Kmetijsko gozdarski zavod Maribor je 20. junija letos v
Imenem, v Hii vin Emino organiziral e 46. vinogradniko vinarski posvet vinorodne deele Podravje. Posveta se je udeleilo večje tevilo vinogradnikov – vinarjev iz Podravja in vinogradniko vinarskih strokovnjakov iz vse Slovenije.
V nadaljevanju bo predstavljenih nekaj ugotovitev.
Glavna tema letonjega posveta je bila ťPridelava vin posebnih kakovosti – tradicija in izziv.Ť
Za pridelavo vin posebnih kakovosti (pozna trgatev, izbor, jagodni izbor, ledeno vino in suhi jagodni izbor) je značilno, da to ni običajna vinogradnika pridelava, temveč gre za najvijo stopnjo doseene kakovosti grozdja pridelanega v vinogradu. Podravje je območje, kjer so ugodni pogoji za pridelavo vin posebnih kakovosti.
Na mednarodnih ocenjevanjih dobivajo vina posebnih kakovosti najvija priznanja in so tako pomembna promocija vinogradnika vinarja in vinorodne deele Podravje.
Pridelava teh vin ima bogato zgodovinsko tradicijo. Tehnologija pridelave vin posebnih kakovosti je zahtevneja od klasične pridelave.
V Podravju predstavljajo vina posebnih kakovosti 10 odstotni dele znotraj vrhunskih vin. Izkunje kaejo, da je potrebno za dvig kakovosti vin posebnih kakovosti prilagoditi in dopolniti zakonodajo, katera predpisuje minimalne pogoje pridelave vin posebnih kakovosti (dvig sladkorne stopnje grozdja v času trgatve in znianje omejitev pridelka za posamezno kakovostno stopnjo).
Danes nudijo vina posebnih kakovosti ne samo dobro reklamo, promocijo in razpoznavnost vinogradnikom vinorodne deele Podravje, zagotavljajo tudi dodano vrednost in blinjico za dobro trenje vsem, tudi ostalim vinom normalne kakovosti. To je tisto več, kar imajo le izbrana vinorodna območja.
Na posvetu so se pridelovalci seznanili s prodajo vina na mednarodnem trgu. Za uspeno prodajo slovenskega vina je potrebno graditi na izgradnji Slovenije kot vinske destinacije. Za to je potrebna verodostojna zgodba, temelječa na naravnih danostih, stalna kakovostna rast, urejen notranji trg, vinski turizem, osrednji vinski dogodek.
V Sloveniji in tudi v vinorodni deeli Podravje imamo prestine vinarje z veliko domiljije, viden je napredek v kleteh, koričena sredstva iz EU so doprinesla k bolji tehnoloki opremljenosti. Trend povpraevanja v EU je v aromatičnih sortah, vendar bi morale biti laki (povsem pozabljen) in renski rizling ter ipon osnova.
Več o referatih, podanih na posvetu in o letniku 2011 (ocenjevalni komisiji, strokovni oceni, pregledu ocen posameznih vzorcev, o spremljanju dozorevanja grozdja in kakovosti), lahko na 77. straneh najdemo v zborniku "VINSKI LETNIK 2011 vinorodne deele Podravje", ki ga je izdal Kmetijsko gozdarski zavod Maribor.