2. festival bujte repe

Pred soboško Diano se vedno nekaj dogaja, saj so po „Bograč festu“ sedaj pripravili še 2. festival bujte repe; Kljub velikemu obisku prekmurske specialitete ni zmanjkalo; zmagovalec Denis Benko (Zdravilišče Radenci)

DIŠALO JE PO PREKMURSKI DOBROTI – BUJTI REPI


 


Konec minulega tedna, ko se je po Pomurju zvrstilo veliko odmevnih prireditev in dogodkov, je eden osrednjih potekal praktično v središču prekmurske prestolnice Murske Sobote. Šlo je za nov izjemen kulinarično – etnološko – turistično – zabavni dogodek, II. festival bujte repe, ki ga je pred hotelom Diana v Murski Soboti, pod sloganom "spoznajmo tradicijo in se povezujmo", v sodelovanju s hotelom Diana, pripravilo Društvo za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot. Pod okriljem blagovne znamke ťDiši po PrekmurjuŤ si namreč organizatorji prizadevajo ohranjati kulinarično in širšo kulturno dediščino ter širiti prepoznavnost Prekmurja, kot regije odlične kulinarike in gostoljubnih ljudi, tudi preko regijskih meja. V okviru festivala je potekalo tudi tekmovanje v kuhanju bujte repe, najboljše tri ekipe pa so prejele lepe nagrade.


 


Vzporedno s kuhanjem in ocenjevanjem bujte repe se je odvijal tudi pester program. Predstavili so se številni ponudniki z domačo in umetnostno obrtjo, prikazane so domače koline, zraven seveda ni manjkalo niti domačih kolin, krvavic, kašnic, svinjske pečenke in drugih dobrot, ki sodijo zraven; pekli so tudi kri, cvrli ocvirke, pražili jetrca, posebnost pa je bil tudi 250 litrski kotel v katerem so skuhali veliko bujte repe… Med tekmovanjem v kuhanju so potekale šaljive igre, za najmlajše pa je bilo poskrbljeno v otroškem kotičku. Program je povezoval Boštjan Rous, za zabavo pa je poskrbela skupina Halgato bend…


 


Poleg prekmurske gibanice in bograča sodi bujta repa med najbolj prepoznavne prekmurske kulinarične dobrote, in njej v čast se sedaj vsako leto odvija tudi veliki festival. Bujta repa je zlasti v jesensko-zimskem času bolj ali manj stalnica kmečkega jedilnika, pa tudi številnih prekmurskih gostiln. Njena priprava je tradicionalno povezana s še enim jesensko-zimskim opravilom na kmetih, s kolinami in sploh s svinjino. Od tod tudi ime bujta repa (ubita pesa), saj je bila poleg drugih jedi (pečena kri, dušena jetrca, ocvirki) obvezna jed v času kolin. Prav zaradi tega so organizatorji prišli na idejo, da lokalnim prebivalcem in številnim obiskovalcem iz vse Slovenije ter tudi iz tujine še podrobneje in bolj strokovno predstavijo kulinarično tradicijo bujte repe. Žal, zaradi številnih prireditev ter tudi končanja trgatve, je 2. festival bujte repe privabil „le“ osem kuharskih skupin z obeh bregov reke Mure, ki so se pomerile v kuhi bujte repe, obiskovalci so lahko spremljali še druga opravila ob kolinah, na primer kako so nekoč pekli kri, cvrli ocvirke, pajali kruh, cvrli langaš, miške, na stojnicah pa so bili na ogled izdelki domače in umetne obrti, na prizorišču so žgali šnops, izdelovali košare in druge izdelke… Seveda je bilo poskrbljeno tudi za lačne želodce, in to s klasičnim obrokom ob kolinah: poleg bujte repe še svinjska pečenka in pa prosene ter ajdove krvavice. Sicer pa je lahko bujta repa tudi samostojna jed. Zanjo potrebujemo nekaj mesnatih svežih svinjskih kosti, naribano kislo repo ter proseno kašo. Prekmurci pravijo, da je jed še boljša, če je vsaj enkrat pogreta. Festival bujte repe naj bi postal tradicionalna prireditev, podobno kot tekmovanje v kuhi bograča, še ene v vrsti prekmurskih kulinaričnih dobrot.


 


Čeprav je tokrat bilo nekoliko manj ekip kot so jih pričakovali in kot se jih je prijavilo pa je direktorica hotela Diana Olga Belec, ki se ji je lani tudi porodila ideja za festival bujte repe, bila zadovoljna. Predvsem je bil obisk več kot zadovoljiv čeprav je tekmovalo samo osem ekip, ki so morale skuhati po 20 porcij bujte repe, slednje ni zmanjkalo. Kuhali so jo namreč tudi v hotelu Diana, ter v omenjenem velikem 250-litrskem kotlu na prizorišču samem. Tradicionalna kulinarika je pomemben del prekmurske turistične ponudbe, zato so se v Hotelu Diana odločili vpeljati novo prireditev, s katero bi to ponudbo okrepili, in zato je Olga Belec prepričana, da bo prihodnje leto že veliko več ekip. Na prireditvi želijo predvsem povezati gostince – ponudnike prekmurskih kolin – in turistična društva. Belčeva je prepričana, da se bo zadovoljni gost, ki mu bodo organizirali zanimiv in kakovosten oddih, raje vračal tudi k njim. Takšnih pobud so tudi v društvu za promocijo prekmurskih dobrot zelo veseli. Kot pravi predsednik društva Janko Kodila, v prekmursko kulinariko sodi veliko jedi, ki so v širšem prostoru prepoznavne manj od na primer prekmurske šunke in gibanice. Zato prireditev ocenjujejo kot zelo perspektivno.



Kuhanje bujte repe je sicer potekalo natanko do 12. ure, sistem je bil podoben kot na festivalu bograča, ko so sodelujoče ekipe jed kuhale v loncih na odprtem ognju. Jedi, ki so jih pripravile prijavljene ekipe, je ocenila strokovna komisija iz Društva za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot, katero je vodila ugledna strokovnjakinja, dr. Romana Karas (zraven pa še: Zdenka Tompa, Jasna Casar, Štefan Sraka in Jože Horvat). Slednji so kljub malemu številu vzorcev imeli kar težavno delo, točkovna razlika pa je bila zelo majhna. Na koncu so se določili, da je najboljšo bujto repo skuhala ekipa Zdravilišča Radenci, za katero je tekmoval mladi kuhar Denis Benko (lani:  Turističnega društva Beltinci). Drugo mesto je pripadlo Neodvisni stranki Pomurja, tretje pa  Gostišču Zvezda iz Beltince. Vse druge ekipe so bile četrte, med njimi tudi Langa (Mišo Kontrec, Barbara Čarni).


                      


 


Besedilo in foto: O.B.


 


 


BUJTA REPA


Sestavine: 850 g kisle repe, 650 g svinjskega mesa (hrbet), lahko tudi prekajeno, 120 g prosene kaše, 2 zvrhani žlici masti, 20 g moke, 1 – 2 stroka česna, 1 manjša čebula, lovorov list, 5 – 10 zrn popra, ščep kumine, sol


 


Postopek priprave: Meso in repo kuhamo skupaj in ko je meso že skoraj mehko, zakuhamo prebrano in oprano kašo. Moko na masti svetlo rumeno popražimo, dodamo nasekljano čebulo ter strt česen in takoj, ko zadiši, prilijemo malo hladne vode, malce pokuhamo ter dodamo repi. Začinimo z lovorjem, poprom in kumino, po okusu še solimo ter dobro prevremo. Bujto repo damo v lončeno posodo, nanjo pa na rezine narezano meso. Zraven so poleg mesa (svinjska pečenka) lahko pečenice, krvavice, koline, kašnice ipd.