Vinsko turistična transferzala Slovenije

Na skupnem sestanku, ki ga je sklicala Turistična zveza Slovenije, Zveza društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije in župan občine Metlika v Metliki, dne 22. maja 2004 ob praznovanju 22. Belokranjske vinske Vigredi, se je porodila ideja o ustanovitvi projekta Vinsko turistična transverzala Slovenije (v nadaljevanju VTTS). Osnovni smisel ideje je nadgraditi obstoječi koncept vinsko turističnih cest (VTC), spodbujati sodelovanje VTC med seboj in s sosednjimi državami, VTC razvijati kot del lokalnega in regionalnega razvoja in jih povezovati z razvojem turizma na podeželju.Udeleženci sestanka so bili: predsedstvo TZS, upravni odbor ZDVVS, koordinatorji projektnih svetov na VTC Slovenije, predstavniki turističnih društev, predsednik Društva vinogradnikov in predstavniki turističnih kmetij.

Predlog projekta je nastal na osnovi idejnega projekta Cesaričine vinske ceste (CVC), ki je že dve leti v začetni fazi, a nima dovolj podpore za uspešno nadaljevanje in njegovo uresničevanje ni zaživelo-

Projekt VTTS bo tisti del CVC, ki bo začrtan po slovenskih VTC. Nadaljeval pa se bo v Italijo – Furlansko in Julijsko pokrajino in v Avstrijsko Štajersko.

2. CILJI:

 Povečati turistično ponudbo in zagotavljati večjo kakovost.

 S promocijo zainteresirati zahtevnejše turiste.

 Opozoriti tujega in domačega turista na slovensko vinsko turistično ponudbo – enogastronomijo.

 Razviti konkurenčnost v ponudbi, kakovosti storitev.

 Povezati turistične tokove s članicami EU in kandidatkami za vstop v Evropsko unijo (Hrvaška).

 Zainteresirati gospodarstvo znotraj Slovenije, da bodo preko projektov namenili več sredstev za razvoj nerazvitih pokrajin (vinogradi so na absolutno vinogradniških tleh in na gričevju, kjer so vse druge kulture nerentabilne).

 Spodbujati razvoj dobrih gostiln s ponudbo domače hrane in vin.

 Povečati ponudbo na VTC in jih povezovati s kolesarskimi in peš potmi.

 Prispevati k ohranitvi poseljenosti pokrajine.

 Preprečiti odliv prebivalstva iz podeželja.

 Ohraniti delovna mesta v krajini.

 Povečati število kulturnih prireditev in ohraniti kulturno dediščino in naravne vrednote.

 Povečati dohodek ponudnikov na VTC.

 Povečati turistični obisk na VTC.

 Prispevati k pospeševanju turističnega razvoja podeželja.

 Prispevati k uspešnejšemu delovanju TD in društev vinogradnikov ter medsebojnemu sodelovanju.

3. VSEBINA IN ORGANIZIRANOST

Namen projekta VTTS je, da se poslovno povežejo vse VTC v Sloveniji. Vsaka VTC ima svoje značilnosti in te je potrebno poudariti. Vendar pa so nekateri kazalci skupni za vse VTC. Te je potrebno ugotoviti in jih razvijati v vseh treh vinorodnih deželah.

S projektom želimo, da bo turist imel najširši izbor in se tako lažje odločil za obisk določenih vinorodnih krajev. Da to ne bo samo slučajno in enkratno potovanje, ampak, da bo to sistematično odkrivanje vinorodnih krajev, naravnih vrednot, kulturne dediščine in ponudnikov na VTC.

Menimo, da bi za dosego tega cilja na vsako VTC deloval informacijski center, kjer bi turist dobil vse informacije o pokrajini, kulturni dediščini in ponudnikih.

Promocija VTTS bi potekala v smereh:

 promocija vsake VTC posebej,

 promocija celotne VTTS (vseh VTC skupaj),promocija VTC preko celotne turistične ponudbe regije.

Za začetek sistematične promocije bi zbrali vse obstoječe kataloške ponudnike posameznih VTC, jih povezali v celoti in postopoma nadgrajevali.

Vsaka VTC bi organizirala, zlasti ob sobotah in nedeljah zanimive s tradicijo povezane prireditve, poleg običajnih pa eno večjo prireditev na določen dan z določenim namenom, ki bi postala tradicionalna.VTTS bi določila eno večjo prireditev v okviru celotne Slovenije, ki bi se vsako leto selila na drugo VTC. Ta prireditev bi lahko bila združena z glavno prireditvijo določene VTC.

Vsaka VTC bi imela svoj pečat in knjižico-izkaznico, ki bi jo na željo turista dobil zastonj. V knjižico bi vpisoval obiske pri ponudnikih in svoje vtise. Odtis pečata in simbolično nagrado pa bi dobil ob predložitvi izkaznice, kjer bi zbral vsak polovico podpisov kataloških ponudnikov na določeni VTC.

V prvem razvojnem obdobju bi sodelujoči in nosilci VTTS oblikovali skupno telo, ki bi koordiniralo in usmerjalo delo. Koordinacijsko telo bi delovalo na uresničevanju projekta VTTS, dajalo usmeritve in organiziralo izmenjavo dobrih praks.

4. SESTAV IN NALOGA KOORDINACIJSKEGA TELESA:

 voditi in usmerjati delo na projektu VTTS,

 izbrati projektanta oziroma razpisati natečaj za izdelavo idejnega in glavnega načrta,

 usmerjati in koordinirati promocijsko in informacijsko dejavnost,

 zbrati in povezovati nosilce projekta (ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ministrstvo za gospodarstvo, ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Turistično zvezo Slovenije, Zvezo društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije, Skupnost občin Slovenije, Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, projektni sveti VTC, zainteresirane občine),

 zbrati finančna sredstva za izvedbo projekta VTTS,

 koordinirati delo vseh VTC in dajati skupne usmeritve,

 projekt prijaviti na razpisni natečaj, ki ga razpisuje Javna agencija RS za regionalni razvoj.

Projekt bo sofinanciran iz Programa pobude Skupnosti Interreg IIIA Slovenija – Avstrija 2000 – 2006.

5. ČASOVNA OPREDELITEV:

 Z organizacijo VTTS začeti takoj. Na skupnem sestanku TZS in Vinisa, dne 31. avgusta 2004 v okviru Kmetijsko živilskega sejma v Gornji Radgoni sprejeti koncept za začetek ustanovitve VTTS.

 V septembru 2004 prijaviti projekt na razpisni natečaj Javne agencije RS za regionalni razvoj.

 V septembru na skupnem sestanku zainteresiranih (ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ministrstvo za gospodarstvo, ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Turistična zveza Slovenije, Zveza društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije, Skupnost občin Slovenije, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije)pridobiti privolitev zainteresiranih in ustanoviti VTTS.

Ljutomer, 12. avgust 2004

Osnutek pripravil: Stanko Šoster (ZDVVS)