Medalje iz mednarodnega vinskega ocenjevanja v Ljubljani se bleščijo že 50 let

Avtor: Marjan Kveder

Mednarodno vinsko ocenjevanje v Ljubljani praznuje letos 50. letnico svojega obstoja na mednarodni vinski sceni in kot tako ga lahko brez konkurence imenujemo kot najstarejše mednarodno vinsko ocenjevanje v Evropi in v svetu. Dolgo časa ni bilo nobenih drugih mednarodnih vinskih ocenjevanj v svetu, tako da je bilo ljubljansko ocenjevanje mnogo let edino mednarodno središče senzorične analize vina, ki je že od začetka potekalo po strogih mednarodnih pravilih.Korenine samega ljubljanskega ocenjevanja segajo še globlje, daleč v preteklost, v leto 1811, ko je bila že prva pokušina Ilirskih vin. Razne oblike vinskih razstav in ocenjevanj kasneje, predvsem pa v prvi polovici 20. stoletja so vedno imele za cilj poiskati in selekcionirati najboljše kvalitete proizvedenih vin.

Prvo razstavo v Ljubljani skupaj z pokušino je Ljubljanski sejem organiziral že leta 1926. Zato ni naključje zakaj je imela Ljubljana že v zgodovini tako tradicijo v ocenjevanju vina. Ljubljana kot središče Slovenije in vedno kot trgovsko mesto, na sredini osi med Dunajem in Benetkami, med Mediteranom in Srednjo Evropo, je vedno vzpodbujala in živela od vinske trgovine med raznimi deželami severa in juga. Rezultat tega so bile različne občasne pokušine vin vse do leta 1954.

Leto 1955 smatramo kot prelomno obdobje, ko je bilo izvedeno prvo moderno mednarodno vinsko ocenjevanje že takrat pod okriljem Mednarodne organizacije za trto in vino iz Pariza (OIV), ki je v naslednjih letih brez presledka do danes obdržalo to pokroviteljstvo. Malce kasneje je Ljubljana pridobila za svoje mednarodno ocenjevanje tudi pokroviteljstvo Mednarodne zveze enologov iz Pariza (UIE) in postala tudi članica Svetovne federacije največjih mednarodnih ocenjevanj vina in žganih pijač iz Montreala (FMGCIVS). Na ustanovitvi Svetovne federacije mednarodnih vinski ocenjevanj v Montrealu 1994 je Ljubljana dobila celo prvo predsedstvo za obdobje od 1994 do 1997.

Stalno pokroviteljstvo, kontrola in sodelovanje z vsemi tremi svetovnimi vinskimi organizacijami odgovornimi za vinska ocenjevanja v svetu OIV, UIE, FMGCIVS, striktno in strogo spoštovanje mednarodnih pravil, so prinesli ljubljanskemu ocenjevanju najvišji sloves, tako po organizacijski kot po strokovni plati. Ljubljansko ocenjevanje je zaradi svoje profesionalnosti postalo sčasoma celo vzor vsem drugim mednarodnim ocenjevanjem, ki so se z leti rojevala in Ljubljana je postala svetovno referenčno ocenjevanje za vse tri omenjene svetovne organizacije. Objektivnost in kvaliteta ocenjevanja sta kmalu vzbudila zaupanje svetovnih proizvajalcev vina, da so začeli pošiljati svoja vina prav v Ljubljano.

Medalje iz Ljubljane so zelo hitro pridobile na veljavi in postale dejansko znak kvalitete ocenjenih svetovnih vin. Lahko rečemo tudi, da je ocenjevanje v Ljubljani postalo resnično najbolj nevtralno na svetu in tudi svetovni proizvajalci ne pošiljajo vzorcev v Ljubljano zaradi tržišča in plasmana svojih proizvodov, ampak dejansko zaradi samega renomeja Ljubljane in njenega izredno objektivnega preverjanja kvalitete. Z vztrajnostjo in vrhunsko kvaliteto ocenjevanja so si ljubljanske medalje priborile bleščeč lesk in najvišji strokovni nivo v svetu. Ljubljana je postala kar nekak center mednarodnih senzoričnih aktivnosti, saj so se ocenjevanju in tudi vinskemu sejmu velikokrat pridružili razni mednarodni in svetovni strokovni sestanki, izvršni odbori, kongresi, skupščine itd, vse na temo senzoričnega ovrednotenja vina.

Leta 1976 je bila na Generalni skupščini OIV v Ljubljani sprejeta mednarodna definicija enologa in pravila za organizacijo mednarodnih vinskih ocenjevanj. Vsa nova pravila so se najprej uporabljala in preverjala v Ljubljani. Zaradi vinske tradicije Ljubljane so na Generalni skupščini OIV v Rimu leta 1987 podelili Ljubljani tudi zveneči naslov "Mesto trte in vina". Leta 1990 je Evropska unija priznala Mednarodno vinsko ocenjevanje v Ljubljani v svojem Uradnem listu N° C 289, z dne 17. novembra 1990 in tako je Ljubljana dobila tudi možnost trženje vin s temi medaljami v EU.

Do danes je bilo v 50 letih degustirano in ovrednoteno okoli 50.000 vin iz preko 40 držav, tako rekoč iz vseh vinogradniških držav na svetu. Najstarejše tuje vino, ki je bilo senzorično ovrednoteno je bilo iz leta 1885 iz Španije, ki je bilo poslano v Ljubljano na ocenjevanje leta 1969. Okoli 400 proizvajalcev vina iz različnih dežel pošilja vzorce vsako leto v Ljubljano. Delež tujih vin predstavlja v Ljubljani vedno večino in se giblje v povprečju nekje okoli 70 % za tuja vina. Vsako leto ocenjuje vina okoli 40 svetovnih renomiranih degustatorjev iz celega sveta, vseh kontinentov, večinoma tisti, ki so priznani in priporočeni s strani OIV in UIE. Mednarodna pravila upošteva Ljubljana tudi tako, da je v eni komisiji samo en predstavnik domače dežele, ostali degustatorji v isti komisiji pa izhajajo vsak iz druge države.

V Ljubljani se podeli samo 30 % medalj od prispelih oziroma degustiranih vzorcev. Na ta način se ohrani vrednost medalj ter se tako prepreči razvrednotenje samega ocenjevanja. Ocenjevanje poteka v popolni tišini brez komentarjev, pri kompletni anonimnosti vzorcev, degustatorji dobijo samo podatek o letniku in kategoriji vina. Ocenjevalci nimajo dostopa do nobenega drugega podatka, ne proizvajalca, ne sorte, ne porekla, ne države, vse z namenom, da ostane ocenjevanje čim bolj objektivno in da so vinski sodniki kar najmanj obremenjeni s podatki, ki lahko včasih degustatorje zavedejo.

V maju leta 2004 bo Slovenija postala redna članica Evropske unije, kar bo Ljubljansko mednarodno vinsko ocenjevanje sigurno še bolj utrdilo med zdaj že številnimi evropskimi in svetovnimi ocenjevanji.

Naslov: Ljubljanski sejem d.d. Dunajska 10, p.p.3558, 1001 Ljubljana, Slovenia,

Tel: +386 1 300 26 13, +386 1 300 26 00, Fax: +386 1 300 26 48

Email: stane.kavcic@ljubljanski-sejem.si

http://www.ljubljanski-sejem.si

Kontaktna oseba: Stane Kavcic