Polja uspehov enainštiridesetič!

41. mednarodni kmetijsko- živilski sejem letos na široko odprira svoja vrata od 23. do 30. avgusta. S predstavitvami 1460 razstavljalcev, ki prihajajo iz 19 držav, z zanimivimi spremljujočimi razstavami, sodelovanjem vladnih in strokovnih institucij, bogatim strokovnim programom, ocenjevanji kakovosti izdelkov in pestrim spremljujočim

dogajanjem potrjuje mednarodni sloves, ki ga uživa v strokovni in širši javnosti. S svojo izjemno lego sredi slovenskega največjega in najbolj razvitega kmetijskega področja, na samem stičišču Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Slovenije je tudi letos osrednji državni sejem in ena najpomembnejših strokovnih predstavitev kmetijstva in živilskopredelovalne industrije v Evropi. V novih tržnih razmerah še tesneje povezuje evropske regije in dežele, ki si prizadevajo za članstvo v Evropski skupnosti.
Rodovitna polja

Skupna razstavna površina – m2 55.000

* razstavni prostor v halah m2 19.500

* zunanji razstavni prostor m2 20.500

* hlevi za živino 2.600

* vzorčni nasadi, maneža, predstavitveni prostor 10.900

* zabaviščni park 1.500

• Število razstavljalcev 1.460

• Sodelujoče države 19

Najbolje zastopani segmenti:

Kmetijska oprema in orodja: 22%

Kmetijska mehanizacija: 20%

Živila (vino, mleko in mlečni izdelki ter meso in mesni izdelki): 16%

Semena, sadike, sredstva za prehrano in varstvo rastlin ter sredstva za prehrano in varstvo živali: 11%

Kmetijske gradnje, oprema za vrt in okolico hiše: 10%

Stroji in oprema za živilskopredelovalno industrijo, ter sredstva in materiali

v živilski predelavi: 9%

Transportna sredstva in oprema: 5%

Institucije (MKGP s svojimi službami, KGZS, GZS, občine, območne obrtne zbornice, zavarovalnice, društva, šole, sejmi): 5%

Tuje državne in deželne predstavitve

Na sejmu svoje državne predstavitve organizirajo Italija, Nemčija in Avstrija. Nosilec italijanske predstavitve je ministrstvo za kmetijstvo, predstavljajo se posamezne pokrajine, aktivno pa sodelujejo tudi komercialni ponudniki s področja prehrane in kmetijstva. Svoj dan bo imela Italija na sejmu v četrtek. Tedaj bo sejem obiskal italijanski podminister za kmetijstvo, z delegacijo.

Nemčija bo na sejmu predstavila opremo za živilsko in kmetijsko proizvodnjo. V soboto, na otvoritveni dan organizirajo sprejem, ki se ga bosta udeležila parlamentarni državni sekretar, državni sekretar s tega področja in nemški veleposlanik. Poleg nemške državne predstavitve bo na sejmu še poslovno srečanje delegacije nemških gospodarstvenikov s slovenskimi.

Težišče predstavitve Avstrije, natančneje avstrijskega Burgenlanda bo na vinih.

Prehrana in vino

Kmetijsko – živilski sejem ni le največja prireditev kmetijsko – gospodarskega značaja, pač pa tudi največja živilska in vinska sejemska predstavitev v Sloveniji. Razstavne prostore so zakupili najpomembnejši ponudniki prehrane in vsi večji slovenski vinarji, tako družbeniki Poslovne skupnosti za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije kot tudi zasebni vinogradniki.

Večina izmed razstavljavcev v segmentu prehrane in vina pripravlja za obiskovalce sejma bogate pokušnje hrane in vin.

Obiskovalci željni novih izkušenj bodo ob nakupu vstopnice prejeli Vodnik po sejemskih dobrotah, ki bo njihov kažipot do razstavljavcev s pokušnjami. Ta vodnik bo tudi nekakšen sejemski potni list, na katerega bodo obiske na razstavnih prostorih razstavljavci evidentirali s svojim žigom. Vsak obiskovalec, ki bo zbral 5 žigov, napisal na vodnik svoj naslov in ga odvrgel v zato predviden sod pred upravno stavbo, bo sodeloval v zaključnem žrebanju, za katerega so okusna in izdatna darila prispevali razstavljavci in Pomurski sejem.

Da bo predstavitev prehrane in vina zares bogata, potrjuje tudi bogat strokovni in spremljujoči program s to tematiko.

Že v nedeljo bo ob 11.00 na sporedu prva tema o zdravi prehrani. Organizatorji, KGZS-Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota, Čebelarska zveza društev Pomurja, Zavod za zdravstveno varstvo Murska Sobota in Čebelarska zveza Slovenije, bodo med drugim v dvorani 5 spregovorili o medu v zdravi prehrani.

V Ponedeljek, 25. avgusta, bo ob 10.00 v dvorani 2 na sporedu posvet z naslovom PRIDELAVA IN PONUDBA ZDRAVE HRANE, ki ga organizira Zavod za zdravstveno varstvo Murska Sobota.

V Torek, 26. avgusta, bo ob 12.00 v dvorani 6 posvet z naslovom TANIN V VINU IN NOVE BIOTEHNOLOGIJE V KLETARJENJU, organizira pa ga Enologica Friulana v sodelovanju z Oliver Ogar Ltd.,Verona.

Ob 13.00 bo v novinarskem središču mednarodnega Kmetijsko – živilskega sejma novinarska konferenca Poslovne skupnosti za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije.

Ob 15.00 organizira PSVVS v dvorani 5 posvet z naslovom POSLEDICE VKLJUČEVANJA V EU ZA SLOVENSKO VINOGRADNIŠTVO IN VINARSTVO, nanj pa vabi vse, ki se jih tematika dotika ali jih zanima.

V sredo, 27. avgusta bo ob 8.30 72. seja Trsničarskega odbora pri Poslovni skupnosti za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije. Odvila se bo v degustacijski kleti Radgonskih goric.

Ob 10.00 bo v dvorani 6 vinsko obarvana tudi seja predsedstva Turistične zveze Slovenije in predsedstva Zveze društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije – Vinis.

V Četrtek, 28. avgusta bo ob 13.00 v dvorani 6A potekal sestanek na temo Cesaričina vinska cesta v organizaciji Vinisa in MKGP.

V Petek, 29. avgusta bo v dvorani 2 ob 10.00 posvet DRUŽENJE VINA V HRANI, ki ga organizirajo Turistična zveza Slovenije, Zveza društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije-Vinis ter Poslovna skupnost za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije. V petek bo potekal tudi ustanovni sestanek za zbor vinogradniških občin.

Vse dni sejma omogoča zavod za zdravstveno varstvo obiskovalcem v novi – aplikacijski hali meritev tlaka, holesterola ter jim nudi smernice za zdravo pripravo hrane.

Poljedelstvo, vzorčni nasadi

Na vzorčnih nasadih, za katerih urejanje skrbita Srednja kmetijska šola Rakičan in Agrosat Ljubljana, so pregledno predstavljena: zdravilna zelišča in povrtnine, strniščni dosevki, trave in detelje, stročnice, krmne rastline, koruzni hibridi, vrtnine in buče.

Vsak dan sejma ob 10.00 Agrosat Ljubljana svetuje v vzorčnem nasadu VN1, ob 13.00 uri pa organizira voden ogled po vzorčnem nasadu.

Dijaki SKŠ Rakičan in predstavniki njihovega avstrijskega partnerja bodo vsak dan predstavili alternativne možnosti kmetovanja in revolucionarni dosežek, predelavo dizelskega motorja, ki ga poganja povsem naravno gorivo, jedilno ogrščično olje. (Več informacij v rubiriki: Razstavljavci sporočajo.)

V Četrtek, 28. avgusta bo ob 10.00 v dvorani 2. posvet s temama AKTUALNI POGOJI PRIDELAVE SLADKORNE PESE V EU, NAMAKANJE SLADKORNE PESE. Sledila mu bo podelitev priznanj najboljšim pridelovalcem sladkorne pese

za leto 2002, tej pa še tradicionalno srečanje pridelovalcev.

Kmetijska mehanizacija

Razstava kmetijske mehanizacije letos beleži pomembno povečanje. Na sejmu se predstavljajo vsi najpomembnejši domači in tuji ponudniki strojev in opreme za kmetovanje. Na sejmu se predstavlja kar 23 blagovnih znamk traktorjev, ki jih ponuja 30 zastopnikov. Zaradi sušnih razmer je velik poudarek na namakalnih sistemeh. Razstavljeni so stroji in oprema za vinogradništvo, vinarstvo in sadjarstvo, kombajni, prvič v Sloveniji je razstavljen mobilni mlin za mletje koruze za krmo živali…

Razstavljaci pripravljajo tudi zanimive demonstracije svojih izdelkov.

Živila Agrooprema v nedeljo, 24.8. ob 9.30, v Lastomercih organizirajo prikaz moči in kakovosti traktorjev John Deere. V torek 26. avgusta pa bodo ob 10.30 v dvorani 2 predstavili traktorje John Deere in priključke Kuhn – kot idealno kombinacijo za učinkovito kmetovanje.

V nedeljo bo ob 15.00 v dvorani 4 potekala tudi razglasitev rezultatov in podelitev medalj regijskega tekmovanja oračev za pokal Kmetijsko-živilskega sejma.

Novost: vzorčna razstava opreme za kmetijske objekte

Mednarodni Kmetijsko-živilski sejem bo obiskovalce razveselil z novo vzorčno razstavo opreme za kmetijske objekte. Hala, ki jo imenujemo tudi aplikacijska hala, je razdeljena na dva dela:

– prvi del predstavlja stalno vzorčno razstavo najbolj aktualnih novosti v kmetijstvu, kot so oprema za hleve (stojišča, ležišča, prezračevalni sistemi, napajalniki….),

– drugi del pa predstavlja najnovejša spoznanja za kmetijstvo s področja računalniških programov, ekološke pridelave vrtnin, integrirane pridelave.

V tej hali je tudi sadjarska razstava, ki predstavlja sorte sadja in sadik v Sloveniji. Kot zanimivost pa se predstavlja klasična žganjekuha.

Poseben poudarek v tem delu razstave je namenjen zdravi prehrani kot pomembnemu viru zdravja. Zavod za zdravstveno varstvo omogoča obiskovalcem meritev tlaka, holesterola, ter jim nudi smernice za zdravo pripravo hrane.

Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota je v tej hali organiziral t.i. računalniški kotiček z računalniki, namenjenimi obiskovalcem. Programi na teh računalnikih pa zajemajo: elektronsko tržnico, računalniški sistem krmiljenja v hlevu ter poučne igrice za otroke.

Na aplikacijsko halo se navezujejo tudi posamezni strokovni dogodki:

V sredo, 27. avgusta bo v dvorani 2 ob 10.00 na sporedu PREDAVANJE ZA SADJARJE, ki ga organizira GIZ Sadjarstvo Slovenije.

V četrtek, 28.8. bo dvorani 2 v duhu novih trendov s področja pridelave potekalo predavanje z naslovom: KONTROLA INTEGRIRANE PRIDELAVE ZELENJAVE V SLOVENIJI IN NOVI NAČINI TRŽENJA, predstavljene pa bodo tudi Izkušnje zelenjadarjev z organizirano pridelavo na ožjem območju Dunaja. Posvet organizirata KGZS Kmetijsko gozdarski zavod Maribor in Združenje za integrirano pridelavo zelenjave Slovenije.

Razstava živali

Precej novosti bo prinesla razstava živali. Ta bo namenila največ pozornosti visoko kakovostnim živalim za proizvodnjo mesa in predstavitvi kolektivnih blagovnih znamk pri reji živali ter pri mesnih izdelkih. Med novostmi, ki jih bo Pomurski sejem predstavil v tem okviru, so v letošnjem letu najpomemnejše: izgradnja novega govejega hleva v bližini maneže, izdelava novih stojišč in boksov za goveje živali in že omenjena postavitev vzorčne razstave opreme za kmetijske objekte. Organizator bo nadaljeval tudi način predstavitve živali, ki ga je uvedel ob 40 kmetijsko živilskem sejmu. Zanj so značilne strokovnost, predstavitev avtohtonih vrst, predstavitev slovenskih blagovnih znamk, slovenskih rejcev in rejskih organizacij ter tuje predstavitve.

Na sejmu bodo predstavljeni govedo, konji, prašiči, drobnica, pa tudi male živali, pernate živali (kokoši, petelini, race, gosi) kunci, morski prašički, golobi in druge ptice različnih vrst, ribe in plazilci. Živali so razstavljene v hlevih in na prostem.

Razstava govedi prinaša predstavitev pasem, načinov rej in živali za prirejo kakovostnega govejega mesa. Predstavljajo se tudi kolektivne blagovne znamke mesa govedi. Poudarki razstave so na prikazu prizadevanja za izboljševanje mesnatosti klavnih polovic, oblikovanju takih kombiniranih pasem v Sloveniji, ki bodo primerne za prirejo mleka in mesa in izboljševanju optimalne zamaščenosti živali ob zakolu.

Vse ostrejše postajajo zahteve kupcev govejega mesa tudi glede načinov reje govedi za meso, saj porabniki želijo meso, ki je prirejeno na okolju in živalim prijazen način. Višje cene tako prirejenega mesa različne organizacije in združenja ščitijo z blagovnimi znamkami (Npr. blagovne znamke LISKA, POHORJE BEEF, ZLATO ZRNO in druge.)

Na letošnjem, 41. mednarodnem kmetijsko živilskem sejmu v Gornji Radgoni so predstavljeni goveji pitanci, plemenski biki in več kolekcij krav dojilj različnih pasem skupaj s teleti.

Najpomembnejše prednosti preusmeritve v rejo krav dojilj so v primerjavi s prirejo mleka naslednje: sonaravna in ekološko sprejemljiva reja, manjša delovna obremenitev, manjši investicijski stroški v zgradbe, manjši stroški inputa (močna krma, energija, gnojila), možnost prodaje visoko kakovostnega mesa in s tem povezani ekonomski učinki, sezonska narava dela. Reja dojilj pa je zanimiva tudi zaradi ohranitve proizvodnje na marginalnih območjih in s tem tudi ohranitve poseljene in kulturne krajine (pomembna makroekonomska funkcija).

Govedorejska razstava bo predstavila različne pasme in križance, s katerimi se izboljšuje klavna kakovost in kakovost mesa. Med zanimivimi govejimi pasmami, ki bodo predstavljene, omenimo kraško sivko, višinsko škotsko govedo – HLA, pitance lisaste pasme, rdeči angus…

Sejem predstavlja tudi doslej največjo razstavo konj, v kateri so zastopane tako hladnokrvne kot toplokrvne pasme. Predstavljajo se vse pasemske skupine, ki so zastopane v Sloveniji, med njimi lipicanci, islandski konji, hitri indijanski konji… Konjereja je v naši državi v porastu predvsem zaradi športnih in rekreacijskih razlogov, zato so organizatorji pripravili zanimive revije konj, vprege in možnosti za ježo.

Pri predstavitvi drobnice sodelujejo vsi pomembnejši slovenski rejci, poudarek pa je na slovenskih pasmah in predstavitvi plemenskih živali. Tako je tudi pri predstavitvi prašičev. GIZ PRAŠIČEREJA SLOVENIJA bo poleg tega opozorila na novo blagovno znamko: Slovenska svinjina, ki se je rodila v letošnjem letu in zagotavlja slovensko poreklo svinjskega mesa. GIZ Prašičereja Slovenije je razvilo celoten splet pogojev in Pravilnik za meso, ki bo lahko označeno z zaščitnim znakom Slovenska svinjina. Začelo je tudi s promoviranjem kakovosti mesa slovenskih prašičev, vzrejenih z naravnimi sestavinami. Cilj te blagovne znamke je zagotoviti prašičje meso višje kakovosti, prirejeno tako, da so upoštevane zahteve potrošnikov in naravne zahteve živali po standardih, ki so višji kot jih predpisuje evropska zakonodaja.

Kakor sama razstava je izjemno kakovosten in bogat tudi strokovni program z živinorejskega področja. V soboto bo ob maneži ob 13.00 svečano odprtje živinorejske razstave, ki ga bo spremljala predstavitev lipiške klasične šole jahanja.

V nedeljo bo ob 13.00 v dvorani 2 okrogla miza z naslovom DELITEV MLEČNIH KVOT, ki jo organizirata Zveza slovenske podeželske mladine in ČZD Kmečki glas.

V ponedeljek, 25. avgusta bosta ob 10.00 v dvorani 4 prof. dr. Marjan Kosec in mag. Janez Rus uri predstavila STANJE POSAMEZNIH PASEM KONJ V SLOVENIJI.

Ob 10.00 in 15.00 uri bo na maneži na sporedu Revija konj in plemenske goveje živine s strokovnim komentarjem, tako pa bo tudi vse ostale sejemske dni.

V sredo, 27.8. bo v dvorani 5 ob 11.00 potekala podelitev priznanj Zadružne zveze Slovenije.

V isti dvorani bosta ob 14.00 v organizaciji Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano republike Slovenije in strokovne skupine za pripravo razstave prašičev na sejmu predavanji z naslovom: IDENTIFIKACIJA IN REGISTRACIJA PRAŠIČEV, KI JO BOMO ZAČELI IZVAJATI V LETU 2004 in ZAŠČITA TRADICIONALNIH MESNIH IZDELKOV – POMEMBNA MOŽNOST ZA

RAZVOJ SLOVENSKE PRAŠIČEREJE.

V četrtek, 28.8. bosta v dvorani 4 Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano R. Slovenije in Zveza društev rejcev drobnice Slovenije pripravila predavanji: IDENTIFIKACIJA IN REGISTRACIJA DROBNICE, KI JO BOMO ZAČELI IZVAJATI V LETU 2004 ter OZNAČEVANJE DROBNICE V NEKATERIH DRŽAVAH EU.

V četrtek ob 16.00 bodo na maneži tudi avkcija plemenske drobnice, revija drobnice ter prikaz striženja ovac.

V petek, 29.8. bo v dvorani 5 ob 9.30 posvet z naslovom POMEN KOLEKTIVNIH BLAGOVNIH ZNAMK GOVEJEGA MESA OB VSTOPU SLOVENIJE V EU, ki ga organizira Strokovni odbor za organizacijo govedorejske razstave.

V soboto, 30. avgusta ob 11.00 bo na maneži potekala predstavitev slovenske avtohtone pasme psov kraški ovčar.

Sodelujoče institucije

Pri organizaciji sejma sodelujejo vse državne resorne institucije, Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije s svojimi službami, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, območne obrtne zbornice, občine, zavarovalnice, društva, šole in druge organizacije, ki sooblikujejo bogat strokoven obsejemski program s posvetovanji, okroglimi mizami in predavanji. Dnevni program dogajanja objavlja Pomurski sejem na spletni strani: www.pomurski-sejem.si

V ponedeljek, 25.8. bo ob 13.00 v dvorani 4, v organizaciji Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano R. Slovenije ter Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja mag. Sonja Bukovec predstavila DELO AGENCIJE RS ZA KMETIJSKE TRGE IN RAZVOJ PODEŽELJA NA PODROČJU NEPOSREDNIH PLAČIL, JAVNIH RAZPISOV, IZVOZNIH SPODBUD, NAČRTOV ZA MLEČNE KVOTE IN PRIPRAVO NA VSTOP V EU .

Ob 14.00 bo v dvorani 5 v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije – Območna zbornica za Pomurje, Združenja živilske industrije pri GZS ter KGZS – Kmetijsko gozdarskega zavoda Murska Sobota potekal posvet z naslovom VERTIKALNE IN HORIZONTALNE POVEZAVE V AGROŽIVILSTVU.

V torek, 26. avgusta bo v dvorani 5 ob 10.00 potekal posvet z naslovom KMETIJSKA STRUKTURNA POLITIKA IN POLITIKA SPODBUJANJA RAZVOJA PODEŽELJA PO VSTOPU V EU, ki ga organizirata Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano R. Slovenije in Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja. V okviru posveta bodo med drugim predstavljeni načini financiranja iz jamstvenega in usmerjevalnega dela EKUJS, ENOTNI PROGRAMSKI DOKUMENT – PODLAGA ZA ČRPANJE SREDSTEV EVROPSKIH STRUKTURNIH SKLADOV ter SPREMEMBE PROGRAMA SAPARD.

Ob 12.00 bo v isti dvorani sledila DELAVNICA O POSTOPKIH PRIZNAVANJA POSEBNIH SLOVENSKIH KMETIJSKIH PROIZVODOV OZIROMA ŽIVIL, v organizaciji Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS.

Ob 13.00 uri bo v dvorani 4 potekala predstavitev SPREMEMB NA PODROČJU IZVOZA OB VSTOPU V EU ter predstavitev TRŽNO INFORMACIJSKEGA SISTEMA, ki ju organizirata Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano R Slovenije

Ob 15.00 uri bo v isti dvorani sledila PREDSTAVITEV REGISTRA KMETIJSKIH GOSPODARSTEV (RKG), tudi v organizaciji Ministrstva in Agencije.

Ob 15.15 pripravlja v dvorani 2 Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije predstavitev MOŽNOSTI EKOLOŠKEGA SEMENARSTVA IN OHRANJANJA SLOVENSKIH AVTOHTONIH SORT KMETIJSKIH RASTLIN V PRIDELAVI IN ŽIVI GENSKI BANKI.

V sredo, 27. avgusta, bo v dvorani 4 ob 13.00 40. redna seja Odbora Državnega zbora Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, udeleženci pa bodo obravnavali Učinke reforme Skupne kmetijske politike na razvoj

slovenskega kmetijstva s predlogi ukrepov.

Ob 15.00 bo v dvorani 2 potekal ustanovni občni zbor ekosocialnega foruma Slovenije.

V četrtek, 28. avgusta bo ob 10.00 v dvorani 4 DELAVNICA O POSTOPKIH

PRIZNAVANJA POSEBNIH SLOVENSKIH KMETIJSKIH PROIZVODOV OZIROMA ŽIVIL, ogranizira pa jo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano R Slovenije.

Istočasno, ob 10.00 bo v dvorani 5 Forum Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, ki nosi naslov: KAKŠNA BO PRIHODNOST KMETA POD EVROPSKIMI

ZVEZDAMI?

Ob 10.00 bo na sporedu v dvorani 6 posvet z naslovom PRIDELAVA EKOLOŠKIH ŽIVIL V LUČI DEJAVNEGA VAROVANJA OKOLJA IN BIOLOŠKE RAZNOVRSTNOSTI, v organizaciji Zveze ekoloških gibanj Slovenije.

Ob 12.00 bo na predstavitvenem prostoru 2. srečanje pridelovalcev sladkorne pese Slovenije, ki ga organizira Združenje pridelovalcev sladkorne pese Slovenije.

V dvorani 5 bo ob 13.30 aktualen posvet: KAJ STORITI ZA ZMANJŠANJE POSLEDIC SUŠE V KMETIJSTVU?, ki ga organizira Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijska svetovalna služba Slovenije.

V četrtek bosta v dvorani 5 ob 16.00 uri tudi zaključek nagradne akcije S KMETIJE ZA VAS (organizatorja Kmetijsko gozdarska zbornice Slovenije in ČZD Kmečki glas) in okrogla miza RAZPOZNAVNOST KMETIJ, KI NEPOSREDNO TRŽIJO v organizaciji Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.

V petek, 29. avgusta bo v organizaciji Ustanova dr. Antona Trstenjaka ob 10.00 v dvorani 4 3. Trstenjakov gospodarski forum, ki nosi naslov: POSLOVNI IN

PODJETNIŠKI NAČRTI IN PRIDOBIVANJE FINANČNIH SREDSTEV IZ SLOVENSKIH IN EU SKLADOV.

V petek bo ob 13.30 s sejma odmevala javna radijska oddaja Radia Maribor in Radia Slovenia International: "MURA POVEZUJE – DIE MUR VERBINDET".

Dogodki – spremljajoče dogajanje

Sejem bosta prevevala tudi zabava in družabnost, predvsem taki s strokovno, stanovsko ali etnografsko noto.

V soboto, na otvoritveni dan bo ob 14.30 tudi odprtje likovne razstave "Vinogradi obeh bregov Mure", na kateri bodo predstavljena dela z bilateralne slikarske kolonije, ki poteka izmenično na avstrijski in slovenski strani.

V nedeljo ob 14.00 uri bodo na hipodromu v Ljutomeru Velike kasaške dirke za nagrado Pomurskega sejma.

V nedeljo, 24. avgusta, bo ob 10.00 Državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, ki ga na predstavitvenem prostoru organizirata Zavod za gozdove Slovenije in Pomurski sejem. V tem tekmovanju sodelujejo 3 članske ekipe, ki jih sestavljajo neprofesionalni, polnoletni predstavniki lastnikov gozdov. Tekmovanje sestavljajo naslednje discipline: podžagovanje z zasekom, prežagovanje hloda, podiranje drog na balon ter kleščenje. Organizator poleg uradnega tekmovalnega dela obljublja tudi nove zabavne gozdarske discipline.

Pomurski sejem, nosilec projekta Vinska kraljica Slovenije, vabi v nedeljo ob 11,00 uri na Pomursko sejmišče v Vinski hram vinske kraljice sosednjih držav in vse dosedanje vinske kraljice Slovenije.

Ob 14.00 uri na odru na ploščadi pred upravno stavbo Pomurskega sejma, d.d. bo v okviru prireditve Dediščina oblačilnega videza na Slovenskem sedem skupin iz cele Slovenije predstavilo oblačilni videz slovenskega kmečkega prebivalstva razvojno skozi čas. Folklorne skupine so svoje kostume izdelale na podlagi znanstvenih obravnav oblačil iz posameznih območij, na podlagi muzejskih originalov, akvarelov in drugih upodobitev iz 19. stoletja, fotografskega materiala iz konca 19. in začetka 20. stoletja ter na podlagi terenskih raziskav. Folklorne skupine, oblečene v posnetke avtentičnih oblačil, izvajajo slovenske ljudske plese, pesmi, v svoj program pa vključujejo tudi druge elemente družabnega življenja slovenskega človeka v preteklosti. V okviru prireditve bodo skupine iz sedmih slovenskih pokrajin predstavile oblačilni videz v 18. in 19. stoletju, ko se je oblačenje slovenskega prebivalstva še močno razlikovalo med posameznimi območji; torej v času, ko lahko govorimo še o treh oblačilnih tipih: alpskem, panonskem in mediteranskem. Predstavljena bo tudi že t.i. poenotena noša ob koncu 19. in začetku 20. stoletja, ko med posameznimi slovenskimi pokrajinami skorajda ni več opaznih razlik. Dogodek bo spremljal strokovni komentar ob posamezni predstavitvi skupine.

Ob 15.00 bo na maneži predstavitev lipiške klasične šole jahanja.

Ob 16.00 se bo pričelo Nedeljsko popoldne z gosti Radia Maribor,

Ob 18.00 bo stekla sklepna prireditev ob izbiranju največje buče, v okviru nagradne akcije tednika Kmečki glas in Pomurskega sejma.

V ponedeljek, 25. 8. bo na maneži ob 14.00 uri predstavitev lipiške klasične šole jahanja, tako pa bo tudi vse ostale sejemske dni.

V soboto, 30. avgusta bo na strelišču Hercegovščak ob 8.00 Strelsko tekmovanje za pokal Pomurskega sejma.

Ob 12.00 pa bodo na maneži Viteške igre, ki jih organizira Radenska konjenica.

Ocenjevanja kakovosti

Tradicionalno pomemben del mednarodnega Kmetijsko-živilskega sejma, ki z leti še pridobiva na pomenu, so ocenjevanja kakovosti. Mednarodna preverjanja kakovosti izdelkov mesa in mesnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov, sadnih sokov in brezalkoholnih pijač, vina v konkurenci sosednjih držav in kmetijske mehanizacije vse bolj izkazujejo trend širjenja v mednarodni prostor. Največje – državno ocenjevanje slovenskih vin pa utrjuje patronat, ki ga ima na domačem vinskem trgu in pri domačih potrošnikih.

Podjetja, ki sodelujejo na ocenjevanjih prehrambenih izdelkov, dokazujejo neoporečnost svojih izdelkov, njihovo hranilno vrednost, obstojnost, izgled, kakovost, izvrstnost okusov, kot tudi večino možnosti, ki jih ponuja sodobna tehnologija priprave, pakiranja, distribucije in trženja.

Priznanja, s katerimi lahko nagrajeni proizvajalci označijo svoje izdelke, pomenijo zaradi strogosti pravilnikov in strokovne sestave ocenjevalnih komisij pravo zaščito potrošnika in kažipot po kakovosti izdelkov.

Cilj Pomurskega sejma je, da v bodoče ugled priznanj z mednarodnih ocenjevanj pod okriljem Kmetijsko-živilskega sejma še bolj razširi v mednarodni prostor, saj bodo imele v združeni Evropi tradicionalne regije, kakršna je tudi obmejni prostor Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Slovenije še večji pomen, kot ga imajo danes.

Od 22. do 23. maja 2003 (kategorija svežega mesa) ter od 17. do 19. junija 2003 (mesni izdelki) so strokovne komisije, v katerih so sodelovali priznani slovenski in tuji strokovnjaki, pod predsedstvom prof.dr. Božidarja Žlendra ocenile 521 mesnih izdelkov, ki jih je poslalo 38 podjetij. Med 456 podeljenimi odličji je bilo 14 šampionov kakovosti, 2 veliki zlati medalji, 114 zlatih, 248 srebrnih in 92 bronastih medalj.

V okviru ocenjevanja sokov in brezalkoholnih pijač je komisija ocenila 58 vzorcev sokov in brezalkoholnih pijač, ki jih je poslalo 8 proizvajalcev iz Slovenije in Hrvaške.

Na mednarodnem ocenjevanju mleka in mlečnih izdelkov je bilo ocenjenih 202 izdelkov 20 podjetij in sicer iz Slovenije, Hrvaške, Nemčije in Avstrije. Nagrajenih je bilo 185 izdelkov od tega z veliko zlato medaljo – 36, z zlato medaljo – 40, s srebrno medaljo – 73 in z bronasto medaljo – 36.

Strokovna ocenjevalna komisija je podelila tudi posebno priznanje za doseženo izjemno kvaliteto izdelka.



Pod okriljem 41. Mednarodnega kmetijsko – živilskega sejema je od 21. do 23. julija 2003 v prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni potekalo 29. ocenjevanje slovenskih vin. Na ocenjevanju je sodelovalo 240 vinogradnikov, ki so komisijam zaupali 553 vzorcev vin. Tri 7-članske komisije vrhunskih enlogov, ki jim je predsedoval mag. Anton Vodovnik, univ. dipl. inž. kmet. so vinom podelile 5 šampionskih nazivov, 13 nazivov prvakov sort, 36 velikih zlatih medalj, 143 zlatih, 221 srebrnih, in 2 bronasti medalji.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS je dne, 20. 06. 2003 izdalo potrdilo, s katerim priznava 29. ocenjevanje slovenskih vin v okviru mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma kot državno ocenjevanje. Na podlagi tega potrdila je število podeljenih priznanj smiselno omejeno, medalje pa so podeljene le vinom, ki so dosegla oceno nad 17,51. Tako je dosežen pogoj iz odločbe, da se število podeljenih medalj približa 50 %.

Letos je že drugič potekalo tudi ocenjevanje vin, tokrat laških rizlingov in penin v konkurenci sosednjih držav. Ocenjevalna komisija, ki ji je predsedoval mag. Anton Vodovnik je ocenila konkurenco 87 vzorcev vina sorte LAŠKI RIZLING ter konkurenco 33 vzorcev penečih vina iz Slovenije, Avstrije, Madžarske, Italije, Hrvaške, Srbije in Črne gore ter Bosne in Hercegovine.

Med laškimi rizlingi je sta bila podeljena dva šampionska naziva, en naslov prvak, 12 velikih zlatih, 31 zlatih, 36 srebrnih in 6 bronastih medalj. Med penečimi vini sta bila tudi podeljena dva šampionska naziva, 5 zlatih, 24 srebrnih in 3 bronaste medalje.

Ocenjevanje kmetijske mehanizacije bo potekalo na sejmišču 22. avgusta, dan pred otvoritvijo sejma.



V ponedeljek, 25. avgusta bo v dvorani 5 ob 10.00 Svečana razglasitev rezultatov in podelitev medalj

– mednarodnega ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov

– mednarodnega ocenjevanja mleka in mlečnih izdelkov

– mednarodnega ocenjevanja sadnih sokov in brezalkoholnih pijač

– mednarodnega ocenjevanja kmetijske mehanizacije.

V torek, 26. avgusta pa bo na sejemskem gostinskem prostoru ob 10.00 sledila še svečana razglasitev rezultatov in podelitev medalj državnega ocenjevanja vina in ocenjevanja vina sosednjih držav.



Odpiralni čas sejma

Sejem je odprt od 23. do 30. avgusta 2003 od 9.00 do 19.00 ure

Cene vstopnic

Vstopnice so po ceni 900 SIT, za udeležence skupin 700 SIT, za mladino 400 SIT, za udeležence skupin mladine po 300 SIT.

Obiskovalci lahko sejemsko vstopnico kupijo še ceneje. Pravilno morajo odgovoriti na vprašanje “Kateri je največji sejem v organizaciji Pomurskega sejma, d.d.?”

A SEJEM MEGRA

B SEJEM INPAK

C SEJEM LOV

D SEJEM SODOBNA VOJSKA

E KMETIJSKO-ŽIVILSKI SEJEM

Odgovor pošljejo na 051 30 50 30 v naslednji obliki: PS odgovor ime priimek (npr. PS C Janez Novak). Če bo odgovor pravilen, jim bo Pomurski sejem, d.d. na njihov mobilni telefon poslal sporočilo, s katerim bodo lahko na sejemski blagajni kupili vstopnico za 700 SIT, mladi pa za 300 SIT. (Stroški prejetega SMS-a so 25 SIT.)



______________________

Podrobnejše informacije:

Mateja Jaklič, vodja komerciale

telefon: 02/5642 110, telefaks: 02/5642 160

e-pošta: mateja.jaklič@pomurski-sejem.si