Radgonsko – kapelski vinogradniki

Posebna poyornost strokovnemu izobraževanju članstva. Ni bojazni pred vstopom v EU.

Članice in člani Društva vinogradnikov Radgonsko – kapelskih goric, ki je s skoraj 200 člani – vinogradniki iz občin Gornja Radgona, Radenci in Sv. Jurij, eno najbolj množičnih in delovnih društev na radgonskem območju, so imeli svoj jubilejni 10. redni letni občni zbor, na katerem so pregledali kaj so v letu 2003 naredili in kaj ne.Hkrati so na zboru, ki je potekal v pizzeriji Kostanj na Ptujski Cesti, tudi spregovorili o programu dela v letošnjem letu in v prihodnje, v ospredju pa je vedno bilo strokovno izobraževanje članstva, kajti, kot so ugotovili le z velikim znanjem podkovan vinogradnik, vinar in kletar lahko pridela vrhunsko vinsko kapljico, na katero so na območju Radgonsko – kapelskih goric več kot ponosni. In tako so denimo lani imeli povprečno oceno (192 vzorcev) 17,86 kar je solidno tudi na nivoju v cele Vinorodne dežele Podravje, to pa je, po mnenju predsednika društva Franca Kupljena bila samo spodbuda za še boljše delo v prihodnje. Tukajšnji zasebni vinogradniki, skupaj s podjetji Radgonske gorice d.d. in Kapela – vinogradništvo in vinarstvo d.d., obdelujejo skoraj 1.000 hektarjev vinogradov in kot je bilo slišati, na območju radgonsko – kapelskih goric niti ni več posebnih možnosti za širitev.

Zato je, kot so ugotovili neobhodna strokovna obdelava tega kar imajo. Z veseljem so tudi ugotovili, da so eni redkih v državi, ki nimajo večjih težav s prodajo svojega pridelka, bodisi že grozdja ali pozneje vina. V tem pa jim zlasti gre na roko družba Radgonske gorice, čigav diretkor Franc Škrobar je dejal, da je v zadnjih letih narava dejansko ugodna vinogradnikom. Tako je veliko vina, ki je tudi kvalitetno, da pa se na bi nakopičile zaloge, vinogradniki regulirajo z rezjo, s čem se pridelek nekoliko zmanjšuje, po drugi strani pa je kakovost še višja. „Po 1. maju letos se za nas ne bo zgodilo nič slabega, po drugi strani pa se sosedje iz Avstrije nekoliko bojijo. To pa tudi potrjuje, da imamo dobro vino, s čem jih bomo ogrožali tudi na njihovem trgu. Kljub temu pa se mi moramo držati domačega potrošnika, kajti v tujini so cene bistveno nižje kot pri nas. Sploh pa mi imamo kakovostno vino, nekako pa šepamo pri prodaji in tukaj se je potrebno popraviti. Žal nam tukaj ne pomaga niti država, ki ima vse prestroge kriterije, zlasti pri prodaji na domu oz. kmetijah in vinotočih, ki močno prekašajo tudi evrospke“, je dejal Škrobar, ki pa je le opozoril, da tudi po vstopu v EU ne bo možno kar naložiti v prtljažnik nekaj kartonov buteljk, ter jih odpeljati v kakšen avstrijski hotel, temveč bo treba skrbeti, da bo vse pravilno knjiženo, tudi zaradi finančne policije – sedanjih carinikov.

Sploh pa radgonsko kapelski vinogradniki so prepričani, da se jim ni potrebno bati vključitve v EU, kajti kakovost naših vin bo tudi na skupnem evropskem trgu zelo cenjena in ne bodo potrebna zniževanja cen. O vsem tem in še marsičem je spregovoril tudi predsednik Društva vinogradnikov Radgonsko – kapelskih goric Franc Kupljen, ki je kar nekaj časa namenil izobraževanju članstva: “Glavna naloga nam je bila in bo strokovno izpopolnjevanje vinogradnikov. Organizirali smo vrsto strokovnih predavanj iz vinogradništva, kletarstva in davčne zakonodaje in to se nam nenehno obrestuje, saj čedalje postajamo boljši in uspešnejši vinogradniki in kletarji. Žal pa je udeležba na teh predavanjih prenizka, kar ni dobro. K izobraževanju pa sodijo tudi strokovne ekskurzije, katere nam vedno navržejo nekaj novega in koristnega”, je v svojem širšem poročilu, med drugim dejal predsednik Kupljen, ki je imeli tudi kar nekaj pripomb, saj je bil nezadovoljen s pomlajevanjem članstva. Dejal je tudi, da se glede na število članov, premalo teh odloča že za društveno ocenjevanje vin, da o nastopih na drugih domačih in mednarodnih ocenjevanjih da niti ne govorimo, čeprav jim društvo zagotavlja zelo ugodne pogoje. Zato pa se je pohvalno izrazil ko gre za prireditve, ki so tudi nekakšna vrsta promocije vinogradnikov in njihovih vin, in tukaj gre predvsem za: "Dan odprtih vrat" na Sovjaku; "Praznik jeseni" na Kapeli; Martinovanje v Gornji Radgoni ipd.

Na zboru, kjer so prisotne pozdravili tudi društvena vinska kraljica Andreja Zrnič, predsednik sorodnega društva iz Radencev Danilo Rihtarič, ter direktorja Radgonskih goric d.d. Franc Škrobar in KZ Radgona Janko Rihtarič, je tajnik društva Ivan Kovač, upravičeno pogrešal uključevanje mladih vinogradnikov v delo društva, okrcal pa je tudi nekatere izvoljene člane UO društva, ki ničesar ne delajo. Menil je tudi, da bi morali biti skupni interes vseh, pritegniti goste na ta območja in jim tudi prodati domači pridelek, kamor nedvomno sodi tudi odlična vinska kapljica. Kovač je dodal, da je tudi nasploh potrebno doseči, da se čimveč vina proda kar na domu, na lastnih vinotočih in turističnih kmetijah, kot to dosežejo sosedi na drugi strani reke Mure v Avstriji. “Ravno zaradi tega so nam dobrodošli razni strokovni izleti, kjer se doma in v tujini seznanjamo z izkušnjami, ta pa potem skušamo “kopirati” tudi sami. Zato bomo tudi v letošnjem letu organizirali še kakšno izmed strokovnih ekskurzij“, je med drugim dejal Kovač.

Poleg tega pa bodo v letošnjem letu spet poskrbeli z številna strokovna predavanja, imeli bodo tudi društevno ocenjevanje vina (24.3.), udeležili se bodo številnih večjih domačih in mednarodnih ocenjevanjih. „Sodelovali pa bomo tudi pri organizaciji številnih turistično promotivnih in drugih prireditev na našem območju in tudi drugje. Odpadle ne bodo niti naše tradicionalne prireditve, vinogradniški ples ipd. V ospredju našeha dela pa bo spet strokovno usposabljanje naših članov, potem vključevanje novih članic in članov. Prizadevali se bomo tudi za boljšo cenovno politiko za grozdje in vino, vspodbujali naše vinogradnike k obnovi novih nasadov vinogradov za ohranitev naše pokrajine, obveščali člane o javnih razpisih – subvencijah…”, je predsednik Kupljen, v kratkem predstavil program dela društva v letošnjem letu. Ob tem je povedal, da bodo aktivno sodelovali tudi na prireditvah ob vstopu Slovenije v EU, ter da bodo še naprej dobro sodelovali s sorodnimi vinogradniškimi društvi ter tudi turističnimi in podobnimi društvi.