Srnjad je poskrbela za trsne cepljenke Radgonskih goric d.d.

DIREKTNO ŠKODO OCENJUJEJO NA OKOLI 20 MILIJONOV TOLARJEV

Radgonski vinogradniki, ki dobro sodelujejo z lovci, za težave krivijo Zavod za gozdove RS.

Čeprav na radgonskem območju in sploh na območju Pomurja in Slovenskih goric kmetovalci različnih profilov ter lovci večinoma živijo v sožitju in se predvsem dogovarjajo, da eni drugim ne bi povzročali takšno ali drugačno škodo. Po eni strani vinogradniki in sadjarji skušajo, s čim manj ograjenih površin, prispevati več možnosti za preživetje prostoživeče divjadi, hkrati pa tudi s škropljenjem v jutranjem in večernem času, pomagajo čebelam, ki podnevi največ pasejo.

Kmetovalci tudi poskušajo pomagati divjadi, ko denimo pred košnjo pregledajo travnike, da ne bi uničili kakšno kotišče oz. gnezdišče in s tem naraščaj, konec koncev pa tudi lovci z načrtnim odstrelom predvsem srnjadi in nadzorom staleža, skušajo prispevati, da bi divjad naredila kar se da manj škode v vinogradih, sadovnjakih, vrtovih, poljih… Žal pa kljub temu občasno prihaja tudi do zapletov, in sem gotovo sodi tudi primer iz Gornje Radgone, kjer nas je direktor podjetja Radgonske gorice d.d. Franc Škrobar opozoril, da je srnjad že poskrbela za njihovo letošnjo letino trsnih cepljenk.

V neposredni bližini radgonskega gradu namreč goji omenjeno vinogradniško-vinarsko in sadjarsko podjetje, trsne rastline (podlago za cepljenje) za razmnoževanje. In kot kaže, za letos je pridelek praktično v celoti uničen. Po prvih ocenah strokovnjakov je namreč srnjad v njihovem matičnjaku, močno zdesetkala bazni material, kot uradno pravijo svojim trsnim rastlinam, ki jih gojijo pri radgonskem gradu. Tukaj je 3500 sadik in na slednjih smo pričakovali okoli 120.000 ključev, oz. podlag za cepljenje, sedaj pa lahko žalostno ugotovimo, da je veliko vprašanje, če je po večkratnem obisku srnjadi ostalo še 20 odstotkov pričakovanega materiala. Srne so namreč pregrizle praktično vse vršičke, kar pomeni, da nam je povzročena dejanska posredna in neposredna škoda, pravi tehnolog v Radgonskih goricah d.d. Gorazd Kovačič.

Izračunali so tudi, da znaša izguba, grobo izračunano najmanj 20.000.000,00 tolarjev, kajti en ključ stane 18,00 tolarjev, uničenih pa jih je skoraj 100.000, potem je jasna že neposredna izguba. In če temu dodamo, da zaposleni v zimskem času ne bodo imeli kaj početi, to je še dodatna velika škoda. Mislim, da je tako dejansko ogrožena naša letošnja proizvodnja trsnih cepljenk, dodaja Kovačič, ki poudarja, da dobro sodelujejo z radgonskimi lovci, ki so jim celo dali nekakšno odvračilo za srnjad, toda tudi to ni pomagalo. Srnjadi je dejansko preveč in nič jih ne more zadržati. Zato ne preseneča, da tudi lovci ocenjujejo kako je na našem območju potreben večji odstrel. Stalež je torej po splošnem prepričanju prevelik in zato bi Zavod za gozdove RS moral lovcem dovoliti nekoliko večji odstrel, sta prepričana Franc Škrobar in Gorazd Kovačič, direktor in tehnolog Radgonskih goric d.d.

Besedilo in foto: (ob)