43. mednarodni kmetijsko-živilski sejem bo živ!

V prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni je bil 14.2. 2005 sestanek programskega sveta 43. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma, ki bo potekal od 27. avgusta do 2. septembra 2005. Na njem so predstavniki institucij, ki pomembno sooblikujejo to prireditev, sejem ocenili kot nepogrešljiv za mednarodno promocijo kmetijstva in živilstva ter posredovali svoje predloge za njegovo nadaljnjo kakovostno rast.
Mednarodna ocenjevanja kakovosti pod okriljem sejma obetajo rast njihovega pomena v evropskem prostoru. Razstave živali bodo predstavile slovensko prirejo, postavile pa jo bodo tudi ob bok prireji v sosednjih državah. Način ocenjevanja živali bo javen in atraktiven za obiskovalce. Več pozornosti bo namenjeno živim predstavitvam konj.
Na sporedu bodo številni posveti, predavanja in okrogle mize, ki bodo spremljali posamezne stanovske sejemske dneve, strokovne razstave in dogajanje ob razstavah živali. Kar nekaj bo tudi novih tem.

V prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni je bil 14.2. 2005 sestanek programskega sveta 43. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma, ki bo potekal od 27. avgusta do 2. septembra 2005.
Na seji, ki jo je vodil direktor Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije mag. Miran Naglič, so sodelovali predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Gospodarske zbornice Slovenije, Kmetijskega inštituta, Biotehniške fakultete, Poslovne skupnosti za vinogradništvo in vinarstvo, nekateri razstavljavci ter predstavniki drugih institucij, ki pomembno sooblikujejo sejem.
Uvodno poročilo o 42. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu je podal direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec. Izrazil je zadovoljstvo nad minulo prireditvijo, ki se lahko pohvali s porastom števila razstavljavcev in obiskovalcev. Še posebej razveseljivo je, da so s pomočjo anketiranja na sejmu zabeležili kar 20% tujih obiskovalcev. V bogati mednarodni beri razstavljavcev je bil še posebej opazen porast v segmentu kmetijske mehanizacije, v katerem se je predstavilo preko 40 blagovnih znamk. Med več kot petdesetimi strokovnimi dogodki je veliko pozornosti javnosti poželo srečanje ministrov in delovno srečanje predstavnikov držav srednjeevropske pobude. Mednarodni predznak so imele razstave živali in razstave nagrajenih izdelkov z mednarodnih ocenjevanj kakovosti, ki potekajo pod okriljem sejma. Poleg teh so obiskovalce navduševale poučne razstave, predstavitve novosti, vzorčni nasadi rastlinske proizvodnje, številna tekmovanja, kot so tekmovanje v plesanju polke, tekmovanje silakov v vlečenju najtežjega traktorja in drugi družabni dogodki.

Udeleženci sestanka so sejem ocenili kot nepogrešljiv za mednarodno promocijo kmetijstva in živilstva ter posredovali svoje predloge za nadaljnjo kakovostno rast prireditve.
Na odprtem državnem ocenjevanju vin se obeta nadaljnja rast števila domačih in tujih vzorcev. V sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo organizator poskušal poenostaviti postopek za označevanje vin, ki prejmejo medaljo.
Predstavniki komisij mednarodnih ocenjevanj kmetijske mehanizacije, mleka in mlečnih izdelkov ter mesa in mesnih izdelkov so napovedali rast njihovega pomena v evropskem prostoru.
Razstava govedi bo sorazmerno z deležem v celotni slovenski populaciji živine prikazala plemenske živali vseh pasem. Nov bo način ocenjevanja živali, ki bo javen in atraktiven za obiskovalce.
Predstavljene bodo vse pasme konj, ki ji imamo v državi, razstavo pa bodo dopolnjevale predstavitve športnih in eksotičnih pasem. Namenjeno bo več prostora za žive predstavitve konj, saj so te atraktivne za vse obiskovalce.
Razstava prašičev bo predstavila visoko kakovostne živali za prirejo mesa s poudarkom na sonaravni in ekološko sprejemljivi reji. K sodelovanju bodo povabljeni razstavljavci iz sosednjih držav in članic EU. Na sporedu bo zanimivo predavanje o prašičereji, na katerem bodo v sliki in besedi predstavljeni primeri dobre in slabe rejske prakse.
Na sejmu bodo predstavljene ovce in koze različnih pasem, ki so zastopane na slovenskih kmetijah.

Obeta se pester forumski strokovni program. Na sporedu bodo številni posveti, predavanja in okrogle mize, ki bodo spremljali posamezne stanovske sejemske dneve, strokovne razstave in dogajanje ob razstavah živali. Napovedanih je nekaj novih tem, kot so predstavitev kakovosti lesa v smislu ekonomskega cilja dobrega gozdarjenja ter nega dreves v urbanem okolju, v organizaciji Katedre za lesarstvo pri Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Novosti bodo pri predstavitvah srednjih kmetijskih in živilskih šol. Poleg predstavitve zbornice avstrijske Koroške se bo predstavila še zbornica iz avstrijske Štajerske. Gospodarska zbornica, območna zbornica Murska sobota, pa bo na sejmu gostila predstavnike iz Hrvaške in Madžarske.

______________________
Podrobnejše informacije:
Mateja Jaklič, vodja komerciale
telefon: 02/5642 110, telefaks: 02/5642 160
e-pošta: mateja.jaklic@pomurski-sejem.si
http: www.pomurski-sejem.si