Projekt pomladni dan na SGT Radenci v znamenju ohranjanja okolja, spoznavanja kulturne dedičine in okoljskih posebnosti
REKA MURA KOT IVLJENJSKI PROSTOR
Srednja ola za gostinstvo in turizem (SGT) Radenci, med drugim, e nekaj let sodeluje tudi v evropskem projektu Pomladni dan, ki se vsako leto prične z začetkom pomladi in je namenjen vsem olam Evrope in tudi drugim olam. V ta namen naj bi pripravljali razprave in interaktivne dejavnosti, na katerih imajo mladi monost, da Evropi predstavijo svoja mnenja in staliča, da sodelujejo na razpisanih slovenskih in evropskih natečajih različnih področij. In v okviru Pomladnega dne je na SGT Radenci potekalo več dejavnosti.
Dijake je med drugimi, obiskal evangeličanski kof mag. Geza Ernia, ki je predaval ob priliki 460-obletnice izida Katekizma. V ta namen je predstavil pomen izida prve knjige v slovenskem jeziku. Dijaki so spoznali prizadevanja slovenskih protestantov, predvsem njihov doprinos k razvoju slovenskega knjinega jezika in slovenske kulture. Na eko-pomladnem dnevu so dijaki zbirali odpadni papir in zbrali preko pet ton papirja. Izvedli so tudi orientacijski pohod, ki je potekal v okolici Radencev. Dijaki so se orientirali po vnaprej pripravljenih zemljevidih, v katerih je bila vrisana pot. Na poti je bilo pet kontrolnih točk, kjer so dijaki odgovarjali na zastavljena vpraanja. Najhitreja ekipa je pot prehodila v eni uri. Cilj pohoda je bil orientacija v naravi, skrb za ohranjanje narave in izkazovanje pozitivnega odnosa do slednje. Dejavnosti so se sicer med seboj povezovale in dopolnjevale, saj je vse potekalo v smislu ohranjanja okolja, spoznavanja nae kulturne dedičine in okoljskih posebnosti. Dijaki so ustvarili tudi literarno glasilo na to temo…
Za dijake prvih letnikov je v sklopu eko-pomladnega dne bil izveden tudi naravoslovni dan. Dijaki so izdelali plakate na temo Odpadki, igrali pa so tudi igro Kdo pride prej iz Umazovega do Kutrovega. Skozi igro so osvečali svoj pozitiven odnos do narave. Izvedli so eksperimentalno delo izolacija DNK iz sline; pogovarjali so se o pomenu dednosti. Izvedli so tudi eksperimentalno delo kemija v domači kuhinji. Delo je bilo zanimivo in koristno. Posebej zanimiva je bila razstava likovnih del, ki so jo dijaki pripravili v Domu starejih občanov Radenci, kjer so bile vse umetnine izdelane iz odpadnega materiala. V okviru praktičnega pouka turizma so dijaki raziskovali kulturne, turistične in socialne značilnosti posameznih evropskih drav. Predstavili so tudi ideje o zelenem turizmu v evropskih dravah in tako izdelali načrt razvoja turizma v smeri ohranjanja okolja. Raziskovalne naloge so javno predstavili, je razloila
koordinatorka na projekta na SGT Radenci, Mateja Roanc-Zemljič.
Dijaki so proučevali tudi pomen mokrič za ohranjanje raznovrstnosti ivih bitij. Proučevali so mokriče na Petanjcih in ugotavljali pomen ivih bitij za ohranjanje ivalskih vrst. Kot zanimivost je v Evropi znan plavček, ki ivi prav na tem področju. V času parjenja samec spremeni barvo – v modro. Dijaki so tudi popisovali vrste ivih bitij in ugotovili, da jih je na tem področju e presenetljivo veliko. Proučevali so tudi ogroene ptice Pomurja. Osredotočili so se na ogroene vodne ptice pozimi. Ugotovili so, da se al določene vrste ptic, ki so sicer zabeleene kot prisotne na teh področjih, ne pojavljajo več. Zanimiva je bila tudi reka Mura kot ivljenjski prostor. Pred leti so pri Radencih analizirali del struge reke Mure. To analizo so primerjali z analizo, ki so jo opravili v tem olskem letu, in ugotovili, da se je tevilo vrst ivih bitij povečalo.
Dodati je potrebno, da so dijaki pripravili dve dve slavnostni kosili na temo: Evropska kulinarika, kjer so predstavili jedi raznih drav, hkrati pa tudi njihovo kulturo, navade in običaje.
In če strnemo; projekt Pomladni dan znova pomeni nov doprinos k uspehom dijakov, k njihovemu pestremu delovanju, zmonostih raziskovanja in odkrivanja nečesa novega in kar je najpomembneje k razvoju njihovega strokovnega in teoretičnega znanja ter pozitivnega odnosa do sveta, dodaja koordinatorka Mateja Roanc-Zemljič.
O.B.