znamko ťČurinŤ. Leta 2000 sta Stanko Čurin in njegov vnuk Borut v znamenje povezanosti vseh treh generacij na kmetiji, posadila potomko najstareje vinske trte iz mariborskega Lenta…
Znana je Čurinova izjava: ťV steklenicah so skrivnosti narave, ki jo je oplemenitil vinogradnik in kletar. Vsako vino je dobro, nekatera pa so malo bolja. Moj stric zdravnik, je večkrat rekel: ťPijmo takno vino, ki gre v srce in ne taknega, ki gre v glavoŤ.
Besedilo in foto: O.B.