Priljubljeni upnik upnije Markovci, Dejan Horvat, uprizoril domače koline, ter na pravem vakem prazniku pogostil nad 200 faranov in gostov.
NA KOLINE, DRUENJE IN ZABAVO K UPNIKU
Zakol praiča, predelavo mesa v mesne izdelke in praznovanja ob tem, skupno imenujemo kar koline. Te so e danes med največjimi ali vsaj temeljnimi hinimi prazniki po vaseh, pa tudi trgih in mestih. Poleg izraza koline poznamo po posameznih območjih Slovenije tudi druga poimenovanja, kot so svinjski praznik, domači praznik, praičji praznik, fure, furov, klanje, koljerija in drugi. Vendar koline e zdaleč niso le klanje in izdelovanje mesnih izdelkov, temveč splet dogodkov, tudi obredij, so druinski in v preteklosti tudi krajevni praznik v pozni jeseni in zimi. Najznačilneja obdobja za koline so bili in so tudi e danes dnevi pred Martinovim, boičem in v pustnem času. Stareji viri navajajo, da so v tevilnih naih krajih ob kolinah pojedli vse, kar so naredili iz praiča. Klali so pri vsaki hii, kar pomeni, da se je v zimskih dneh in tednih tako prehranila vsa vas. Ko so klali pri prvi hii, so prili na koline iz vseh drugih hi in tako naprej do zadnje. Zato je ta praznik povezoval ljudi v skupnost. Skupno uivanje sveih klobas, pečene krvi in mesa je bilo pomemben druabni dogodek.
In ta se je, med drugim, ohranil tudi na skrajnjem severu Prekmurja, na Goričkem, kjer v soitju, slogi in razumevanju ivijo katoliki in evangeličani, Slovenci in Madari. K temu v upnijah Gornji Petrovci (vasi: Gornji Petrovci, Krievci, Peskovci, Adrijanci, Lucova, Stanjevci, Boreča, enavlje, Neradnovci, Martinje, ulinci) ter Markovci (Čepinci in Markovci) e posebej prispeva tudi domači upnik Dejan Horvat, ki je med vse krajani in ne samo farani izjemno priljubljen. Dejanu gotovo nikoli ni dolgočasno, saj poleg tega da vodi dve upniji s po priblino 500 farani, največ časa nameni obnovi upnijskega doma, ki se nahaja tik ob cerkvi, in ki bo čez nekaj leti, ko bo končan pravi spomenik.
Tudi cerkev je potrebno obnavljati, zelo veliko časa Dejanu pa vzame kmetovanje, saj je upnik v pravem smislu besede tudi kmet. upnija Markovci namreč razpolaga z okrog 20 hektarji njiv ter več kot 30 hektarjev gozdov. In vse je to potrebno obdelati oz. urediti gozd, tako da upnik ima dejansko veliko dela. Zato si je tudi nabavil praktično vso potrebno kmetijsko mehanizacijo in opremo. Prav zanimivo je videti 36 letnega fanta za oltarjem, nekaj minut pozneje pa e na traktorju in v gozdu ali z zidarsko lico…
Ker pa je torej postal pravi kmet, in ker ivi na podeelju med tevilnimi kmeti, ob tem je tudi rojen na podeelju (Strehovci), se je Dejan popolnoma vivel v taken način ivljenja. Sam skua skrbeti tudi za druabno ivljenje v upnijah, kjer deluje, saj pravi, da je ivljenje kmečkega prebivalstva nekako suhoparno, od spanja, krmljena ivali, dela na polju, v vinogradu, gozdu, sadovnjaku, potem spet krmljenje ivine, spanje…, občasni obiski občine in drugih uradov po opravkih, potem pa spet domov. Vesel je, da mu upljani sledijo, e lani pa se je domislil e enega zanimivega in koristnega dogodka.
Uvedel je nekakne upnijske koline, torej kmečki praznik, ki je v pravem smislu besede praznik. Ker se ne ukvarja edino z ivinorejo, je upnik moral kupiti dva praiča (160 in 268 kg) vse ostalo pa je prilo predvsem iz Dejanove shrambe in kleti.
Za t.i. upnijske koline sem se odločil potem ko smo lani v Čepincih imeli kuharski tečaj za moke. Ob tem nam je potrebno nekaj mesa za prireditve, ki jih čez leto pripravljamo, konec koncev pa če imajo vsi krajani domači praznik, ki se mu rečejo koline, zakaj jih ne bi imeli tudi na nivoju upnije. Zato smo si omislili, da bi moki, ki so obiskovali tečaj, naredili vse kar je potrebno, od klanja, do priprave krvavic, kanic, klobas, olce…, kosanja mesta in priprave za zamrzovalnik, prekajevanje, tünko ipd. Ob tem bi prav oni pripravili tudi vse za pojedino na prireditvi, tako da bi po eni strani pokazali kaj so se naučili, po drugi pa bi pogostili svoje ene, ter druge sovačane in goste. e lani so upnijske koline bile sila odmevne, enako je tudi letos, ko se je skozi celi dan obrnilo nad 200 ljudi. Poleg faranov so prili tudi drugi krajani, tako katolike kot evangeličanske veroizpovedi, kot gostje iz Porabja ter tudi iz drugih delov drave. In veselo ter zanimivo je bilo, saj so se ljudje druili in to je najpomembneje. Ljudje ivijo s tem dogodkom, nam je zadovoljno razlagal Dejan, ki je ponosen tudi na ekumanizem, torej odlično sodelovanje katolikov in evangeličanov, saj se je to potrdilo tudi ob tokratnem praznovanju Mi moramo skupaj iveti, saj si soseda ne more izbirati. In zakaj bi se potem sovraili ali grdo gledali, pravi Dejan Horvat, ki e snuje načrte za nove dogodke in prireditve…
Sicer pa, na mizah tokrat ni manjkalo niti zelja, repe in drugih dobrot, ki so teknile svei pečenki, seveda pa smo se lahko posladkali tudi z nekaterimi domačimi sladkimi in slanini dobrotami.
Oste Bakal