Po svečanem odprtju in po ogledu sejma sta mag. Anton Rop in dr. Milan Pogačnik na Pomurskem sejmišču podala izjavo za javnost in odgovarjala na vprašanja novinarjev. Predsednik vlade je povedal, da je bilanca stanja na področju kmetijstva in živilskopredelovalne industrije pozitivna. Slovenija je bila med novimi pristopnicami EU daleč najbolje pripravljena tudi na tem področju, kar se kaže že po prvih mesecih polnopravnega članstva v uniji. To je tudi razlog, zaradi katerega bo slovensko kmetijstvo kmalu deležno vseh subvencij, ki jih za to področje predvideva EU. Slovenija v celoti podpira kmetijsko politiko EU. Usmerjeni smo v razvoj podeželja, kakovostno prehrano, v ponudbo, ki je boljša in prijaznejša potrošnikom.
Predsednik vlade se je dotaknil tudi vprašanja odškodnin za sušo, ki je preteklo leto prizadela kmetijstvo. Zagotovil je, da bodo vse odškodnine za sušo izplačane v najkrajšem možnem času, najkasneje pa do konca naslednjega meseca. Povedal je, da imajo članice EU možnost, da se same odločijo ali bodo znesek za odškodnine odštevale od sredstev, namenjenih subvencijam ali ne. V Sloveniji se je vlada odločila, da tega zneska ne bo odštevala od zneska za subvencije. Povedal je tudi, da se vlada zaveda, kakšno škodo so v letošnjem letu povzročila slovenskemu kmetijstvu neurja in toče. Zato se bo trudila, da se tudi ta odškodnina povrne v najkrajšem možnem času.
Dr. Pogačnik je poudaril, da je vlada pokazala veliko razumevanja za vprašanja stanja in razvoja slovenskega kmetijstva. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je imelo v zadnjem obdobju precej nalog. Prva je bila uspešno dokončanje pogajanj z EU pred 1. majem. V obdobju po prvem maju pa intenzivno potekajo še zadnja usklajevanja z zakonodajo EU. Slovenija se pospešeno pripravlja tudi na uvedbo nove kmetijske politike, ki bo začela v EU veljati v obdobju od leta 2007 do 2013. Slovenija že daje ustrezno podporo malim in srednjim podjetjem ter ukrepom za večjo diverzifikacijo kmetijstva. Slednja naj bi namreč poleg drugih pozitivnih učinkov odpirala tudi številna nova delovna mesta. G. Pogačnik je kot pozitivno ocenil tudi sodelovanje z drugimi članicami EU. Še posebej je izpostavil dobro sodelovanje z Avstrijo in Nemčijo, ki imajo podobno kmetijsko situacijo kot Slovenija.
Povedal je še, da je zaenkrat glede nadaljnega razvoja kmetijstva v Sloveniji že ustrezno rešeno vprašanje kmetij, večjih od 20 ha, za kmetije, ki so manjše od 10 ha pa je potrebno še poiskati nekatere ustrezne odgovore.
Mednarodni kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni je ocenil kot centralni sejem za ta del Evrope in poudaril, da ga bo njegovo ministrstvo podpiralo tudi v prihodnje. To je tudi razlog, da so na sejmu in ob njem organizirali mednarodno delavnico na tematiko investicijskih možnosti v kmetijstvu s prikazom dobre prakse, srečanje 17 kmetijskih ministrov oz. predstavnikov ministrstev držav Srednjeevropske pobude v Mariboru ter njihov obisk na sejmu 2. septembra 2004.
Slovenija je namreč ekološko ohranjena dežela, ima v kmetijstvu številne prednosti, ki jih s pridom že zna izkoriščati, potrebno pa je še nekoliko več promocije.
Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma, je z organizacijo sejma zadovoljen, saj na njem nastopa 1410 kakovostnih razstavljavcev iz 21 držav. Na sejmu so prisotne vse institucije, ki pomembno sooblikujejo slovensko kmetijstvo. Mednarodni kmetijsko-živilski sejem je odraz stanja v kmetijstvu in je pomemben v tem delu Evrope. G. Erjavec je izpostavil še strokovne razstave živali ter število in kvaliteto kar šestdesetih strokovnih in poslovnih dogodkov, ki spremljajo sejem.
______________________
Podrobnejše informacije:
Mateja Jaklič, vodja komerciale
telefon: 02/5642 110, telefaks: 02/5642 160
e-pošta: mateja.jaklič@pomurski-sejem.si
http: www.pomurski-sejem.si